Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ultrafioletem w koronawirusa. Trwa zarzutka na specjalne lampy dla szpitala na radomskim Józefowie

ik
Przy dezynfekcji promieniami UV-C emitowanymi przez specjalna lampę nie trzeba z pomieszczeń wynosić mebli, czy wymieniac pościeli. Proces trwa krócej niż wykonywany tradycyjnymi metodami.
Przy dezynfekcji promieniami UV-C emitowanymi przez specjalna lampę nie trzeba z pomieszczeń wynosić mebli, czy wymieniac pościeli. Proces trwa krócej niż wykonywany tradycyjnymi metodami. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny/Facebook
Promienie UV-C szybko i bezpiecznie dla personelu i pacjentów dezynfekują pomieszczenia, eliminując grzyby, pleśnie, a przede wszystkim wirusy, w tym koronawirusa. Jedna lampę emitująca takie światło Mazowiecki Szpital Specjalistyczny już dostał. lampa już pracuje, ale potrzebne są kolejne. Aby je kupić Fundacja lepsza Jakość Życia prowadzi zbiórkę na portalu rzutka.pl, każdy może pomóc.

O tym, jak ważna jest sterylność pomieszczeń szpitalnych nikogo chyba nie trzeba przekonywać. Zwłaszcza teraz, w czasie epidemii koronawirusa dezynfekcja jest szczególnie potrzebna. Wykonywana tradycyjną metodą trwa długo i jest czasochłonna. Wykorzystanie promieni UV-C skraca proces, bezpośrednio po jego przeprowadzeniu pomieszczenie można użytkować.

Jedna lampa już pracuje, potrzebne są kolejne

Szpital na Józefowie w kwietniu dostał jedną lampę emitującą promienie UV-C. Światło ultrafioletowego UV-C zabija wszelkie wirusy i bakterie znajdujące się w powietrzu, na meblach i urządzeniach znajdujących się w odkażanym pomieszczeniu. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że wirus przy kontakcie z tego rodzaju światłem zostaje całkowicie inaktywowany. Światło UV-C jest absorbowane przez RNA i DNA wirusa powodując ich skuteczny rozpad. Proces dezynfekcji za pomocą IVM UV-C MED jest szybki - trwa kilkanaście minut.

Lampę lecznicy przekazała Fundacja Lepsza Jakość Życia. Jedno urządzenie kosztuje 25 tysięcy złotych. Fundacja zorganizowała zbiórkę pieniędzy, aby kupić 10 kolejny lamp dla szpitala na Józefowie. Aby wziąć w niej udział na portalu wystarczy wpisać hasło: „Zakup 10 nowoczesnych urządzeń do dezynfekcji i sterylizacji UV-C dla Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu”.

Szybko i skutecznie

IVM UV-C MED, bo tak nazywa się sprzęt, składa się z 17 lamp, które poprzez emisję promieniowania światła ultrafioletowego UV-C zabija wszelkie wirusy i bakterie z powietrza oraz mebli i innych urządzeń znajdujących się w odkażanym pomieszczeniu. Proces dezynfekcji za pomocą urządzenia jest szybki i trwa kilkanaście minut.

- Skonstruowaliśmy urządzenie, które skutecznie dezynfekuje i zabija wszelkie wirusy, bakterie oraz osławionego COVID-a. Jest to urządzenie o uniwersalnym zastosowaniu nie tylko do placówek medycznych, ale także do obiektów publicznych, w których musimy prowadzić dezynfekcję. Co najbardziej istotne - szybko, skutecznie i bez używania odczynników chemicznych, które mogłyby spowodować zmiany lub naniesienie innych substancji chemicznych na opakowania, odzież, pościel itd. Metoda dezynfekcji UV-C znana jest od lat. Nasze urządzenie charakteryzuje się tym, że mamy dużą gamę produktów autonomicznych, które same jeżdżą, przemieszczają się, mogą w sposób autonomiczny dezynfekować nam pomieszczenia. Są to urządzenia o bardzo dużej mocy, gdzie dezynfekcja pomieszczenia o powierzchni około 30 metrów kwadratowych trwa 15 minut, co usprawnia pracę personelowi medycznemu – mówi producent urządzenia Konrad Grzeszczyk.

Potrzebne każdego dnia

Zdaniem profesora Adama Kobayashi, kierownika klinicznego oddziału neurologii w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu wykorzystanie światła ultrafioletowego UV-C jest szczególnie przydatne w czasie walki z koronawirusem.

- Wiemy z własnych doświadczeń i z doniesień, że stężenie wirusa w danym pomieszczeniu ma znaczenie, jeśli chodzi o infekcyjność i o ciężkość przebiegu choroby, jeśli ona wystąpi. Dzięki temu urządzeniu będziemy mogli skutecznie i w krótkim czasie dekontaminować pomieszczenia. Będziemy w stanie szybko przywracać te pomieszczenia do używalności dla innych pacjentów. Jest to metoda zalecana przez WHO oraz przez Główny Inspektorat Sanitarny w Polsce - mówi profesor Kobayashi.

- Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kto z pacjentów jest nosicielem, czy jest chory i w momencie, kiedy do nas trafi, możemy go bezpiecznie transportować na oddział zakaźny czy też do szpitala jednoimiennego, a w tym czasie zrobić dezynfekcję, gdyż przy tradycyjnie stosowanych metodach, które do tej pory stosujemy, czyszczenie takiego oddziału trwa kilka dni. Przy pomocy lamp UV-C jesteśmy w stanie to zrobić w ciągu kilku godzin i przystosować do przyjęcia pacjentów przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa personelu - dodaje profesor.

Zapraszamy na niezwykłą podróż po Radomiu. Niezwykłą, bo bez wychodzenia z domu będzie można obejrzeć najciekawsze (naszym zdaniem) obiekty w Radomiu na satelitarnych zdjęciach.

TOP 25 miejsc w Radomiu widzianych z satelity. Co pokazuje G...

Którzy radomianie mają najwięcej followersów na Instagramie? Sprawdź, kogo warto obserwować! Przedstawiamy najpopularniejsze profile osób z Radomia!Profili szukaliśmy korzystając z lokalizacji i hasztagu #radomianka. Jeśli kogoś brakuje w tym zestawieniu daj nam znać! Napisz wiadomość na naszym FB https://www.facebook.com/echorad/.

Kto rządzi radomskim Instagramem? Zobacz najpopularniejsze profile!

Radom na instagramie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie