Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczne w Radomiu wesprze Polską Grupę Zbrojeniową

Bartłomiej Bitner
Od lewej: rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu profesor Zbigniew Łukasik, rektor Politechniki Rzeszowskiej profesor Tadeusz Markowski i rektor Politechniki Świętokrzyskiej profesor Wiesław Trąmpczyński po podpisaniu umowy.
Od lewej: rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu profesor Zbigniew Łukasik, rektor Politechniki Rzeszowskiej profesor Tadeusz Markowski i rektor Politechniki Świętokrzyskiej profesor Wiesław Trąmpczyński po podpisaniu umowy. Krzysztof Krogulec
Umowę w sprawie powołania konsorcjum „Centralnego Okręgu Przemysłowego – Tradycja, Obronność” podpisano w piątek w Kielcach. Dokument parafowali rektorzy Politechniki Świętokrzyskiej, Politechniki Rzeszowskiej i Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Tym samym uczelnie wspomogą polski system zbrojeniowy – i naukowo, i badawczo.

Centralny Okręg Przemysłowy powstawał w latach 1936-1939. Swoim obszarem obejmował tereny obecnych województw, między innymi świętokrzyskiego, podkarpackiego i częściowo mazowieckiego. Ponieważ został powołany w celu rozwoju przemysłu ciężkiego i zbrojeniowego oraz budowę polskiej gospodarki, to mając to na uwadze rektorzy politechnik świętokrzyskiej i rzeszowskiej oraz uczelni z Radomia zdecydowali się na współpracę w zakresie polskiego przemysłu zbrojeniowego.

Efektem jest utworzenie właśnie konsorcjum „COP – Tradycja, Obronność”. I choć liderem jest Politechnika Rzeszowska, to umowę w tej sprawie podpisano w Kielcach. Dokonali tego rektorzy – profesor Wiesław Trąmpczyński z Politechniki Świętokrzyskiej, profesor Tadeusz Markowski z Politechniki Rzeszowskiej imienia Ignacego Łukasiewicza i profesor Zbigniew Łukasik z Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego imienia Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.

- Celem konsorcjum jest między innymi współpraca przy realizacji projektów badawczo-rozwojowych dotyczących produkcji sprzętu wojskowego. Chcemy naukowo i badawczo, a także sprzętowo wspomóc polski przemysł zbrojeniowy. To będzie z korzyścią dla wszystkich, także studentów, bo będą mieli okazję uczestniczyć w wielu różnych projektach – mówi profesor Wiesław Trąmpczyński.

ZOBACZ TEŻ: Bartłomiej Misiewicz nie jest już członkiem rady nadzorczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie