MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uroczysta sesja Rady Miejskiej poświęcona nadaniu godności Honorowego Obywatela Miasta Radomia Marii Kelles-Krauz

Kacper Wołczyński
Uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą Marii Kelles-Krauz. Więcej na kolejnych slajdach.
Uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą Marii Kelles-Krauz. Więcej na kolejnych slajdach. Kacper Wołczyński
W środę, 4 września odbyła się sesja Rady Miejskiej w Radomiu dotycząca nadania statusu honorowego obywatela Marii Kelles-Krauz.

Maria Kelles-Krauz Honorowym Obywatelem Radomia

O godzinie 15:30 w środę, 4 sierpnia przed ratuszem w Radomiu odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięły przedstawicielki Radomskiej Rady Kobiet, inicjatorki nadania tytułu Marii Kelles-Krauz. Przybliżyły one historię tej ważnej dla Radomia postaci, a zwłaszcza jej działalność związaną z edukacją i działaniami podczas pierwszej wojny światowej.

O godzinie 16 rozpoczęła się sesja Rady Miejskiej, podczas której obecni członkowie głosowali za nadaniem statusu honorowego obywatela Marii Kelles-Krauz. Wszyscy obecni byli za. Nadanie honorowego obywatelstwa odebrał jej potomek Michał Kelles-Krauz, który następnie wygłosił przemówienie, w którym przybliżył historię swojego rodu.

Mogliśmy się z niego dowiedzieć, że przodek Michała o jego imieniu przybył do Radomia równo 160 lat temu. Jego potomek Stanisław ożenił się z Marią i był lekarzem, a ich syn Kazimierz zmarł w wieku 33 lat i był bliskim współpracownikiem Józefa Piłsudskiego. Obecnie z żyjących potomków jest Michał, który mieszka w Warszawie i jego brat żyjący w Hong-Kongu, którzy są stryjecznymi wnukami Marii Kelles-Krauz.

Mój tata odwiedzał stryjostwo w Danii myśląc, że jego wakacje upłyną na jeździe na rowerze. Maria wysyłała go do muzeum, z którego później musiał zdawać relację na temat tamtejszych wystaw

- opowiadał Michał Kelles-Krauz.

Zobacz zdjęcia z sesji Rady Miasta w Radomiu gdzie nadano obywatelstwo

Następnie głos zabrał przewodniczący rady - Mateusz Tyczyński, który wyraził radość z podjętej wspólnie decyzji.

Historia Radomia była do tej pory historią mężczyzn. Cieszę się, że grono honorowych obywateli zasili Maria Kelles-Krauz, której rola była fundamentalna dla naszego miasta. Decyzja tego dotycząca została podjęta w absolutnej zgodzie

- mówił Mateusz Tyczyński

Po nim na mównicę wszedł prezydent Radomia - Radosław Witkowski, który podziękował za inicjatywę Radomskiej Radzie Kobiet.

Postać Marii Kelles-Krauz jest szczególnie ważna dla naszej historii. Wprowadziła ona bezpłatne podręczniki w szkołach. Przyszły rok będzie jej rokiem, być może uda się to wprowadzić na szczeblu województwa mazowieckiego, a jeśli nie to na pewno zostanie to wprowadzone w Radomiu. Być może w 2029 roku prezydentem Radomia zostanie kobieta czego wszystkim życzę

- mówił Radosław Witkowski - prezydent miasta

Zobacz zdjęcia z sesji Rady Miasta w Radomiu gdzie nadano obywatelstwo

Kolejne przemówienie należało do wiceprezydentki Radomia Katarzyny Kalinowskiej, która jest przedstawicielką Radomskiej Rady Kobiet, rady która funkcjonuje kilka miesięcy.

Dziękuję całej Radomskiej Radzie Kobiet, dzięki której udało się całe przedsięwzięcie. Maria Kelles-Krauz słynie z zasług w dziedzinie edukacji, wprowadziła ona program gabinetów dentystycznych w szkołach. W planach jest nagroda jej imienia dla radomianki, która zaangażowana jest w sprawy społeczne oraz gra terenowa również imienia Marii Kelles-Krauz

- mówiła Katarzyna Kalinowska.

Po przemówienia odbyła się prelekcja Przemysława Prekla na temat Marii Kelles-Krauz. Mogliśmy się z niej dowiedzieć, że Maria była w małżeństwie ze Stanisławem przez 66 lat. Została redaktorką dziennika głównego, a w 1919 roku została radną jako jedna z trzech kobiet. Przyczyniła się do zmniejszenia epidemii gruźlicy poprzez oddzielanie dzieci chorych od zdrowych, które nauczane były w oddzielnych salach. Wprowadziła przymus szkolny, który obejmował dzieci od 7 do 14 roku życia. Rodzice, którzy nie posyłali dzieci do szkół płacili karę finansową, a pieniądze z niej były wykorzystywane na zakup ubrań dla ubogich uczniów. Karała również radnych, którzy nie uczestniczyli na posiedzeniach rady. W późnym wieku zaczęła się uczyć duńskiego i przetłumaczyła ponad 20 książek wydanych w tym języku.

Ostatnim już przemówieniem było przemówienie ministra Wojciecha Koniecznego, który wyraził dumę i radość z nadania tytułu honorowego obywatela Marii Kelles-Krauz.

Po zakończeniu sesji rady odbyło się złożenie kwiatów pod jej tablicą przed ratuszem.

Zobacz zdjęcia z sesji Rady Miasta w Radomiu gdzie nadano obywatelstwo

Zobacz także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata Harris-Trump. Kto wygrał przedwyborcze starcie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie