Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny broni kierunku lekarskiego. Odpiera zarzuty Państwowej Komisji Akredytacyjnej

pat
Od lewej: rektor UTH Zbigniew Łukasik i dziekan wydziału lekarskiego Zbigniew Kotwica odpierali w środę zarzuty Polskiej Komisji Akredytacji, która wystawiła kierunkowi lekarskiemu negatywną opinię.
Od lewej: rektor UTH Zbigniew Łukasik i dziekan wydziału lekarskiego Zbigniew Kotwica odpierali w środę zarzuty Polskiej Komisji Akredytacji, która wystawiła kierunkowi lekarskiemu negatywną opinię. Patryk Samborski
Udostępnij:
Podczas zorganizowanej w środę konferencji prasowej władze Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego odniosły się do negatywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Dotyczyła ona kierunku lekarskiego radomskiej uczelni. Zdaniem rektora, profesora Zbigniewa Łukasika, zarzuty zawarte w dokumencie są bezzasadne i w dużej mierze błędne.

Przypomnijmy, że raport dotyczy wizytacji, która odbyła się w dniach 25-26 stycznia tego roku. Wydział był oceniany na podstawie ośmiu kryteriów. Zdaniem członków Polskiej Komisji Akredytacyjnej największymi problemami kierunku lekarskiego są: nieskuteczny program nauczania i metody kształcenia, jakość kadry akademickiej oraz brak odpowiedniej infrastruktury, a konkretniej prosektorium.

Zarzuty nie pokrywają się z rzeczywistością

Rektor uczelni, profesor Zbigniew Łukasik uważa, że większość z zarzutów nie pokrywa się z rzeczywistością.

- Komisja uznała, iż nie spełniono kryteriów w zakresie zajęć z fizjologii, anatomii prawidłowej, histologii, cytofizjologii i embriologii, biologii medycznej, immunologii oraz chemii, jednak studenci osiągnęli w pełni efekty kształcenia i zajęcia w tym zakresie zostały w pełni przeprowadzone - mówił rektor.

Profesor Łukasik podkreślał, że studenci dysponują odpowiednim sprzętem, a uczelnia posiada również pełen zakres preparatów potrzebnych do właściwego przeprowadzania zajęć.

- Zarzuty w zakresie braku uzyskania wymienionych efektów kształcenie są więc całkowicie chybione - dodawał Zbigniew Łukasik.

Kadra bez dorobku akademickiego, ale z doświadczeniem

W przypadku kadry akademickiej rektor przyznał, że zastrzeżenia komisji dotyczące braku dorobku naukowego wśród wykładowców są prawdziwe. - Rzeczywiście prawdą jest, iż znacząca część kadry nie ma aktualnego dorobku naukowego. Są to jednak świetni fachowcy z niejednokrotnie wieloletnim stażem pracy w szpitalu i posiadają oni bardzo duże doświadczenie praktyczne - mówił Zbigniew Łukasik.

Za negatywną opinię zdaniem profesora Zbigniewa Kotwicy, dziekana wydziału lekarskiego radomskiej uczelni, odpowiadał w głównej mierze brak prosektorium i możliwości prowadzenia w nim zajęć. - Prosektoria w radomskich szpitalach nie są jeszcze przystosowane do zajęć ze studentami, dlatego też zostały one przeprowadzone w Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Główny zarzut komisji jest więc nieaktualny - mówił profesor Zbigniew Kotwica. - Chciałem ponadto podkreślić, że zdecydowana większość uczelni w Polsce nie posiada własnego prosektorium i prowadzi zajęcia w szpitalach - dodawał dziekan.

Zarzuty chybione?

Negatywna opinia Polskiej Komisji Akredytacyjnej może nieść ze sobą bardzo poważne konsekwencje począwszy od wprowadzenia programu naprawczego aż po wygaszenie kierunku lekarskiego. Uczelnia się jednak nie poddaje i przedstawi swoje argumenty w obszernym wyjaśnieniu.

- Wypunktowaliśmy zarzuty, które były po prostu chybione i z tym wystąpimy do Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Studenci odbyli zajęcia i je zaliczyli, efekty kształcenia zostały więc osiągnięte. Aparatura do badań jest i o tym również piszemy w wyjaśnieniu, bo komisja po prostu się myli - tłumaczył profesor Zbigniew Kotwica.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Mam nadzieję, że minister odniesie się jakoś do wyjaśnień profesora Łukasika i profesora Kotwicy i da zielone światło dla kierunku lekarskiego. Z przekazanych informacji wynika, że po negatywnej opinii zakasali rękawy i rozwiązali większość problemów, które zarzucała PKA. Trzymam kciuki!

G
Gość

Zapoznałem się z materiałami zamieszczonymi w lokalnej prasie. Wynika z nich że nie tylko Wydział lekarski, ale cała UTH chwiejąc się trzeszczy w szwach. Wynika że od kilkunastu lat toczą się po równi pochyłej, ale ambicje mają rozbuchane. Ciekawe, jak to się skończy. Paradoksalnie nie widzę tego dobrze choć dobrze życzę.

G
Gość

Już niedługo profesor Markuszewskiego będzie dziekanem a pan kotwica i pielęgniarzy na seracen będą asystentami tylko

G
Gość

POlszewia robi w tym kraju co chce.Do ..py z takim rządem.

Przejdź na stronę główną Echo Dnia Radomskie
Dodaj ogłoszenie