Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu otrzymał Kartę Erasmusa. Studenci będą mogli wyjeżdżać po naukę

Janusz Petz
Janusz Petz
Kartę Erasmusa podpisują, od lewej: Sławomir Baćkowski, Sławomir Bukowski i Agnieszka Dąbrowska. UTH
Komisja Europejska zaakceptowała i przyjęła do realizacji Kartę Erasmusa dla szkolnictwa wyższego na lata 2021-27, o którą wnioskował Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu.

Radomska uczelnia złożyła stosowny wniosek w maju 2020 roku. Uzyskanie Karty Erasmusa jest warunkiem koniecznym, który muszą spełniać wszystkie podmioty szkolnictwa wyższego, pragnące uczestniczyć w europejskich projektach mobilności i wymiany kadry naukowej i studentów.

Projekt zaakceptowany

Komisja Europejska – za pośrednictwem Agencji Wykonawczej do spraw Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego w Brukseli – publikuje specjalne zaproszenie do składania projektów, w którym określa szczegółowe warunki i kryteria jakościowe, jakie należy spełnić, aby otrzymać Kartę Erasmusa. Osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie wniosku dotyczącego otrzymania przez UTH Radom Erasmus Charter for Higher Education 2021-2027 były: Agnieszka Dąbrowska, kierownik Działu Współpracy z Zagranicą i Marta Okolus z tego działu.

18 marca miało miejsce podpisanie karty przez rektora uczelni Sławomira Bukowskiego, prorektora do spraw nauki i współpracy z zagranicą Waldemara Nowakowskiego, kierownika Działu Współpracy z Zagranicą Agnieszkę Dąbrowską i przewodniczącego Rady Uczelni Sławomira Baćkowskiego.

Program Erasmus powstał w ramach Unii Europejskiej w 1987 roku jako projekt wymiany studentów i pracowników wyższych uczelni. Według zgodnej opinii jest to jeden z najlepszych programów unijnych, dzięki niemu powstaje prawdziwa, wielojęzyczna wspólnota europejska, bazująca na wspólnych korzeniach kulturowych, budowana w bezpośrednich międzyludzkich kontaktach. Główna idea programu, mimo upływu lat, pozostaje wciąż ta sama: rozwijanie międzynarodowej współpracy.

Nazwa Erasmus nawiązuje do imienia wybitnego holenderskiego humanisty – filozofa, teologa, pisarza, Erazma z Rotterdamu (1466-1536). Nie bez przyczyny. Erazm, jak inni wybitni ludzie renesansu, kształcił się w wielu uczelniach w różnych krajach Europy, władał kilkoma językami, a jego poglądy na świat i kulturę cechowała otwartość i tolerancja.

Wymiana studentów i pracowników

W niektórych akcjach programu mogą uczestniczyć również inne instytucje, organizacje lub przedsiębiorstwa, które współpracują ze szkołami wyższymi. Uczelnie biorące udział w Programie Erasmus+ mają możliwość prowadzenia wymiany studentów (wyjazdy i przyjazdy na studia lub praktykę), prowadzenia wymiany pracowników uczelni (nauczyciele akademiccy i inni pracownicy Uczelni), udziału w projektach wielostronnych wraz z uczelniami z innych krajów, udziału w sieciach Erasmusa+.

Uczelnie prowadzące wymianę studentów lub pracowników mogą uzyskać dofinansowanie na działania związane z organizacją wymiany, np.: na promocję wymiany, przygotowanie (organizacyjne, językowe) wyjeżdżających studentów i pracowników, opiekę nad studentami przyjeżdżającymi z zagranicy, w tym na przykład kursy języka polskiego, programy „integracyjne”.

Uniwersytet Technologiczno Humanistyczny w Radomiu uczestniczy w programie Erasmus od 1998 roku. Posiada obecnie 90 podpisanych umów w ramach Programu Erasmus+ z uczelniami w następujących krajach: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Litwa, Łotwa, Niemcy, Portugalia, Rosja, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Turcja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Kryzys wieku średniego. Skąd się bierze i czy dotyka wszystkich?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
RADOM to PIS ✈✈✈

GRATULACJE 👏

Dodaj ogłoszenie