Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kozienicach artyści uhonorowali bohaterów II wojny światowej

Barbara Koś
O oprawę muzyczną zadbali Dariusz Stachura – tenor, Kamila Lendzion – sopranistka Teatru Muzycznego w  Lublinie, Natalia Walewska - skrzypce oraz Robert Grudzień – organy.
O oprawę muzyczną zadbali Dariusz Stachura – tenor, Kamila Lendzion – sopranistka Teatru Muzycznego w Lublinie, Natalia Walewska - skrzypce oraz Robert Grudzień – organy. archiwum Roberta Grudnia
Poezją i muzyką artyści polskich scen uhonorowali bohaterów września 1939 roku w Kozienicach. Koncert z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbył się w kościele Św. Rodziny w Kozienicach.

Koncert był inicjatywa obywatelską, a odbył się w ramach wspólnego projektu Alicji Węgorzewskiej, Warszawskiej Opery Kameralnej i Roberta Grudnia. Okazją do tej literacko – muzycznej uczty było upamiętnienie 80. Rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej.

Wzruszający program literacki składający się z wierszy i fragmentów prozy przedstawił aktor, Jerzy Zelnik. O oprawę muzyczną zadbali Dariusz Stachura – tenor, Kamila Lendzion – sopranistka Teatru Muzycznego w Lublinie, Natalia Walewska - skrzypce oraz Robert Grudzień – organy. Wystąpił też kozienicki Chór „Fermata”, pod dyrekcją Anny Kuczmery.

W programie koncertu znalazły się utwory religijne, pieśni żołnierskie, śpiewane we wrześniu 1939 roku, wraz z „Modlitwą obozową”, która powstała w Rumunii w obozie dla internowanych polskich żołnierzy. Łzy wzruszenia wywołała też pieśń „Warszawo ma”.

Na zakończenie artyści porwali zgromadzonych w kościele do wspólnego muzykowania i odśpiewali ulubioną pieśń św. Jana Pawła II czyli „Barkę” oraz słynne „Abba Ojcze” i tu wróciła pełna radosnej jedności atmosfera papieskich pielgrzymek do ojczyzny, gdy wierni wstali z ławek i śpiewali trzymając się za ręce.

Były też lokalne akcenty za sprawą książki Anny Dreli „Na rubieżach południowego Mazowsza. Brzóza – Głowaczów. Monografia gminy”. Autorka podczas koncertu przypomniała o najważniejszych bitwach września 1939 roku, spaleniu pałacu w Kozienicach oraz dwóch zbrodniach niemieckich w Cecylówce Głowaczowskiej i Helenówku.

Podczas koncertu wyświetlane były archiwalne zdjęcia zamieszczane w tej książce oraz pochodzące ze zbiorów Michała Woźnego, opublikowane w pracy „Kozienice lat wojny i okupacji 1939 - 1945” pod red. Krzysztofa Wnuka i Michała Woźnego. Promowana była też najnowsza praca Jana i Małgorzaty Żarynów „Rok 1939. Od beztroski do tragedii”.

Koncertu wysłuchało blisko pół tysiąca osób. Wiele osób przyszło do kościoła całymi rodzinami, a ci, którzy jesienne popołudnie postanowili spędzić właśnie obcując z wielką sztuką z pewnością nie byli zawiedzeni.

- Bardzo dziękuję wszystkim artystom. Powiat kozienicki to teren bardzo mi bliski. Tragiczne opowieści o wojnie słyszałem jako dziecko od mego ojca, który pamiętał te wydarzenia. Cieszę się z tak licznej obecności mieszkańców. To oznacza, że ludzie chcą takich wydarzeń w swoim mieście i mam nadzieję, że samorządowcy wezmą to pod uwagę i będą w przyszłości wspierać takie inicjatywy – powiedział po koncercie Robert Grudzień.

Koncert odbył się też w ramach ogólnopolskiego projektu Roberta Grudnia „Moniuszko i jego czasy – Zrozumieć Niepodległą”.

Shaun Baker i Jessica Jean w Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie