Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ujawniamy raport na temat MPK. Miejskiej spółce... nic się nie opłacało

Tomasz DYBALSKI, [email protected]
Wszystkie zalecenia zostały już przez nas wprowadzone – zapewnia Leszek Lach, prezes MPK.
Wszystkie zalecenia zostały już przez nas wprowadzone – zapewnia Leszek Lach, prezes MPK. archiwum
Dotarliśmy do części informacji zawartych w audycie przeprowadzonym w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji.

Nierentowne linie podmiejskie, zbyt wysokie koszty magazynowania, przewozów pracowniczych i obsługi stacji paliw. Taką sytuację zastali w MPK audytorzy.

Takie informacje dostał, w odpowiedzi na interpelację, Damian Maciąg, radny Kocham Radom. Pełnych wyników audytu w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji zapewne najpewniej nie poznamy jednak nigdy.

AUDYT TAJNY

- Dane zawarte w treści audytu należy uznać za tajemnicę przedsiębiorstwa - czytamy w piśmie Sławomira Szlachetki, skarbnika Radomia do Maciąga.

Audytorzy, na podstawie dokumentów przekazanych przez przewoźnika, nie stwierdzili żadnych nieprawidłowości w MPK. Działalność spółki jest jednak nierentowna. Tymczasem, jak już pisaliśmy, MPK od lipca ma stać się podmiotem wewnętrznym gminy. To oznacza, że miasto będzie musiało pokrywać całą ewentualną stratę spółki. Audytorzy wskazali, gdzie MPK może oszczędzić i w jaki sposób zarobić więcej.

NIC SIĘ NIE OPŁACAŁO

"Należy (...) wyeliminować nierentowną działalność komercyjną, to jest przewozy w komunikacji podmiejskiej, przewozy komercyjne, sprzedaż paliw (...) na rzecz klientów zewnętrznych" - czytamy w odpowiedzi na interpelację. Audytorzy stwierdzili także, że MPK powinno ograniczyć koszty magazynowania części, przewozów pracowniczych. Zbyt drogo kosztuje także obsługa stacji paliw.

WPROWADZILI ZALECENIA

Leszek Lach, prezes MPK o szczegółach wypowiadać się nie chce.

- Wszystkie zalecenia zostały już przez nas wprowadzone - zapewnia. - Podstawowym pytaniem, na które miał odpowiedzieć audyt było to, czy nasza sytuacja pozwala na to, żebyśmy przekształcili się w podmiot wewnętrzny. I ta odpowiedź była pozytywna - uważa Lach.

JAKA STAWKA?

Zdaniem autorów raportu o sytuacji w MPK, przewoźnik powinien świadczyć usługi "według stawek (...) pozwalających na pokrycie kosztów świadczenia tychże usług wraz z uwzględnieniem rozsądnego zysku".

Jak już informowaliśmy, gdyby wziąć pod uwagę stratę MPK w 2010 roku, spółka za każdy przejechany kilometr powinna dostawać o 1,20 złotego więcej, czyli około 6,50 złotego za każdy kilometr. Tymczasem prywatny przewoźnik ITS Michalczewski do obsługi linii 1, 2, 5, 6 i 26 kupił nowoczesne, klimatyzowane solarisy. Za każdy kilometr dostaje 5 złotych i 72 grosze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie