Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczyste otwarcie Collegium Anatomicum i prosektorium przy Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu [ZDJĘCIA]

Patryk Samborski
Patryk Samborski
Przyszli lekarze kształcący się w Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu mają już do dyspozycji nowoczesne prosektorium. W poniedziałek, 22 listopada, odbyło się uroczyste otwarcie Collegium Anatomicum. Koszt jego budowy wyniósł około 11 milionów złotych. Jak podkreślają władze uczelni, jest to najnowocześniejszy tego typu obiekt w naszym kraju.

Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny imienia Kazimierza Pułaskiego w Radomiu może się pochwalić bardzo nowoczesnym prosektorium. W poniedziałek, 22 listopada, odbyło się oficjalne otwarcie Collegium Anatomicum. W wydarzeniu uczestniczyło liczne grono zaproszonych gości, wśród nich między innymi: Sławomir Adamiec - dyrektor generalny w Ministerstwie Edukacji i Nauki, europoseł Adam Bielan, poseł Marek Suski, Radosław Witkowski – prezydent Radomia wraz ze swoimi zastępcami Jerzym Zawodnikiem i Katarzyną Kalinowską, czy też Waldemar Trelka – starosta radomski.

Nowoczesne prosektorium wielką szansą dla radomskiego uniwersytetu

Obiekt powstał przy istniejącym budynku wydziału chemicznego i towaroznawstwa. Znajdują się w nim między innymi: sala wykładowa na 40 osób, sala lekcyjna, sala preparatyki fotografii trójwymiarowej, a także zaplecze magazynowe dla preparatów i odpadów.

- Jako rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu z niecierpliwością czekałem na tę chwilę, czyli otwarcie Collegium Anatomicum. Jednych z najnowocześniejszych, o ile nie najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce, które pozwolą studentom wydziału medycznego na pełny proces kształcenia w niezwykle trudnej, ale jakże ważnej sztuce lekarskiej – mówił profesor Sławomir Bukowski, rektor UTH w Radomiu.

Jak podkreślają władze uczelni, to właśnie w Collegium Anatomicum odbywać będą się zajęcia praktyczne, dzięki którym studenci kierunku lekarskiego będą poszerzać swoją wiedzę, a także będą nabywać potrzebne umiejętności. Znajdujące się na terenie Collegium Anatomicum ma dać ogromne możliwości nowoczesnej nauki anatomii prawidłowej, czynnościowej, czy topograficznej. Prosektorium posiada nowocześnie wyposażone sale sekcyjne i preparatyki z urządzeniami technologicznymi, które dają możliwość wysyłania obrazów w wysokiej rozdzielczości, w tym też trójwymiarowych, do sal dydaktycznych. Część laboratoryjna zawiera z kolei zaplecze do przechowywania zwłok i odpadów medycznych. Prosektorium wyposażone jest ponadto w chłodnię i mroźnię, które dają możliwość szkolenia medyków na ludzkich preparatach mrożonych, w tym przeprowadzania podyplomowych kursów chirurgicznych.

- Otwierany obiekt to z pewnością jeden z najnowocześniejszych w naszym kraju. Mam nadzieję, że będzie to początek dobrej passy kształcenia na kierunku lekarskim w naszym uniwersytecie. Mam także świadomość, jak wiele jeszcze przed nami i jak wiele działań będziemy musieli podjąć, by choć w części dorównać uczelniom medycznym z bogatą historią i doświadczeniem. Ale historia zawsze zaczyna się od czegoś także myślę, że jest do dopiero początek, od którego zaczynamy i będziemy maszerować wspólnie z pracownikami i studentami do sukcesu – podkreślał profesor Sławomir Bukowski.

Trudne początki kierunku lekarskiego

Podczas wydarzenia głos zabrali również zaproszeni goście. O trudnych początkach kierunku lekarskiego powiedział poseł Marek Suski. - Był taki moment, w którym była na stole decyzja o zamknięciu kierunku lekarskiego w Radomiu. Minister Czarnek wstrzymał wtedy tę decyzję. Dał nie tylko szansę na wypełnienie wymogów, a jednym z nich była budowa prosektorium, ale przekazał też na to pieniądze – podkreślał Marek Suski.

Z kolei europoseł Adam Bielan mówił o wadze tej inwestycji zarówno dla uniwersytetu, jak i samego Radomia. - Kierunek lekarski jest perłą w koronie w kształceniu studentów i tylko najważniejsze miasta w Polsce, najsilniejsze ośrodki akademickie mogą sobie na taki kierunek pozwolić - mówił Adam Bielan.

Prezydent Radosław Witkowski zapewniał o współpracy miasta z uczelnią. - Od kilku tygodni prowadzimy wspólnie z panem rektorem rozmowy dotyczące tego, co można robić dalej, żeby rozwijać kierunek lekarski. Bardzo czekamy na środki europejskie, które popłyną do Polski i naszego miasta i tym samym dadzą szansę na rozwój infrastruktury medycznej w naszym mieście. W Radomiu potrzebny jest trzeci szpital, szpital kliniczny, który pozwoli nam na uniknięcie różnych turbulencji, które będą w przyszłości blokowały rozwój kierunku lekarskiego.

Pikieta studentów kierunku lekarskiego

Otwarciu nowego prosektorium towarzyszyła pikieta części studentów kierunku lekarskiego. Przyszli lekarze oczekują między innymi lepszej współpracy między uczelnią a szpitalem, która zapewniłaby studentom możliwość zajęć klinicznych. W imieniu studentów mówiła Aleksandra Komoń, starościna III roku na kierunku lekarskim radomskiego uniwersytetu. - Zmienił się zarząd Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego, w wyniku czego nasi wykładowcy dostali nowe warunki płacowe i w związku z tym z końcem listopada odchodzą z pracy w szpitalu. Nie możemy wejść do szpitala na zajęcia kliniczne. Ponadto część zajęć klinicznych, co dotyczy najbardziej piątego roku, w ogóle się nie zaczęła. Boimy się o swoje kompetencje po takich brakach w zajęciach. Nie zostały nam przedstawione żadne konkretnie działania, które miałyby poprawić tę sytuację - mówiła studentka.

- Chcemy naszych studentów zapewnić, że dokładamy starań, żeby współpraca z Mazowieckim Szpitalem Specjalistycznym trwała nadal i żeby studenci otrzymywali jak najlepszą możliwość nauki. To jest kwestia organizacji oddziałów klinicznych, musimy nad tym pracować. Przyszłościowym rozwiązaniem jest to, o którym mówił prezydent Witkowski, czyli szpital kliniczny - mówił profesor Dariusz Trześniowski, rzecznik prasowy UTH w Radomiu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie