Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UNICEF o globalnych skutkach COVID-19: 168 milionów dzieci na świecie od niemal roku ani razu nie poszło do szkoły

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
UNICEF o globalnych skutkach COVID-19: 168 milionów dzieci na świecie od niemal roku ani razu nie poszło do szkoły
UNICEF o globalnych skutkach COVID-19: 168 milionów dzieci na świecie od niemal roku ani razu nie poszło do szkoły fot. Eskinder Debebe/Xinhua News/East News
Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) opublikował raport podsumowujący sytuację dzieci w szkołach po wybuchu pandemii koronawirusa. Wynika z niego, że nawet 168 milionów dzieci na świecie od niemal roku ani razu nie poszło do szkoły.

UNICEF opublikował raport „Covid-19 i zamykanie szkół. Rok bez szkoły”, który podsumowuje sytuację dzieci i edukacji, od kiedy rozpoczęła się pandemia koronawirusa na świecie.

W związku z ograniczeniami, które zostały wprowadzone w wyniku pandemii 168 milionów dzieci nie może korzystać z edukacji szkolnej od niemal roku. Co więcej, około 214 milionów dzieci, czyli 1 na 7, opuściło 75 procent zajęć w edukacji stacjonarnej.

- Pandemia trwa już niemal rok. To moment, w którym ponownie należy przypomnieć o katastrofalnej sytuacji edukacyjnej spowodowanej ograniczeniami ze względu na COVID-19. Każdy dzień, w którym dzieci nie mogą uczyć się stacjonarnie, jest dniem straconym, - powiedziała Henrietta Fore, Dyrektorka Generalna UNICEF.

Jak podkreśliła Dyrektorka Generalna, państwa nie mogą pozwolić na kolejny rok takich ograniczeń w edukacji. -Musimy zrobić wszystko, aby szkoły były ponownie otwarte – dodała.

14 państw, 168 milionów dzieci

Według opublikowanego raportu, od marca 2020 roku do lutego bieżącego roku w 14 krajach na świecie szkoły są nieprzerwalnie zamknięte. Najwięcej, bo aż 98 milionów dzieci, które nie uczęszczają do szkoły znajduje się w Ameryce Środkowej i na Karaibach. Jest to 58 procent wszystkich dzieci w tym regionie.

UNICEF przekazał, że najtrudniejsza sytuacja jest w Panamie, Salwadorze, Bangladeszu oraz Boliwii oraz Brazylii.

Państwa z największą liczbą dni zamknięcia szkół:

  • Panama – 211
  • Salwador – 205
  • Bangladesz – 198
  • Boliwia – 192
  • Brazylia – 191
  • Kostaryka – 189
  • Kuwejt – 181
  • Meksyk – 180

Według raportu, brak otwarcia szkół może być powodem pogłębiania się nierówności – „najbardziej potrzebują pomocy oraz dzieci, które nie mają dostępu do nauki zdalnej, mogą nigdy nie wrócić do szkoły.” Ponadto wzrasta ryzyko wykorzystywania dzieci do pracy oraz wczesnych małżeństw.

UNICEF zwrócił także uwagę, że po ponownym otwarciu szkół rząd powinien „priorytetowo traktować potrzeby każdego ucznia, oferując naukę wyrównawczą, kompleksowe usługi zdrowotne i żywieniowe, a także wsparcie psychologiczne.”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: UNICEF o globalnych skutkach COVID-19: 168 milionów dzieci na świecie od niemal roku ani razu nie poszło do szkoły - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie