Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gimnazjum numer 10 pamiętają o Tadeuszu Sołtyku

Barbara Koś
Symbolicznego otwarcia wystawy dokonał Stanisław Sołtyk. Z lewej Beata Drozdowska, dyrektor "Łaźni
Symbolicznego otwarcia wystawy dokonał Stanisław Sołtyk. Z lewej Beata Drozdowska, dyrektor "Łaźni Barbara Koś
- Był najwspanialszym konstruktorem, jakiego miała Polska i był radomianinem, który pamiętał o swoim mieście - mówiono w czwartek w Publicznym Gimnazjum numer 10 o Tadeuszu Sołtyku podczas otwarcia wystawy edukacyjnej "Tadeusz Sołtyk" z cyklu Honorowi Obywatele Miasta Radomia.
Na uroczystość przyjechała z Warszawy rodzina Tadeusza Sołtyka: syn Stanisław z żoną Grażyną i wnuczką, Małgorzatą Sołtyk. Towarzyszy im wiceprezydent
Na uroczystość przyjechała z Warszawy rodzina Tadeusza Sołtyka: syn Stanisław z żoną Grażyną i wnuczką, Małgorzatą Sołtyk. Towarzyszy im wiceprezydent Ryszard Fałek.
Barbara Koś

Na uroczystość przyjechała z Warszawy rodzina Tadeusza Sołtyka: syn Stanisław z żoną Grażyną i wnuczką, Małgorzatą Sołtyk. Towarzyszy im wiceprezydent Ryszard Fałek.

(fot. Barbara Koś)

Na uroczystość przyjechała z Warszawy rodzina Tadeusza Sołtyka, a syn, pan Stanisław Sołtyk, pomagał w przygotowaniu wystawy.

-Ta uroczystość jest dla nas podwójnie ważna - podkreśliła Mirosława Ruta, dyrektor Publicznego Gimnazjum numer 10 witając gości. - Przekazujemy uczniom wiedzę o tak zasłużonym Honorowym Obywatelu Radomia, jakim był Tadeusz Sołtyk. Nasza szkoła nosi od niedawna imię Lotników Polskich.

Otwarcie wystawy jest zatem jednym z elementów przygotowań do uroczystego nadania szkole imienia połączonego z przekazaniem sztandaru, co stanie się w szkole 19 kwietnia.

- Cieszę się, że możemy wszyscy być tutaj - mówił Staniław Sołtyk, syn profesora. - To dobrze, że Radom pamięta o swoich Honorowych Obywatelach. Ojciec kochał i całe życie wspominał Radom i Ziemię Radomską. Jesteśmy wszyscy z niego dumni.

W imieniu środowiska Naczelnej Organizacji Technicznej sylwetkę Tadeusza Sołtyka przypomniał Tadeusz Wojcieszek.

-Autor ponad tysiąca dwustu projektów samolotów był najznakomitszym polskim konstruktorem - wspominał Tadeusz Wojcieszek, dając za przykład sztandarowy projekt profesora: odrzutowiec TS 11 Iskra.

Symbolicznego otwarcia wystawy dokonał Stanisław Sołtyk. O znaczeniu tego typu ekspozycji dla młodzieży mówił wiceprezydent, Ryszard Fałek, który jest inicjatorem wystaw o Honorowtych Obywatelach Radomia organizowanych przez "Łaźnię".

Spotkanie uzupełnił program artystyczny w wykonaniu młdozieży. Zaśpiewano "Marsz sokołów" - ulubioną pieśń Tadeusza Sołtyka i oczywiście "Marsz lotników'.

Tadeusz Sołtyk (1909 - 2004)

Nestor polskiego lotnictwa, wybitny konstruktor lotniczy, zasłużony badacz i pedagog, urodził się w Radomiu. Kształcił się w gimnazjum imienia Tytusa Chałubińskiego. Ukończył wydział mechaniczny Politechniki Warszawskiej.

Był konstruktorem lotniczym w zakładach w Warszawie i w Łodzi. Od 1951 roku pracował jako główny konstruktor Instytutu Lotnictwa w Warszawie. Zaprojektował, między innymi, pierwszy polski samolot odrzutowy TS 11- Iskra.

Równolegle z pracami konstruktorskimi był wykładowcą na politechnikach: Gdańskiej, Łódzkiej, Warszawskiej oraz Wojskowej Akademii Technicznej.

Poza lotnictwem był wielkim pasjonatem żeglarstwa. Wielokrotnie wygrywał regaty, w tym dwukrotnie organizowane przez Yacht Klub Polski o nagrodę Prezydenta RP na łodzi własnej konstrukcji. W dorobku wiele nagród i odznaczeń, między innymi sztandar pracy, Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi.

Oprócz pracy konstruktorskiej, Tadeusz Sołtyk wykładał także na Politechnice Łódzkiej, Gdańskiej i Warszawskiej oraz w Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie. Uczestniczył także w pracy instytutów badawczych i był członkiem Krajowej Rady Lotnictwa.

Otrzymał Nagrodę Państwową II stopnia za samolot LWD Junak i nagrodę MON I stopnia (za samolot Iskra). W 1955 uzyskał tytuł docenta Instytutu Lotnictwa, a w 1975 tytuł profesora nauk technicznych.
Poza lotnictwem, Tadeusz Sołtyk interesował się także żeglarstwem.

Tytuł honorowego obywatela przyznany uchwałą Rady Miejskiej z dnia 24 marca 2003 roku. Godność nadano uroczyście 30 sierpnia 2003 roku podczas Air Show. W roku jubileuszowym 100-lecia Lotnictwa Światowego i 85-lecia Lotnictwa Polskiego.

Z powodu choroby Tadeusz Sołtyk nie mógł odebrać osobiście wyróżnienia. W jego imieniu uczynił to syn Stanisław.

Synowi Stanisławowi Sołtykowi z żoną Grażyną towarzyszy im wiceprezydent Ryszard Fałek
Synowi Stanisławowi Sołtykowi z żoną Grażyną towarzyszy im wiceprezydent Ryszard Fałek
Barbara Koś

Synowi Stanisławowi Sołtykowi z żoną Grażyną towarzyszy im wiceprezydent Ryszard Fałek

(fot. Barbara Koś)

Zaśpiewano "Marsz sokołów” - ulubioną pieśń Tadeusza Sołtyka i oczywiście "Marsz lotników'
Zaśpiewano "Marsz sokołów” - ulubioną pieśń Tadeusza Sołtyka i oczywiście "Marsz lotników' Barbara Koś

Zaśpiewano "Marsz sokołów" - ulubioną pieśń Tadeusza Sołtyka i oczywiście "Marsz lotników'
(fot. Barbara Koś)

-Znaczenie wystaw edukacyjnych poświęconych Honorowym OBwyatelom Radomia przypomniał wiceprezydent, Ryszard Fałek
-Znaczenie wystaw edukacyjnych poświęconych Honorowym OBwyatelom Radomia przypomniał wiceprezydent, Ryszard Fałek Barbara Koś

-Znaczenie wystaw edukacyjnych poświęconych Honorowym OBwyatelom Radomia przypomniał wiceprezydent, Ryszard Fałek
(fot. Barbara Koś)

Tadeusz Sołtyk
Tadeusz Sołtyk Łąźnia

Tadeusz Sołtyk
(fot. Łąźnia)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie