Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczysta promocja "Historii o chlebie" w Resursie Obywatelskiej

Barbara Koś
- To ostatni moment, by przekazać kolejnym pokoleniom niecodzienną historię piekarnictwa - mówił Jarosław Gajda. Z prawej - Marcin Kępa.
- To ostatni moment, by przekazać kolejnym pokoleniom niecodzienną historię piekarnictwa - mówił Jarosław Gajda. Z prawej - Marcin Kępa. Barbara Koś
- Gdyby nie Wojciech Stan, Zbigniew Skuza, Adam Mosionek, Elżbieta Kwiecień i jeszcze wielu innych zapewne nie powstała by ta książka - mówił Jarosław Gajda, naczelny redaktor pięknego albumu "Historia o chlebie i piekarzach radomskich", którego promocja odbyła się we wtorek w Resursie Obywatelskiej.
- Bogato ilustrowana książka będzie dostępna w księgarniach w cenie 40 złotych i w bibliotekach – informowała podczas promocji Patrycja Odzimek
- Bogato ilustrowana książka będzie dostępna w księgarniach w cenie 40 złotych i w bibliotekach – informowała podczas promocji Patrycja Odzimek

Barbara Koś

- Bogato ilustrowana książka będzie dostępna w księgarniach w cenie 40 złotych i w bibliotekach - informowała podczas promocji Patrycja Odzimek

(fot. Barbara Koś)

Do sali kameralnej Resursy przyszło bardzo wiele osób. I nie tylko piekarzy.

- Chleb - potrzebny jest wszystkim - przyznał prowadzący spotkanie Marcin Kępa. -Ale czy wszystkim potrzeby jest album o nim? Frekwencja świadczy, że tak!

Wydany album to prawdziwa encyklopedia radomskiego piekarnictwa. Ma ono swoją bardzo głęboką historię. Przypomniał ją najpierw Zbigniew Skuza, zastępca dyrektora Muzeum Wsi Radomskiej i autor drugiej części albumu mówiąc o 250-leciu potwierdzenia statutu Cechu Piekarzy w Radomiu przez króla Polski Augusta III Sasa.

Potem głos otrzymał Jarosław Gajda. Prezes radomskiego Cechu Piekarzy mówił o początkach książki i jej tworzeniu.

- Najpierw miał to być skromny album o Świecie Chleba - nadmienił Jarosław Gajda. - Ale pan Wojciech Stan się oburzył - tyle pięknych zdjęć z tej imprezy chce pan zmarnować??? No i powstał album.

- Wojciech Stan, Zbigniew Skuza, Adam Mosionek, Elżbieta Kwiecień, z którą jeździliśmy po kraju w poszukiwaniu materiałów i jeszcze wiele innych osób to też twórcy albumu - mówił prezes dziękując wszystkim za pomoc w opracowaniu książki.

- Ta książka powstała po to, by zwrócić uwagę społeczeństwa na pracę drobnych piekarzy rzemieślników - zakończył Jarosław Gajda. -. Niedługo zniknie z mapy Radomia kolejnych kilka piekarń. Pamiętajmy o nich.

Album składa się z dwóch części. Pierwsza to historia o chlebie: historie i wspomnienia, sięgające paru tysięcy lat wstecz. Część druga mówi o piekarzach radomskich i ich kondycji po roku 1945. Przypomina dzieje Cechu Piekarzy a także opowieści mistrzów wypieków sprzed wielu lat. Jest też reportaż z dziesięciu miejskich piekarni autorstwa Wojciecha Stana.

Książkę kończy rozdział "Święto chleba w Radomiu", gdzie zostało umieszczonych 50 fotografii z tej uroczystości.

Ważnym elementem albumu jest wykaz mistrzów piekarzy Radomia w latach 1621- 2010. Uzupełnieniem wieczoru był koncert piosenek Władysława Szpilmana w wykonaniu grupy wokalnej "Resursa" i skromny poczęstunek, na którym oczywiście dominował chleb.
.
Książka będzie dostępna w księgarniach w cenie 40 złotych i w bibliotekach.

Uzupełnieniem wieczoru był koncert piosenek Władysława Szpilmana w wykonaniu grupy wokalnej "Resursa"
Uzupełnieniem wieczoru był koncert piosenek Władysława Szpilmana w wykonaniu grupy wokalnej "Resursa" Barbara Koś

Uzupełnieniem wieczoru był koncert piosenek Władysława Szpilmana w wykonaniu grupy wokalnej "Resursa"
(fot. Barbara Koś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie