Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unieważniony wyrok na Bronisławie Kawęckim. Sąd Okręgowy wydał orzeczenie w sprawie działacza opozycji demokratycznej

jp
Bronisław Kawęcki (z prawej) na korytarzu sądowym w towarzystwie innego uczestnika manifestacji sprzed 31 lat - Edwarda Kowalczyka.
Bronisław Kawęcki (z prawej) na korytarzu sądowym w towarzystwie innego uczestnika manifestacji sprzed 31 lat - Edwarda Kowalczyka. Janusz Petz
Sąd Okręgowy w Radomiu unieważnił - na wniosek lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej wyroki wydane w 1988 roku przez PRL-owski sąd na działaczu opozycji demokratycznej Bronisławie Kawęckim.

Sąd uznał, że orzeczenia wydane wobec Kawęckiego przez Kolegium do Spraw Wykroczeń były represjami za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego i je unieważnił. Orzeczenie to otwiera Bronisławowi Kawęckiemu drogę do dochodzenia odszkodowania i zadośćuczynienia ze strony państwa.

Sprawa dotyczy zdarzenia z 25 czerwca 1988 roku. W tym dniu w katedrze w Radomiu odprawiona została msza święta w intencji ojczyzny. Następnie uczestnicy uroczystości udali się w kierunku kamienia węgielnego pod pomnik ludzi skrzywdzonych w związku z protestem 25 czerwca 1976 roku. Na czele pochodu szedł Bronisław Kawęcki i niósł wiązankę z szarfą z napisem „Solidarność - Ziemia Radomska”. Na miejscu zebrani śpiewali pieśni patriotyczne, a Bronisław Kawęcki złożył kwiaty pod pomnikiem i chciał wygłosić przemówienie.

Nie zdołał jednak rozwinąć przemowy, gdyż nie pozwolili mu na to funkcjonariusze Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Radomiu, którzy zatrzymali Bronisława Kawęckiego i doprowadzili go do Wydziału Śledczego Służby Bezpieczeństwa w Radomiu.
Kolegium do Spraw Wykroczeń przy Prezydencie Miasta Radomia uznało Bronisława Kawęckiego winnego „wywoływania niepokoju publicznego i nawoływania w ten sposób do nieposłuszeństwa” i skazał go na 45 tysięcy złotych grzywny oraz 1500 złotych pokrycia kosztów postępowania oraz orzekło przepadek szarfy. Sąd wyższej instancji podtrzymał wcześniejszy wyrok i zasądził kolejne koszty postępowania w kwocie 2250 złotych.

W kwietniu ubiegłego roku Sąd Okręgowy w Radomiu unieważnił wyrok wydany wobec Bronisława Kawęckiego w podobnej sprawie, ale dotyczącej zdarzenia z 3 maja 1988 roku. Wtedy po mszy w Kościele Garnizonowym w Radomiu w intencji Ojczyzny Bronisław Kawęcki szedł na czele pochodu, który dotarł ulicą Żeromskiego pod kamień węgielny pomnika Czerwca 76 w Radomiu. Komunistyczna bezpieka oszacowała liczbę manifestantów, którzy nieśli transparent „Zaprzestać represji ! Uwolnić więźniów politycznych” na 2,5 - 3 tysiące osób.

Wtedy Kolegium do Spraw Wykroczeń przy Prezydencie Radomia również ukarało Bronisława Kawęckiego grzywną w wysokości 45 tysięcy złotych (Kawęcki zarabiał wówczas 14 tysięcy złotych miesięcznie). Nie zapłacił wówczas grzywny, bo niedługo po wydaniu wyroków rozpoczęły się obrady Okrągłego Stołu i kara została anulowana.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie