MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Urodziny Gombrowicza we Wsoli. W muzeum zaśpiewała Daria ze Śląska. Była premiera filmu i czytanie "Testamentu". Zobacz zdjęcia

Izabela Kozakiewicz
Daria ze Śląska zaśpiewała podczas Urodzin Gombrowicza w muzeum we Wsoli. W niedziele jej koncertu wysłuchał tłum gości. Więcej zobacz na kolejnych slajdach >>>
Daria ze Śląska zaśpiewała podczas Urodzin Gombrowicza w muzeum we Wsoli. W niedziele jej koncertu wysłuchał tłum gości. Więcej zobacz na kolejnych slajdach >>>Izabela Kozakiewicz
W niedzielę 4 sierpnia Muzeum Witolda Gombrowicza zaprosiło na Urodziny Gombrowicza. Świętowanie rozpoczęło się projekcją filmu o młodych latach Witolda Gombrowicza: „Itek. Dzieciństwem podszyty”. Później można było między innymi posłuchać fragmentów tekstu Witolda Gombrowicza, które czytał Krzysztof Gosztyła. W parku wystąpiła zaś Daria ze Śląska.

Daria Ze Śląska zaśpiewała na Urodzinach Gombrowicza we Wsoli

W tym roku przypada 120. rocznica urodzin Witolda Gombrowicza, jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy. Rok 20224, decyzją Senatu jest też Rokiem Gombrowicza. W obchody włączyło się oczywiście Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli pod Radomiem.

- Wśród licznych i różnorodnych rocznicowych wydarzeń najważniejsze są urodziny, a te odbędą się w Muzeum Witolda Gombrowicza 4 sierpnia, dokładnie w dniu 120. rocznicy przyjścia na świat Witolda Gombrowicza - wyjaśniała Ewa Witkowska z Muzeum.

Wydarzenie w większej części odbyło się w plenerze, na terenie zabytkowego parku przy Muzeum Witolda Gombrowicza. Świętowanie rozpoczęła projekcja filmu o młodych latach Witolda Gombrowicza: „Itek. Dzieciństwem podszyty”. Autorzy dokumentu, scenariusz i reżyseria Robert Utkowski, współpraca Anna Spólna, zajrzeli do miejsc, w których przyszły pisarz wychowywał się – Małoszyc, Bodzechowa, Potoczka – i spróbowali pokazać, jaki te miejsca wywarły wpływ na jego twórczość i jak w tej twórczości są obecne.

Później aktor Krzysztof Gosztyła przeczytał fragmenty „Testamentu. Rozmów z Dominique de Roux” Witolda Gombrowicza, tekstu będącego autopodsumowaniem biografii i twórczości autora „Ferdydurke”.

O godzinie 18 na plenerowej scenie wystąpiła Daria ze Śląska, wokalistka i autorka tekstów. Jej występ oklaskiwał tłum publiczności. Dopisała pogoda, goście muzeum zasiedli na przygotowanych krzesłach i leżakach, albo wprost na trawie, na kocach.

Daria ze Śląska, jak mówi o sobie, „miała zostać zawodową siatkarką, ale po 11 latach treningów zrezygnowała i została historykiem. Nie lubi wielkich miast i tłumów. Gdyby nie śpiewała, pisałaby teksty reklamowe albo powieści science-fiction. Najbezpieczniej czuje się w smutku”.

Za wydany w ubiegłym roku debiutancki album „Tu była” została laureatką Fryderyków 2024 w kategoriach „fonograficzny debiut roku” i „album roku indie pop”. Dwa miesiące temu ukazał się jej najnowszy krążek zatytułowany „Na południu bez zmian”.

Zobacz także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie