Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Grójcu odbyło się spotkanie w sprawie szybkiej kolei. Przybyli przedstawiciele Centralnego Portu Komunikacyjnego

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Spotkanie w sprawie budowy szybkiej kolei w Grójcu cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem.
Spotkanie w sprawie budowy szybkiej kolei w Grójcu cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Facebook/Dariusz Gwiazda - Burmistrz Gminy i Miasta Grójec
W miniony poniedziałek w Grójcu odbyło się spotkanie lokalnych władz z mieszkańcami w sprawie inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wzięli w nim udział przedstawiciele inwestora, którzy do urzędu przesłali także pisemną odpowiedź w tym temacie.

Spotkanie odbyło się w poniedziałek 2 marca w Urzędzie Miasta i Gminy Grójec. Uczestniczyli w nim: dyrektor projektu, ekspert projektu oraz szef biura prasowego Centralnego Biura Komunikacyjnego.

Duże zainteresowanie mieszkańców

- W czasie blisko dwugodzinnej dyskusji mieszkańcy mogli poznać szczegóły dotyczące budowy strategicznej inwestycji polskiego rządu, zadawać pytania oraz wyrażać swoje opinie na temat przebiegu tras kolejowych w gminie. Podnoszono również sprawę przebiegu nowo planowanej szybkiej linii kolejowej po istniejących torowiskach linii 8 i 12 oraz uruchomienie połączenia wolną koleją z Grójca przez Tarczyn do Warszawy - relacjonował burmistrz Grójca Dariusz Gwiazda.

Jak dodał włodarz, główne głosy niezadowolenia i sprzeciwu wpływały od tych mieszkańców, którzy posiadają gospodarstwa i sady na terenie, gdzie w przyszłości ma przebiegać szybka kolej. Stąd na spotkaniu zjawiło się też więcej mieszkańców okolicznych miejscowości niż z samego Grójca.

- Według mnie inwestycja powinna mieć taki przebieg, aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w Obszar Chroniony Krajobrazu Doliny Rzeki Jeziorki oraz w uprawy sadownicze - napisał na swym profilu na Facebooku burmistrz Gwiazda.

Zdania są podzielone

Przypomnijmy, jedna z tak zwanych szprych Centralnego Portu Komunikacyjnego ma przebiegać z Rzeszowa i Sanoka przez Ostrowiec Świętokrzyski, Radom, Warkę, Grójec od Baranowa w województwie łódzkim.

Mieszkańcy powiatu grójeckiego są żywo zainteresowani inwestycjami, jakie ma realizować rząd w ramach Centralnego Portu, inne zdania mają jednak w tym temacie mieszkańcy okolicznych gmin, odmienne w Grójcu. Ci pierwsi obawiają się tego, że budowa nowej kolei wymusi wywłaszczenia, wysiedlenia, podzieli miejscowości. Pytają co się stanie z dopłatami unijnymi do ich gospodarstw, które podzieliłaby nowa linia kolejowa. Woleliby, aby komunikacja kolejowa ograniczyła się do torów już istniejących. Mieszkańcy Grójca z kolei chcieliby, aby nowa kolej umożliwiała im szybszą podróż do Warszawy.

- Obecnie jesteśmy praktycznie odcięci od linii kolejowej. Pojawiają się też pytania, czy podróże przez Baranów nie wydłużą przejazdu pociągiem do stolicy - wspomina burmistrz Gwiazda. W odległości drogowej Grójec dzieli od Baranowa 51 kilometrów.

Co na to inwestor?

Burmistrz Grójca Dariusz Gwiazda opublikował na swoim facebookowym profilu odpowiedź, jaką gmina otrzymała z Centralnego Portu Komunikacyjnego na swoje wcześniejsze zapytanie w sprawie przebiegu szybkiej kolei. Podpisał się pod nią Kazimierz Peryt, ekspert do spraw relacji z otoczeniem inwestycji.

Inwestor zaznaczał, że gdy zostanie wybrany wariant przebiegu linii kolejowej, wtedy będzie poddany zaopiniowaniu na przykład przez gminy. Burmistrz Grójca Dariusz Gwiazda udostępnił na swym profilu na Facebooku, odpowiedź, jaką Urząd Miasta i Gminy otrzymał z Centralnego Portu Komunikacyjnego.

„Informujemy, że wspomniany dokument jest efektem pierwszego etapu prac planistycznych, mających na celu określenie ram realizacji przedsięwzięć służących przebudowie i rozbudowie układu komunikacyjnego naszego kraju, w tym wyznaczenie korytarzy, w których będą usytuowane nowe inwestycje kolejowe i drogowe związane z projektem Centralnego Portu Komunikacyjnego. Pragniemy jak najwcześniej zidentyfikować istotne uwarunkowania, które mogą wpłynąć na dalszy proces przygotowania inwestycji - w tym celu chcielibyśmy zapoznać się z Państwa opiniami, uwagami i wnioskami - czytamy w wyjaśnieniu Portu, które opublikował burmistrz Dariusz Gwiazda.

Centralny Port Komunikacyjny zapewnia, że podczas kolejnych etapów prac będzie organizował gminne spotkania konsultacyjne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie