Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

VI Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Odrzywole. Udział wzięło kilkaset osób

sok
VI Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Odrzywole. Podczas tegorocznej edycji wystartowało ponad 280 uczestników. Na mecie dla każdego uczestnika czekała gorąca kawa.
VI Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Odrzywole. Podczas tegorocznej edycji wystartowało ponad 280 uczestników. Na mecie dla każdego uczestnika czekała gorąca kawa. Ziemia Przysuska
Już po raz kolejny w niedzielę 1 marca odbył się w Odrzywole bieg „Wilczym Tropem” poświęcony upamiętnieniu żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego i wolnościowego.

Bieg odbył się na trasie Odrzywół-Janówek przez piękne tereny leśne, między innymi lasów Nadleśnictwa Przysucha.

W tegorocznym biegu wzięło udział około 280 osób. Wystartowała głównie młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Jana Pawła II w Odrzywole, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i Mistrzostwa Sportowego imienia doktor Heleny Spoczyńskiej w Lipinach, oraz z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kolonii Ossie.

Można było przejść pieszo

W biegu wzięła liczna grupa osób dorosłych. Część tych osób pokonała trasę marszem. Patronat nad Ogólnopolskim Biegiem objął Prezydent RP Andrzej Duda .

Imprezę otworzył Wójt Gminy Marian Kmieciak przedstawiając walki oddziałów leśnych na Ziemi Odrzywolskiej. Uczestnicy uczcili minutą ciszy poległych i pomordowanych żołnierzy podziemia. Został odczytany list od Prezydenta RP do uczestników. List z pozdrowieniami przesłał też poseł Ziemi Radomskiej Dariusz Bąk. Tradycyjnie w biegu wziął udział Starosta przysuski Marian Niemirski i dyrektor biura posła Dariusza Bąka Sławomir Szymczyk.

Kilka kategorii wiekowych

Uczestnicy biegu klasyfikowani byli w kilku kategoriach, a młodzież szkolna w kategoriach wiekowych z podziałem na dziewczęta i chłopców. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego i książek historycznych. 100 pierwszych osób otrzymało koszulki z wizerunkiem rotmistrza Witolda Pileckiego, jednego z bohaterów w powojennej historii Polski. Nagrody ufundował wójt Odrzywołu i poseł Dariusz Bąk, a materiały promocyjne o Wojsku Polskim przekazało Ministerstwo Obrony Narodowej. Na mecie na wszystkich uczestników czekała grochówka żołnierska i gorące napoje.

Najlepszymi biegaczami w tegorocznej edycji zostali, klasy I-III: 1 miejsce: Zuzanna Papis w grupie dziewcząt i Marcel Dygant w grupie chłopców. Klasy IV-VI, 1. miejsce: Magdalena Gapys i Oskar Dygant. Klasy VII-VIII: 1 miejsce Zuzanna Maciągowska i Patryk Szklarski. Szkoła średnia, 1. miejsce: Zuzanna Czech i Dominik Kozłowski. Kategoria Open: 1 miejsce Grzegorz Neska. Specjalna nagroda czekała także dla najmłodszego uczestnika biegu, którym okazał się Antoni Papis.

Historia i pamięć

Wójt Marian Kmieciak, z zawodu historyk, przypomniał niektóre działania żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego powojennego podziemia na Ziemi Odrzywolskiej. Najbardziej znanym Żołnierzem Wyklętym był słynny Aleksander Młyński „Drągal”. Przynajmniej kilkakrotnie on i jego oddział przebywali na terenie ówczesnej gminy Ossa. W nocy z 20 na 21 grudnia 1948 roku w Odrzywole zginął w potyczce z Milicją Obywatelską żołnierz „Drągala” Jan Gregorczyk „Jastrząb”. Z kolei „Drągal” zginął 25 sierpnia 1950 roku w Kolonii Wawrzyszów, niedaleko Wolanowa, zastrzelony przez zdrajcę nasłanego przez Urząd Bezpieczeństwa. Do 1947 roku w okolicy operowały oddziały Narodowych Sił Zbrojnych. Działała grupa NSZ „Dziedzica”. W całym opoczyńskim działał oddział Akcji Specjalnej NSZ, którego dowódcą był Stanisław Witecki „Wicher”. Był on żołnierzem NSZ już w czasie okupacji niemieckiej. Po zakończeniu wojny był komendantem MO w Opocznie. Zagrożony zdekonspirowaniem i aresztowaniem zbiegł z ludźmi do lasu.

Podziemiu NSZ można przypisać wykonanie wyroku w 1945 roku na sekretarzu PPR w Odrzywole i zastrzelenie oficera powiatowego UB w Walerianowie. Kolejnym oddziałem, który przeprowadził akcję na szosie Ossa - Poświętne w sierpniu 1947 roku był oddział Związku Zbrojnej Konspiracji Tadeusza Zielińskiego „Igły”. Doszło wtedy do starcia z grupą operacyjną UB. Oddział ten operował głównie w lasach podradomskich i w okolicy Iłży. 24 czerwca 1948r. „Igła” został postrzelony przez zdrajcę i nie rozerwał się granatem.

Piątkowa impreza w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia!

Jorrgus i Skytech w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie