Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gminie Odrzywół pamiętali o bohaterach Powstania Styczniowego i bitwy pod Ossą

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Przedstawiciele gminy Odrzywół i powiatu przysuskiego złożyli biało-czerwone wiązanki i zapalili znicze na cmentarzu powstańców styczniowych w Ossie.
Przedstawiciele gminy Odrzywół i powiatu przysuskiego złożyli biało-czerwone wiązanki i zapalili znicze na cmentarzu powstańców styczniowych w Ossie. Urząd Gminy w Odrzywole
Na polanie w Stanisławowie Królówce, w gminie Odrzywół, a także na cmentarzu w Ossie, uczczono w sobotę 22 stycznia pamięć uczestników Powstania Styczniowego, sprzed 159 laty. W Ossie miała miejsce jedna ze zwycięskich bitew powstańców.

W Odrzywole pamiętali o bohaterach Powstania Styczniowego i bitwy pod Ossą

Choć główne uroczystości wraz z inscenizacją historyczną zaplanowane na sobotę 22 stycznia zostały odwołane, przedstawiciele gminy Odrzywół i powiatu przysuskiego złożyli biało-czerwone wiązanki i zapalili znicze na cmentarzu powstańców styczniowych w Ossie i na historycznej górze Królówka w Stanisławowie. W uroczystości wzięli udział między innymi poseł Dariusz Bąk, Starosta Marian Niemirski i Wójt Marian Kmieciak. Z okazji rocznicy na ręce Wójta Poseł Ziemi Opoczyńskiej skierował okolicznościowy list.

Krwawa bitwa

Powstanie Styczniowe, które wybuchło w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. było spowodowane zarządzeniem władz carskich o „brance” do wojska carskiego rekrutów z Królestwa Polskiego. Jedną z bitew w czasie powstania była bitwa w Ossie stoczona 10 lipca 1864 roku. Kilka dni wcześniej dotarł tu pułk powstańczy „Dzieci Warszawy”. Dowodził nimi mjr Ludwik Żychliński. Oddział liczył ok. 1000 ludzi. Miejscowy dziedzic Ossy udzielił powstańcom pełnej pomocy.

10 lipca oddziały powstańcze zostały zaatakowane przez kilkusetosobowe zgrupowanie wojsk rosyjskich pod dowództwem mjr. Szukalskiego. Mjr Ludwik Żychliński przyjął bitwę. W bitwie uczestniczyli jego strzelcy oraz kosynierzy, którzy wzięli udział w udanym kontrataku na piechotę rosyjską. Szalę bitwy przeważył wieczorem miejscowy pułk powstańczy przybyły ze Studzianny pod dowództwem Władysława Grabowskiego. Rosjanie tracąc wielu zabitych, rannych i wziętych do niewoli pośpiesznie wycofali się w stronę Grójca. W dworze został utworzony lazaret dla rannych. Nad ranem powstańcy opuścili Ossę obawiając się ataku większych sił rosyjskich. Prawdopodobnie ze względu na dotkliwe straty Rosjanie pojawili się w Ossie dopiero po kilkunastu dniach. Umożliwiło to dziedzicowi, pracownikom, mieszkańcom dworu i rodzinom na rozwiezienie rannych do okolicznych dworów i miejscowości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie