Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gminie Białobrzegi ruszył montaż solarów i budowa pomp cieplnych. Wszystko ma być gotowe do 1 września

ik
Przy szkole podstawowej w Białobrzegach już trwają przygotowania do odwiertów potrzebnych przy instalacji pomp cieplnych.
Przy szkole podstawowej w Białobrzegach już trwają przygotowania do odwiertów potrzebnych przy instalacji pomp cieplnych. Sylwester Szymczak
Dwie firmy zajmują się realizacją projektu słonecznej energii w gminie Białobrzegi. Równolegle trwają prace w prywatnych domach i instytucjach, które też uczestniczą w projekcie. Białobrzegi dostały unijną dotację na projekt "Słoneczna energia dla gminy Białobrzegi". Solary i pompy cieplne są montowane w instytucjach i prywatnych domach.

Baterie słoneczne mają być instalowane w 150 domach. Około 10 instalacji jest już gotowych. W gminie Białobrzegi pojawiły się dodatkowe ekipy, bo prace trzeba przyspieszyć.

- Firma ma czas do końca sierpnia - mówi Przemysław Woźniak, szef wydziału inwestycji i funduszy unijnych w Urzędzie Miasta i Gminy Białobrzegi. - Musi zdążyć, stąd zwiększona liczba pracowników.

Firma zajmuje się montażem paneli, przygotowaniem instalacji rozprowadzającej wodę podgrzewaną energią słoneczną. Właściciele domów zostaną też przeszkoleni przez pracowników z obsługi instalacji.
Właściciele prywatnych domów pokryją 30 procent kosztów montażu baterii słonecznych, resztę pieniędzy dołoży gmina, która zapłaciła też za projekty techniczne.

CIEPŁO PROSTO Z ZIEMI

Baterie słoneczne będą podgrzewały wodę także w dwóch przedszkolach samorządowych w Białobrzegach, szkołach podstawowych w Suchej, gimnazjum w Białobrzegach, strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Stawiszynie i białobrzeskim Ratuszu.

Dodatkowo sale gimnastyczne białobrzeskiej podstawówki i gimnazjum będą ogrzewane za pomocą pomp cieplnych. Budowa takiego urządzenia zaczęła się już przy szkole podstawowej. Trwają prace przygotowujące teren do odwiertów. Sam odwiert ma mieć głębokość 160 metrów.

- W systemie będzie wykorzystany roztwór glikoku, który tłoczony w głąb ziemi będzie się ogrzewał jej ciepłem i wracając oddawał ciepło potrzebne do ogrzania Sali gimnastycznej - tłumaczy Przemysław Woźniak.

W ramach unijnego projektu remontowana będzie jeszcze pompa cieplna w kościele w Jasionnej i montowane baterie słoneczne na plebani parafii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie