Uniwersytet w Radomiu wypadł słabo w ogólnopolskim rankingu...

  Uniwersytet w Radomiu wypadł słabo w ogólnopolskim rankingu uczelni

  /Sok/

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Uniwersytet w Radomiu znalazł się nisko w rankingu uczelni w Polsce.

  Uniwersytet w Radomiu znalazł się nisko w rankingu uczelni w Polsce. ©Łukasz Wójcik

  Radomska uczelnia publiczna w akademickim ogonie. - To nie oddaje naszej rzeczywistej pozycji - twierdzą jej przedstawiciele.
  Uniwersytet w Radomiu znalazł się nisko w rankingu uczelni w Polsce.

  Uniwersytet w Radomiu znalazł się nisko w rankingu uczelni w Polsce. ©Łukasz Wójcik

  Aneta Mirosz, rzecznik rektora Uniwersytetu w Radomiu:


  - Nie mamy szans, by ścigać się z dużymi ośrodkami akademickimi, bo nie mamy takich możliwości, ale mamy za to znakomitą kadrę dydaktyczną i fantastycznych studentów. Oni chcą u nas studiować, a takich rankingów nie biorą pod uwagę.  Właśnie ukazał się ranking wszystkich uczelni w Polsce, stworzony przez czasopismo "Perspektywy". Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu znalazł się w nim między 71 a 80 miejscem wśród 88 sklasyfikowanych uczelni akademickich w Polsce.

  W poprzednich latach radomski uniwersytet był plasowany w rankingu mniej więcej na tych samych pozycjach. Przypomnijmy, że w 2009 roku radomska uczelnia, jeszcze jako Politechnika, zajęła w nim 71 miejsce. W 2010 roku było to 67 miejsce, w roku 2011 - 76 miejsce, a ostatnie dwa lata - znów 71 miejsce.

  KRYTERIA DOBORU

  - Niezmiennie od lat jesteśmy zaskoczeni niskim miejscem, jakie zajmuje nasza uczelnia w tym zestawieniu. Ranking udowadnia, że jest on głównie skierowany do dużych uczelni i dużych ośrodków akademickich. Brane są pod uwagę takie czynniki i takie kryteria, które służą promocji i windowaniu tych uczelni - argumentuje Aneta Mirosz, rzecznik rektora Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego imienia Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.

  Ranking uczelni akademickich został oparty na 33 szczegółowych kryteriach, tworzących sześć grup. Brano pod uwagę między innymi prestiż, potencjał naukowy, efektywność naukową, innowacyjność, warunki studiowania oraz umiędzynarodowienie. Na pierwszym miejscu znalazł się Uniwersytet Warszawski, przez Uniwersytetem Jagiellońskim i Uniwersytetem Poznańskim.

  - Zapomina się o uczelniach mniejszych, o zasięgu regionalnym, które może przeznaczają mniejsze nakłady finansowe na bibliotekę czy badania, ale przykładają największych starań by nieustannie się rozwijać, dbać o jakość kształcenia, dostosowanie oferty dydaktycznej do aktualnych potrzeb i wymagań, zapewnienia dobrze przygotowanej i wykształconej kadry dydaktycznej i jej dostępność dla studentów - dodaje Aneta Mirosz.

  SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z RADOMIA

  FINANSOWA STABILIZACJA

  Jak zaznacza przedstawicielka Uniwersytetu, uczelnia wciąż się rozwija pomimo wielu trudności.

  - Ostatnie lata nie były łatwe, zwłaszcza jeśli chodzi o sytuację finansową. Udało się jednak wyjść na prostą. To ogromny sukces, ale niestety takie rzeczy i takie czynniki nie są brane pod uwagę w takich rankingach. Mamy szereg unikalnych w skali kraju kierunków i specjalność, takich jak wzornictwo czy transport. Nasi studenci rok rocznie przywożą szereg nagród, wyróżnień z najróżniejszych konkursów i wystaw. To naprawdę zdolni i twórczy młodzi ludzi, którzy praktycznie od razu po studiach mają zapewnioną pracę w renomowanych firmach w kraju i za granicą, ale tego również nie odnotowuje się w tym rankingu - dodaje Aneta Mirosz.

  STUDENCI Z BIZNESEM

  Radomski Uniwersytet współpracuje z kluczowymi firmami branżowymi, które w wielu przypadkach zapewniają wyposażenie laboratoriów na uczelni. Gwarantuje to praktyczne kształcenie studentów na najnowocześniejszych maszynach i urządzeniach.

  W osobnym rankingu sklasyfikowano też uczelnie niepubliczne. Tam pomiędzy 51 a 60 miejscem znalazła się Prywatna Wyższa Szkoła Ochrony Środowiska w Radomiu.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (8) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy:

  Wideo