W czerwonej strefie w powiecie lipskim trwają przygotowania do rozpoczęcia roku szkolnego

Janusz Petz
Janusz Petz
Jak będą wyglądać lekcje w szkołach powiatu lipskiego?
Jak będą wyglądać lekcje w szkołach powiatu lipskiego? PSP Solec nad Wisłą
Dyrektorzy szkół oraz samorządowcy w powiecie lipskim, który znalazł się czerwonej strefie epidemii stoją przed dylematem jak zorganizować naukę dla uczniów. Przygotowywane są różne warianty z zamknięciem placówek włącznie, ale decyzje zapadną zapewne w ostatniej chwili.

We wszystkich szkołach w powiecie lipskim trwają przygotowania do wprowadzenia nauki w szkołach w różnych wariantach nauczania. Przepisy oraz wytyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej nie dają jasnych odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące organizacji pracy w szkołach. O tym jak dzieci będą się uczyły i czy w ogóle 1 września pójdą do szkoły decyzje będą podejmowane w ostatnich dniach, ale wiele też zależy od sytuacji epidemiologicznej w powiecie, a ta z dnia na dzień się pogarsza.

Klasy „rozstrzelone”

Przygotowujemy się do tego, aby szkoły były otwarte od 1 września, choć nie wykluczam, że placówki będą pracowały w sposób hybrydowy. Może podejmiemy taką decyzję, że klasy starsze będą miały zdalne nauczanie, a młodsze klasy będą „rozstrzelone” - umieszczone w pewnych odległościach w szkołach. Mamy duży budynek. W Lipsku budynek gimnazjum jest połączony z budynkiem podstawówki, jest to więc jeden obiekt, gdzie można wprowadzić pewne organizacyjne zabezpieczenia związane z epidemią. Zajęcia mogą odbywać się w różnych miejscach, różnych skrzydłach. Mamy rozmawiać ze stacją sanepidu w tej sprawie. Nie wykluczamy też przesunięć godzinowych, na przykład jedna klasa zaczyna o 8, druga o 8.15, tak aby dzieci na przerwie nie kontaktowały się. Nie można jednak wykluczyć, że na dwa tygodnie dzieci przejdą na naukę zdalną - mówi Jacek Wielorański, burmistrz Lipska.

Duże szkoły, mało dzieci

- Gmina Chotcza ma mało dzieci, klasy są nieliczne, ale nie wykluczam, że dzieci nie pójdą do szkoły 1 września - mówi Janusz Witczak, wójt Chotczy. - Dyrektorzy już mają środki dezynfekcyjne, maseczki, rękawiczki. Moim zdaniem szkoły ruszą, ale z wszystkimi obostrzeniami. Mamy duże sale utrzymanie dystansu jest możliwe - twierdzi Karol Burek, wójt Rzeczniowa. - Zabezpieczamy środki higieny, przygotowujemy sale lekcyjne, uczulamy rodziców, mamy duże sale lekcyjne, ale sytuacja jest dynamiczna i czekamy na rekomendację sanepidu - mówi Marek Szymczyk, wójt Solca nad Wisłą.

Zalecenia dla dyrektorów

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej w strefach żółtej i czerwonej może być wprowadzone nauczanie mieszane, czyli hybrydowe, albo zdalne. Nauczanie hybrydowe polega na tym, że organizowane są zajęcia w mniejszych grupach lub dla części klas (na przykład klasy I-III – zajęcia stacjonarne, a starsze klasy zajęcia zdalne) a także zajęć przeznaczonych dla pojedynczych lub niewielkich grup uczniów. Strefa czerwona nie oznacza automatycznego przechodzenia pracy szkół w tryb mieszany czy zdalny. O ograniczeniach decyduje sanepid, dyrektor placówki oraz burmistrz lub wójt.

Resort radzi

W czerwonej strefie powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna może zalecić tylko ograniczone działania, jak np. obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach wspólnych szkoły lub placówki. W przypadku funkcjonowania placówki w trybie mieszanym lub zdalnym okres ten nie powinien być dłuższy niż zwyczajowo 14 dni przeznaczone na czas kwarantanny, a dyrektor w porozumieniu z nauczycielami może na ten okres ograniczyć zakres treści materiału z poszczególnych przedmiotów.

Dyrektor szkoły może podjąć decyzję o zawieszeniu zawieszeniu wszystkich zajęć stacjonarnych i przejściu na nauczanie zdalne dla wszystkich uczniów. Kluczowa przy podejmowaniu takiej decyzji będzie zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, która zostanie podjęta gdy będzie duże zagrożenie epidemiczne w powiecie lub będą przypadki zachorowań lub kwarantanny większej grupy osób w danej placówce.

Sztuczna inteligencja “nie radzi” sobie z hejtem?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie