W centrum Kowali będzie bezpieczniej. Władze powiatu wybudują tam rondo. Jest już wstępna koncepcja

Iza Sawicka
Iza Sawicka
Udostępnij:
W centrum Kowali wybudowane zostanie rondo, które ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu. Główne prace projektowe zostały niedawno zakończone, a w lecie powinny zacząć się roboty budowlane. Inwestycję w całości sfinansuje Powiat Radomski, a wykonawcą jest firma Budromost-Starachowice.

Władze powiatu radomskiego na realizację tej inwestycji ponad 800 tysięcy złotych z Rządowego Programu Rozwoju Dróg.

– Bardzo miło jest mi poinformować, że pan wójt Dariusz Bulski zadeklarował udział Gminy Kowala w wysokości 100 tysięcy złotych na prace dodatkowe, czyli budowę zatoki parkingowej przy szkole oraz miejsc parkingowych przy posterunku Policji. Gmina ma również przekazać część działek pod budowę ronda. Cieszę się, że jest wola współpracy w tym zakresie i dziękuję za to władzom i radnym Gminy Kowala – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski.

Roboty jeszcze w tym roku

25 października minionego roku podpisano umowę z firmą Budromost-Starachowice, która zajmie się budową ronda w centrum Kowali. Inwestycja jest realizowana w systemie „projektuj i buduj”, to znaczy, że wykonawca ma opracować projekt, uzyskać wszelkie pozwolenia i decyzje, a następnie wykonać roboty drogowe. Obecnie jest realizowane projektowanie nowego ronda.

Odbyło się już kilka spotkań roboczych, podczas których wykonawca przedstawił kilka koncepcji budowy ronda. Niedawno, bo 17 stycznia, uzgodniono koncepcję ronda z pięcioma wlotami, z włączeniem do niego oprócz dróg powiatowych, również drogi gminnej, a także doświetleniem pięciu przejść dla pieszych.

Teraz wykonawca przygotowuje projekt techniczny, zaczął również składać niezbędne wnioski, aby otrzymać wszelkie decyzje i pozwolenia. Do 30 lipca 2022 roku ma uzyskać tak zwaną decyzję ZRID, czyli zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Następnie ma przystąpić do wykonania robót budowlanych wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą oraz wdrożyć nową organizację ruchu.

Dużo wypadków i kolizji

Przypomnijmy, że na skrzyżowaniu w Kowali już od dłuższego czasu dochodziło do wielu wypadków i kolizji. Przez wiele lat droga numer 733 znajdowała się w zasobach samorządu województwa mazowieckiego. Zgodnie z przepisami, za jej oznakowanie na skrzyżowaniu z drogami powiatowymi w Kowali odpowiadał zarządca drogi wyższej kategorii, czyli Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich.

W październiku 2019 roku odcinek drogi numer 733, obejmujący skrzyżowanie w Kowali, został przekazany Powiatowi Radomskiemu na mocy tak zwanej ustawy kaskadowej. Następnie Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych zlecił wykonanie audytu bezpieczeństwa ruchu drogowego, który miał zdiagnozować przyczyny występowania kolizji.

Wyniki diagnozy

Autor raportu wskazywał na szereg czynników, które mogły wpływać na zdarzenie drogowe w tym miejscu. Wśród nich wymieniał między innymi: małą czytelność znaków drogowych, ograniczenie widoczności poprzez samochody parkujące przy sklepach czy usytuowanie oświetlenia ulicznego po niewłaściwej stronie ulicy.

Wśród możliwych rozwiązań audytor zaproponował wykonanie tymczasowego wyniesionego minironda, przejezdnego dla pojazdów ciężarowych, które uregulowałoby zasady ruchu drogowego w tym miejscu. Własny projekt z propozycjami zmian na skrzyżowaniu w Kowali wykonali inżynierowie zarządzania ruchem z Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych i został on wdrożony w 2020 roku. Od tamtej pory liczba zdarzeń drogowych zmalała, ale nadal priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa pieszym, rowerzystom i samym kierowcom. Stąd pomysł budowy ronda.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Radomskie
Dodaj ogłoszenie