Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystość z okazji nadania Jedlni-Letnisku praw miejskich przeniesiona. Kiedy się odbędzie?

Iza Sawicka
Iza Sawicka
Uroczystość związaną z nadaniem praw miejskich Jedlni-Letnisku przeniesiono maj 2022 roku.
Uroczystość związaną z nadaniem praw miejskich Jedlni-Letnisku przeniesiono maj 2022 roku. Facebook/Piotr Leśnowolski
Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego Jedlnia-Letnisko od 1 stycznia 2022 roku, po kilkumiesięcznych staraniach, stanie się miastem. W planach było zorganizowanie w styczniu dużej uroczystości, która uczciłaby to wydarzenia, jednak przeniesiono ją na maj.

Decyzją o zmienieniu terminu uroczystości podyktowana była panującą w kraju sytuacją związaną z pandemią koronawirusa. Najprawdopodobniej odbędzie się on 3 maja 2022 roku.

Nie wpłynęło to jednak na to, że już za kilka dni Jedlnia-Letnisko stanie się czwartym miastem w powiecie radomskim - po Iłży, Skaryszewie oraz Pionkach. Jest więc to dobra okazja do przypomnienia jej drogi do uzyskania praw miejskich.

Zdobycie poparcia

25 stycznia bieżącego roku wszyscy radni poparli wniosek wójta Piotra Leśnowolskiego o rozpoczęcie starań o nadanie Jedlni-Letnisku statusu miasta statusu. Tym samym od tego dnia rozpoczęto procedurę uzyskania przez Jedlnię-Letnisko praw miejskich.

Warto przypomnieć, że uchwały popierające wniosek Jedlni-Letnisko poparła jednogłośnie Rada Powiatu Radomskiego.

W tej sprawie mieli szansę wypowiedzieć się sami mieszkańcy. W referendum na temat zmiany statusu miejscowości wzięło udział nieco ponad 8 procent mieszkańców gminy. Ponad 80 procent z nich było „za”. - 8 procent jak na konsultacje to wcale nie jest zły wynik. Przypomnę, że w Radomiu w ważnej sprawie rozwiązania komunikacyjnego frekwencja wyniosła 0,25 procent – mówił po zakończeniu konsultacji wójt gminy Piotr Leśnowolski. Wniosek miał też poparcie lokalnych polityków.

Następnie wniosek radnych o zmianę statusu miejscowości Jedlnia-Letnisko pozytywnie zaopiniował wojewoda mazowiecki. W uzasadnieniu swojej decyzji wojewoda zwrócił uwagę na korzyści społeczne i gospodarcze dla większości społeczności zamieszkującej Jedlnię-Letnisko, a także na fakt, że wobec uchwał podjętych w tej sprawie przez władzę gminy nie zostały wszczęte postępowania nadzorcze.

Decyzja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

Po uzyskaniu pozytywnej opinii wojewody mazowieckiego wniosek Jedlni-Letniska przesłano do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. O jego pozytywnym rozpatrzeniu poinformował Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. Wiceminister stwierdził, że w Jedlni-Letnisko ponad 96 procent mieszkańców nie prowadzi działalności rolniczej. Zwrócił również uwagę na to, że Jedlnia-Letnisko ma wielki potencjał rozwojowy związany z turystyką i zmiana statusu miejscowości pozwoli go wykorzystać. Następnie decyzję tę zatwierdził premier Mateusz Morawiecki, podpisując 30 lipca Rozporządzenie w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie