Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UOKiK sprawdzi Energetyczne Centrum z Radomia

/Sok/
ilustracja
ilustracja
Na praktyki tej spółki skarżyli się mieszkańcy, rzecznicy praw konsumentów, przedsiębiorcy oraz Urząd Regulacji Energetyki.

Czy radomska spółka zawierająca umowy sprzedaży energii elektrycznej w czasie wizyt w domach konsumentów stosowała praktyki niezgodne z prawem? Rozstrzygnie to postępowanie wszczęte przez prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Postępowanie przeciwko Energetycznemu Centrum z Radomia zostało wszczęte w kwietniu. Spółka zajmuje się sprzedażą energii elektrycznej poprzez akwizytorów bezpośrednio w domu konsumenta.

Wątpliwości UOKiK wzbudziły miedzy innymi niektóre postanowienia znajdujące się w umowach. Na praktyki Centrum skarżyli się konsumenci, rzecznicy, przedsiębiorcy oraz Urząd Regulacji Energetyki.
JAK ODSTĄPIĆ Z UMOWY?
Z sygnałów napływających do UOKiK wynika miedzy innymi, że w przypadku zawarcia kontraktu ze spółką, konsument nie otrzymywał formularza oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Zgodnie z prawem konsumenci, którzy zawierają umowę dotyczącą dostarczania energii elektrycznej, poza lokalem przedsiębiorcy mają prawo do odstąpienia od niej w ciągu 10 dni. Obowiązkiem przedsiębiorcy jest poinformowanie o tym konsumenta i wręczenie mu formularza ułatwiającego złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy.
URZĄD ZBADA
Wątpliwości Urzędu wzbudziły również praktyki polegające na zastrzeganiu, w stosowanym przez Energetyczne Centrum wzorcu umownym, że w razie przekroczenia terminu uregulowania należności za usługi, spółka może obciążyć konsumenta szeregiem opłat, na przykład 30 złotych za wysłanie wezwania do zapłaty. Urząd zbada czy stosowana przez spółkę klauzula jest tożsama z niedozwolonymi postanowieniami uprawniającymi przedsiębiorców do pobierania od konsumentów dodatkowych opłat w razie opóźnień w regulowaniu należności.
W przypadku stwierdzenia stosowania niezgodnych z prawem praktyk, na przedsiębiorcę może zostać nałożona kara finansowa w wysokości do 10 procent przychodu osiągniętego w roku poprzedzającym wydanie decyzji.

Spółka bez dyrekcji?
Usiłowaliśmy wczoraj porozmawiać z kierownictwem radomskiej spółki, ale pracownicy infolinii odpowiedzieli, że... nie mają żadnego telefonu do dyrekcji. Gdy dzwoniliśmy z kolei na podane numery rzeczników prasowych - nikt nie odbierał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie