Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urząd Marszałkowski na Mazowszu przekaże gminom i powiatom 110 milionów złotych. Rusza program wsparcia

pat
Podczas piątkowej konferencji prasowej samorządowcy mówili o wadze programów wsparcia dla małych miast i gmin na Mazowszu.
Podczas piątkowej konferencji prasowej samorządowcy mówili o wadze programów wsparcia dla małych miast i gmin na Mazowszu. Joanna Gołąbek
Rozwój bazy sportowej, aktywizacja sołectw, wsparcie dla Ochotniczych Straży Pożarnych, czy wyposażenie szkolnych pracowni przedmiotowych - to tylko część programów, które w tym roku uruchomi samorząd województwa mazowieckiego. W sumie na te cele przeznaczonych zostanie ponad 110 milionów złotych.

Tegoroczny program wsparcia realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego obejmuje aż dziesięć obszarów.

- To konkretne środki z budżetu Mazowsza na konkretne pomysły mieszkańców regionu. Poprzednie edycje pokazują, że mieszkańcy wiedzą jak sięgać po fundusze dla swoich społeczności. Przy naszym finansowym wsparciu nie tylko upiększają swoje otoczenie, ale też realizują wiele potrzebnych przedsięwzięć. A efekty ich starań widać już w zasadzie na każdym kroku - mówi Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.

Miliony na inwestycje

Samorząd województwa mazowieckiego przeznaczy na programy ponad 110 milionów złotych. O wsparcie ubiegać się będą mogły gminy, powiaty, a także organizacje pozarządowe.

- Ubiegłe lata pokazały nam, jak duże jest zapotrzebowanie na tego typu wsparcie. W tym roku kontynuujemy wszystkie programy. W niektórych przypadkach widząc, jakie są potrzeby, podwoiliśmy przeznaczoną na ten cel pulę środków. Zależy nam na tym, aby wesprzeć jak największą liczbę projektów - dodaje Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Jak podkreślają samorządowcy, coroczne wsparcie płynące z kasy Mazowsza jest bardzo potrzebne przede dla mniejszych miast i gmin.

- Nie są to może duże granty, ale pozwalają na zaspokojenie wielu potrzeb inwestycyjnych mieszkańców. Efekty naszych programów możemy zobaczyć praktycznie w każdej gminie. Są nowe place zabaw, siłownie zewnętrzne i zmodernizowane pracownie językowe - podkreśla marszałek Adam Struzik.

Widoczna pomoc

Jednym z przykładów może być gmina Skaryszew, która w zeszłym roku skorzystała z takiego wsparcia finansowego do wykonania kilku inwestycji.

- Dzięki dofinansowaniom udało nam się zrobić Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, a także wybudować pumptrack, czy też wykonać pracownię językową w naszej szkole. Udało nam się też skorzystać z programu wsparcia obejmującego Ochotnicze Straże Pożarne. Jednak zdecydowanie największym i najważniejszym wsparciem były ponad 2 miliony złotych na budowę bulwarów w Skaryszewie, która wciąż trwa - mówi Dariusz Piątek, burmistrz Skaryszewa.

Również w gminie Policzna w powiecie zwoleńskim pieniądze z programu wsparcia okazały się nieocenionym wsparciem. Dzięki pieniądzom z kasy województwa udało się kupić nowy wóz strażacki dla druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czarnolesie.

- Dostaliśmy na ten cel niemal 800 tysięcy złotych. W przypadku bardzo małej gminy jak nasza, tak duże dofinansowanie oznacza dla nas praktycznie drugi budżet na inwestycje - zauważa Tomasz Adamiec, wójt gminy Policzna.

Wnioski o dofinansowania w programie wsparcia realizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego mogą składać urzędy gmin, starostwa powiatowe i organizacje pozarządowe.

Dziesięć obszarów wsparcia

W kasie tegorocznego programu wsparcia jest 110 milionów złotych. Urząd Marszałkowski podzielił pieniądze na dziesięć obszarów inwestycyjnych. Najwięcej pieniędzy, bo aż 50 milionów, zostanie przeznaczonych na równomierny rozwój Mazowsza. Program przeznaczony jest między innymi na modernizację dróg powiatowych i gminnych, projekty edukacyjne i kulturalne. 14 milionów trafi do sołectw na rewitalizację skwerów, remont obiektów sportowych, rekreacyjnych i turystycznych, rozwój twórczości folklorystycznej czy rękodzieła ludowego. 10 milionów na obiekty sportowe. Tyle samo na programy ochrony powietrza i pracownie szkolne w placówkach oświatowych. 8 milionów dla ochotniczych straży pożarnych, 6 milionów na remonty zabytków, 3 miliony na remonty strażnic oraz po milionie na ogródki działkowe i projekty związane z działalnością Kół Gospodyń Wiejskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie