Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W 55 rocznicę śmierci doktora Adolfa Tochtermana odsłonięto upamiętniającą go tablicę

Barbara Koś
Tablica upamiętniać będzie wybitnego lekarza, znanego z niezwykłego poświęcenia, bezinteresowności, gotowości do natychmiastowej pomocy i oddania swoim pacjentom – mówił doktor Mieczysław Szatanek, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.
Tablica upamiętniać będzie wybitnego lekarza, znanego z niezwykłego poświęcenia, bezinteresowności, gotowości do natychmiastowej pomocy i oddania swoim pacjentom – mówił doktor Mieczysław Szatanek, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. fot. Barbara Koś
Tablicę ku czci Adolfa Tochtermana, znanego radomskiego lekarza, człowieka niezwykłego poświęcenia, bezinteresowności i gotowości do natychmiastowej pomocy swoim pacjentom odsłonięto w sobotę na domu, w którym mieszkał - przy ulicy Piłsudskiego 7.
Po odsłonięciu tablicy pierwszy wieniec złożyli doktor Danuta Anańko, asystentka doktora Tochtermana i doktor  Mieczysław Szatanek, prezes Okręgowej
Po odsłonięciu tablicy pierwszy wieniec złożyli doktor Danuta Anańko, asystentka doktora Tochtermana i doktor Mieczysław Szatanek, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Po odsłonięciu tablicy pierwszy wieniec złożyli doktor Danuta Anańko, asystentka doktora Tochtermana i doktor Mieczysław Szatanek, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Uroczystość zgromadziła wielu radomian: tych, którzy doktor Tochterman leczył, tych którym leczył rodzinę i tych, którzy znają legendę doktora - oddanego swym pacjentom lekarza i społecznika.

- Witam wszystkich na tej szczególnej uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej doktora Adolfa Tochtermana w dniu 55 rocznicy jego śmierci - mówiła Bożena Błaszczyk- Ziętek, kierująca Szkolnym Klubem Europejskim w Zespole Szkól Ekonomicznych. - Szanowanego obywatela miasta, zasłużonego lekarza i społecznika, długoletniego ordynatora szpitala miejskiego w Radomiu, patrioty polskiego okresu I i II wojny światowej, lekarza owianego legendą ze względu na bezgraniczne poświęcenie się swoim pacjentom…

Życie i pracę doktora Tochtermana przypomnieli uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych - członkowie Klubu Europejskiego: Przemysław Chebda, Anita Kosowska, Magda Półtorak, Ernest Grzyb, Monika Pastuszka i Monika Madej. Odczytali też zebrane przez siebie wspomnienia radomian: lekarzy pracujących z doktorem w szpitalu i pacjentów, którzy zawdzięczają mu życie.

- Tablicę upamiętniać będzie wybitnego lekarza, długoletniego ordynatora szpitala miejskiego w Radomiu, znanego z niezwykłego poświęcenia, bezinteresowności, gotowości do natychmiastowej pomocy i oddania swoim pacjentom - mówił doktor Mieczysław Szatanek, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. - Obyśmy wszyscy brali z niego wzór.

Odsłonięcia tablicy dokonali prezydent Radomia, Andrzej Kosztowniak, doktor Mieczysław Szatanek oraz doktor Danuta Anańko, która była asystentką doktora Tochtermana w szpitalu miejskim.

Postać doktora przybliżył raz jeszcze ksiądz Wojciech Rudkowski, proboszcz Parafii Ewangelicko - Augsburskiej w Radomiu.

Poświęcenia tablicy dokonał ksiądz prałat, Edward Poniewierski.

Po złożeniu wieńców i kwiatów pod tablicą zebrani przeszli do kościoła garnizonowego. Tam odprawiona została msza święta w intencji Adolfa i Zofii Tochtermanów.

Adolf Tochterman (1892-1955) był nie tylko cenionym lekarzem, ale i działaczem społecznym. Urodził się w 1892 roku w Pilicy koło Warki. Był synem Henryka Tochtermana, ówczesnego pastora tamtejszej parafii ewangelicko-augsburskiej. Od 1903r. mieszkał w Radomiu. W latach 1912-14 studiował medycynę w Kijowie. Dyplom otrzymał w 1921 roku.

W 1926 roku objął stanowisko ordynatora radomskiego szpitala imienia świętego Kazimierza, a potem szpitala miejskiego, które piastował do śmierci. Podobnie jak żona, Zofia, dentystka, znany był jako lekarz o wysokich kwalifikacjach i wielkiej dobroci dla chorych. Podczas okupacji pomagał rannym i poszukiwanym członkom ruchu oporu. Po wyzwoleniu przystąpił do organizowania na nowo służby zdrowia w Radomiu i uruchomienia szpitala miejskiego.

Zmarł 20 marca 1955 roku w Warszawie, spoczywa w grobie rodzinnym na Cmentarzu Ewangelickim w Radomiu, którym od 2003 roku opiekują się uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych i niemieckiej szkoły Heinz-Nixdorf Realschule Büren.

Pamięć doktorowi Tochtermanowi oddali radomscy lekarze: od lewej doktor Danuta Anańko, w doktor środku Wojciech Szafrański, z prawej doktor  Mieczysław
Pamięć doktorowi Tochtermanowi oddali radomscy lekarze: od lewej doktor Danuta Anańko, w doktor środku Wojciech Szafrański, z prawej doktor Mieczysław Sztanek oraz radomianie.

Pamięć doktorowi Tochtermanowi oddali radomscy lekarze: od lewej doktor Danuta Anańko, w doktor środku Wojciech Szafrański, z prawej doktor Mieczysław Sztanek oraz radomianie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie