Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W karetkach "S" brakuje specjalistów

/wit/
Pomocy pacjentom w ciężkich stanach od stycznia 2013 roku będą mogli udzielać tylko specjaliści wyznaczeni przez Ministerstwo Zdrowia. W Radomiu jest ich tylko trzech.

Od 1 stycznia w specjalistycznych karetkach, czyli tych oznaczonych literką "S", wysyłanych do pacjentów w ciężkich stanach oprócz pielęgniarki lub ratownika medycznego, będzie musiał jeździć lekarz posiadający specjalizację lub tytuł specjalisty w dziedzinie: anestezjologii, intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, chirurgii, ortopedii i traumatologii, pediatrii lub specjaliści medycyny ratunkowej.

Najbardziej potrzebni są ci ostatni, bo od 2020 roku jako jedyni będą mogli jeździć specjalistycznymi karetkami. W całym kraju takich specjalistów jest blisko 740. Na Mazowszu można ich zliczyć na palcach. Jak jest w Radomiu?

- U nas lekarzy z taką specjalizacją jest trzech - mówi Piotr Kowalski, dyrektor Radomskiego Pogotowia Ratunkowego.

Nie ma też chętnych do kształcenia w tym kierunku.

- To nic dziwnego, bo to ciężka praca, zwłaszcza na tle innych specjalizacji medycznych - słyszymy od jednego z lekarzy.

Specjaliści medycyny ratunkowej pracują bowiem nie tylko w karetkach, ale również w szpitalnym oddziale ratunkowym i izbie przyjęć. Mają kontakt nie tylko z chorymi w ciężkich stanach, ale przypadkami patologicznymi, aktami przemocy i agresji.

Informacja o tym, że od 1 stycznia dostęp do specjalistycznych karetek pogotowia może być utrudniony zwrócił uwagę polityków Platformy Obywatelskiej.

Klub parlamentarny Platformy przygotował proces nowelizacji ustawy o państwowym ratownictwie medycznym. Proponuje by do końca grudnia 2020 roku w składzie zespołów karetek specjalistycznych mogli znaleźć się również lekarze znajdujący się w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z medycyny ratunkowej. Będą oni jednak musieli mieć także trzy lata doświadczenia w zawodzie, w tym co najmniej trzy tysiące godzin pracy w zespole karetki, na szpitalnym oddziale ratunkowym lub w izbie przyjęć.

-Inaczej od stycznia ponad 600 lekarzy straci uprawnienia niezbędne do pracy w zespołach ratownictwa medycznego - podkreśla Platforma.

Parlamentarzyści liczą, że wniosek w sprawie nowelizacji ustawy trafi wkrótce pod obrady sejmu, a do głosowania nad nim dojdzie jeszcze w tym roku. Wszystko po to by zapobiec ewentualnym utrudnieniom w dostępie pacjentów do karetek. Na to liczą też chorzy.

- Chcą mieć pewność, że w karetce, którą wzywają przybędzie właściwa pomoc - usłyszeliśmy od jednego z lekarzy pracujących w radomskim pogotowiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie