Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Dniu Matki w Lipsku zabrzmiała muzyka Moniuszki - koncert z cyklu "Moniuszko i jego czasy"

Barbara Koś
Barbara Koś
W koncercie „Moniuszko i jego czasy” w Lipsku wystąpili soliści:  Sylwia Strugińska - sopran  i Robert Grudzień- organy.
W koncercie „Moniuszko i jego czasy” w Lipsku wystąpili soliści: Sylwia Strugińska - sopran i Robert Grudzień- organy. archiwum Roberta Grudnia
Na zaproszenie Lipskiego Centrum Kultury w kościele świętej Trójcy w niedzielę 26 maja, odbył się koncert moniuszkowski z okazji Dnia Matki.

W koncercie „Moniuszko i jego czasy” wystąpili Sylwia Strugińska - sopran i Robert Grudzień- organy,soliści scen polskich. Artyści zaprezentowali pieśni twórcy opery narodowej, Stanisława Moniuszki.

Podczas koncertu Robert Grudzień opowiedział o projekcie, który w tym roku organizuje na terenie całej Polski. „Moniuszko i jego czasy”, to właśnie koncertowe wykonania fragmentów oper Stanisława Moniuszki i jego pieśni, ale także „Dziady” Adama Mickiewicza.

Autor przypomniał projekt

Projekt, jak mówił Rober tGrudzień, opiera się nie tylko na muzyce wielkiego polskiego kompozytora, dyrygenta, organisty, dyrektora opery warszawskiej - ale ukazuje także realia czasów, w których żył i tworzył, dlatego będą też wydarzenia towarzyszące pokazujące ówczesną modę, obyczaje czy wystrój wnętrz.

- Były to bardzo ciężkie dekady uporczywego wynarodowiania przez rosyjskiego zaborcę między powstaniami listopadowym i styczniowym i bezpośrednio po nim- mówił Robert Grudzień. - Stanisław Moniuszko obok Fryderyka Chopina to największy polski kompozytor, twórca opery narodowej i liryki pieśniarskiej. Bywa nazywany Mickiewiczem polskiej muzyki. Cieszę się, że Sejm rok 2019 – w 200. rocznicę urodzin kompozytora ogłosił Rokiem Moniuszkowskim – przypomniał Robert Grudzień.

To była muzyka narodowa

Przy każdym koncercie swojego projektu Robert Grudzień podkreśla, że tworząc muzykę inspirowaną sztuką ludową Moniuszko dbał – podobnie jak Fryderyk Chopin – by muzyka polska powstawała w oparciu o głębokie narodowe korzenie. Tworząc prawie 300 pieśni zebranych w śpiewnikach domowych zabiegał o rozwój kultury muzycznej w polskich rodzinach. Pieśni te były śpiewane zarówno przy fortepianie w salonach ziemiańskich, jak i domach mieszczańskich czy wreszcie na wsiach.

Uczci rocznice

Projekt „Moniuszko i jego czasy” nie ogranicza się do prezentacji twórczości wybitnego artysty, ale odwołuje się do późniejszych wydarzeń i rocznic. Chodzi o przypadające w tym roku 80. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej czy 40. rocznicę pierwszej wizyty papieża Polaka.Nawiązuje też do wielkiej akcji popularyzatorskiej, podjętej przez światowej sławy śpiewaczkę Marię Fołtyn, która od lat 80. przez festiwal, konkursy i koncerty promowała twórczość wielkiego kompozytora na całym świecie.

Najbliższy koncert

9 czerwca, w niedzielę, o godzinie 12 w kościele świętego Jana Chrzciciela w Stromcu w 89 urodziny generała Ryszarda Kuklińskiego, odbędzie się koncert „Kamień z Pól Ojców Naszych” i uroczysta msza święta w intencji bohatera i jego rodziny. Oprawę artystyczną zapewni Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.

Veegas w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie