Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulica Marii Fołtyn w Radomiu zostanie gruntownie przebudowana. Czekają na to również przedsiębiorcy

Janusz Petz
Janusz Petz
Tak w czerwcu po ulewnym deszczu wyglądała ulica Marii Fołtyn – ważna droga do wielu zakładów przemysłowych na Gołębiowie.
Tak w czerwcu po ulewnym deszczu wyglądała ulica Marii Fołtyn – ważna droga do wielu zakładów przemysłowych na Gołębiowie. Janusz Petz
Cała ulica Fołtyn na radomskim Gołębiowie będzie w przyszłym roku kompleksowo przebudowana. Usprawni to ruch samochodów, autobusów, pieszych i rowerzystów w strefie przemysłowej. Inwestycja obejmie też przebudowę pętli autobusowej przy ulicy Holszańskiej. Przed świętami ruszyła procedura przetargowa na wyłonienie wykonawcy prac.

Na oferty od wykonawców zainteresowanych przebudową całej ulicy Fołtyn i pętli autobusów przy ulicy Holszańskiej Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji czeka do 29 stycznia 2021 roku. Zwycięzca będzie miał czas na realizację inwestycji do 15 listopada 2021 roku.

Jezdnia, ścieżki rowerowe, pętla autobusowa

Zamówienie obejmuje: budowę jezdni o nawierzchni bitumicznej, budowę jezdni o nawierzchni z betonu cementowego, budowę chodników, budowę ciągu pieszo - rowerowego, zjazdów do posesji, wykonanie oznakowania pionowego i poziomego, budowę kanalizacji deszczowej, budowę oświetlenia ulicznego, przebudowę kolizji energetycznych. Przebudowa obejmie odcinek o długości 1,14 kilometra. To praktycznie cała ulica Fołtyn, z wyjątkiem krótkiego fragmentu przed światłami, przebudowanego przy okazji modernizacji ulicy Kozienickiej.

Dzięki planowanej w przyszłym roku inwestycji skróci się też czas przejazdu autobusów komunikacji miejskiej linii 10, wykonujących kursy wydłużone do pętli Gołębiów/Holszańskiej. Ulica Fołtyn stanie się alternatywną trasą łączącą ulice Kozienicką i Żółkiewskiego, z pominięciem ronda Popiełuszki.

Interwencje przedsiębiorców

Obecnie ulica jest w fatalnym stanie technicznym, nie ma chodnika, ścieżki rowerowej, wystarczającej ilości miejsc parkingowych. Sama ulica składa się z płyt betonowych z wieloma ubytkami. W sprawie remontu lub przebudowy ulicy interweniowali przede wszystkim radomscy przedsiębiorcy.

Do firm w tej części miasta przyjeżdżają kontrahenci z Polski, ale też przedstawiciele ważnych korporacji. Dla nich, ale także potencjalnych inwestorów ulica jest wciąż niechlubną wizytówką miasta. Jeszcze we wrześniu ubiegłego roku przedsiębiorcy działający przy ulicy Marii Fołtyn apelowali do radnych, przy przyspieszyli kwestię remontu ulicy. Pod petycją podpisało się 18 przedsiębiorców, ale szacuje się, że cały remont może dotyczyć nawet dwóch tysięcy ludzi pracujących w pobliżu i dojeżdżających do pracy. Radni miejscy zgodzili się na umieszczenie przebudowy ulicy w wieloletnim programie inwestycyjnym. Zlecono też wykonanie projektu budowlanego.

Tymczasem w połowie maja miasto obwieściło, że z powodu koronawirusa spadają dochody z tytułu udziału w podatku dochodowym. Mniejsze były też wpływy z podatku od nieruchomości. Dlatego miasto zawiesiło realizację części zaplanowanych na ten rok inwestycji. Na liście tych inwestycji znalazła się budowa ulicy Marii Fołtyn.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie