Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urzędnicy z Brukseli w Radomiu: trzeba pilnie podzielić Mazowsze, bo inaczej stracimy miliard euro

jp
Wicemarszałek Adam Bielan (trzeci z prawej) w towarzystwie przedstawicieli władz powiatu i urzędników z Brukseli.
Wicemarszałek Adam Bielan (trzeci z prawej) w towarzystwie przedstawicieli władz powiatu i urzędników z Brukseli. Janusz Petz
Nawet miliard euro może stracić region radomski, jeśli w budżecie unijnym na lata 2021-27, nie zostanie uwzględniony statystyczny podział województwa na Warszawę wraz z okolicznymi powiatami oraz biedniejsze peryferia. W Starostwie Powiatowym w Radomiu odbyło się spotkanie na ten temat z udziałem urzędników z Komisji Europejskiej.

Inicjatorem ściągnięcia do Radomia urzędników różnych szczebli z Brukseli był wicemarszałek Senatu Adam Bielan. W spotkaniu wzięli udział urzędnicy reprezentujący takie kraje jak: Hiszpania, Belgia, Włochy, Portugalia, Szwecja.

Bogate i biedne Mazowsze

Adam Bielan po spotkaniu wyraził nadzieję, że zagraniczni goście zreferują w swoich departamentach problem, przed którym stanęły biedne regiony województwa mazowieckiego. Mogą one być pozbawione dostępu do wielu programów unijnych w związku z szybkim bogaceniem się Mazowsza, a tak się dzieje w związku z bardzo dużym tempem wzrostu Produktu Krajowego Brutto w samej Warszawie. Ostatnie dane statystyczne za rok 2017 pokazują, że PKB na Mazowszu osiągnęło 112 procent średniej unijnej, ale w Warszawie 152 procent średniej, podczas gdy na Mazowszu bez Warszawy 59 procent, a w powiecie radomskim tylko 41 procent. Warszawa zamożnością prześcignęła już takie miasta jak Wiedeń. Dane za rok 2018 pokażą na pewno jeszcze większe rozwarstwienie w poziomie zamożności w samej Warszawie i na Mazowszu.

Niewiele mamy czasu

Statystyczne wydzielenie Warszawy wraz z okolicznymi powiatami odbyło się 1 stycznia ubiegłego roku, ale musi być jeszcze notyfikowane przez Europejski Urząd Statystyczny, aby podział znalazł swoje odbicie w podziale pieniędzy unijnych na poszczególne polskie regiony. Czasu jest niewiele, bo budżet unijny na lata 2021-27 zostanie wynegocjowany zapewne do końca tego roku.
- Jeśli nie doprowadzimy do końca wydzielenia Warszawy z województwa mazowieckiego, przepadną ogromne pieniądze, które mogłyby trafić do regionu radomskiego. Bez podziału z pieniędzy unijnych będzie można finansować tylko niektóre przedsięwzięcia, a wkład własny na przykład samorządów będzie musiał być znacznie większy niż obecnie - powiedział Adam Bielan. Zdaniem wicemarszałka Senatu w tych zabiegach jesteśmy osamotnieni, bo więcej pieniędzy dla biednej części Mazowsza oznacza zmniejszenie puli dla innych województw.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie