Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Jedlni otwarto Izbę Pamięci imienia księży Tadeusza i Józefa Gackich

Barbara Koś
Podczas uroczystości w Izbie Pamięci: od lewej ks. kan. Janusz Smerda, nadleśniczy, Tomasz Sot, prezes Stowarzyszenia Jedlnia, Wojciech Pestka oraz wójt Gminy Pionki, Mirosław Ziółek.
Podczas uroczystości w Izbie Pamięci: od lewej ks. kan. Janusz Smerda, nadleśniczy, Tomasz Sot, prezes Stowarzyszenia Jedlnia, Wojciech Pestka oraz wójt Gminy Pionki, Mirosław Ziółek. Grażyna Rojek
Izba Pamięci im. księży Tadeusza i Józefa Gackich w otwarto Jedlni podczas obchodów Święta Niepodległości 11 listopada.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości stało się w Jedlni tradycją. W tym roku, szczególnym ze względu na panującą pandemię Covid-19, obchody 11 listopada miały nietypowy charakter.

Uroczystość rozpoczęła się od otwarcia stworzonej w ramach projektu „By pamięć trwała” Izby Pamięci im. Księży Tadeusza i Józefa Gackich, jednak ze względu na rygory epidemiczne z ograniczoną liczbą osób.

Przecięcia wstęgi dokonali: wójt Gminy Pionki, Mirosław Ziółek, nadleśniczy, Tomasz Sot z Nadleśnictwa Kozienice w Pionkach, ks. proboszcz Janusz Smerda i prezes Stowarzyszenia Jedlnia, Wojciech Pestka. Uroczystą mszę w intencji obrońców Ojczyzny w kościele pod wezwaniem świętego Mikołaja, celebrowaną przez ks. kan. Janusza Smerdę poprzedził przygotowany przez Łukasza Kęskę koncert utworów patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej „Boni Angeli”.

Ważnym punktem uroczystości było uhonorowanie, przez Kapitułę odznaczenia „Angelus Regalis” /królewski anioł/działającą w imieniu Stowarzyszenia „Jedlnia” i parafii pod wezwaniem św. Mikołaja Małgorzaty Brodowskiej, nauczycielki Publicznej Szkoły Podstawowej w Jedlni oraz Wojciecha Boguckiego, lekarza przychodni w Poświętnym.

Izba, jak mówiła Danuta Szegda-Pestka, ma pełnić funkcję regionalnego muzeum. Gromadzi ona bowiem obiekty o różnorodnej wartości materialnej, jednak najważniejszą jest ich wartość historyczna.

- Wiele muzeów w Polsce pragnęłoby mieć w swoich zbiorach unikalne wydania „Pamiętnika Religijno-Moralnego”, pisma wydawanego w Warszawie, w którym ks. Józef Gacki publikował w latach 1842 - 1860 artykuły historyczne z opisami min.: Jedlińska, Odechówa, Jedlni, Kozienic, Magnuszewa, Wsoli, Brzozy, Iłży, Radomia, czy jedno z pierwszych wydanych drukiem w Krakowie w 1867 roku tłumaczeń „Kronik” Jana Długosza.- mówiła Danuta Szegda- Pestka. - Szczególnie cenne są zachowane księgi parafialne: „Księga Ślubów” obejmująca okres od stycznia 1695 do 22 listopada 1795, „Księga Chrztów” czy „Akta Zejścia”, w których zachował się wpis ks. Józefa Gackiego o pochówku siedemnastu bezimiennych powstańców z oddziału Jankowskiego poległych w potyczce pod Jascami 20 kwietnia 1863 roku.

Ekspozycja obejmuje także znalezione podczas budowy boiska sportowego zabytkowe przedmioty kultu religijnego: krzyżyki, medaliony, odznaki i monety jak chociażby szelągi Jana Kazimierza – popularnie nazywanych boratynkami - były to pozbawione wartości miedziaki, które wobec zapaści gospodarczej wywołanej „potopem szwedzkim”, bito w ogromnych ilościach, aby ratować finanse państwa. Swoje miejsce w ekspozycyjnej gablocie mają także znalezione podczas budowy carskie kopiejki i guziki czy naparstek miedziany.

Ozdobą ekspozycji jest mający duże znaczenie dla historii regionu XVIII w. barokowy ornat złotolity uszyty z pasa słuckiego żałobnego czy pacyfikały - krzyże z relikwiami podawane wiernym do ucałowania oraz rokokowa drewniana rzeźba Jana Nepomucena (koniec XVIII) z kapliczki przy moście.

Izba otrzymała imię księży Tadeusza i Józefa Gackich, zasłużonych dla regionu proboszczów Jedlni pochowanych na cmentarzu starym. - 11 listopada jest dobrym dniem by odsłonić kolejną kartę historii Jedlni i jej okolic. Na zakończenie Anna Winiarska przypomniała życiorysy i zasługi księży Tadeusza i Józefa Gackich – powiedziała Danuta Szegda-Pestka.

Wszyscy uczestnicy uroczystości otrzymali wydane w ramach projektu foldery, opracowane przez Wawrzyńca Pestkę, z opisami i zdjęciami zgromadzonych eksponatów.
Izba mieści się w holu wejściowym zabytkowej plebanii w Jedlni. Jest dostępna dla wszystkich po uzgodnieniu telefonicznym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie