W Kozienicach odbyła się akcja „Ida Czerwcowa. Stop rakowi...

  W Kozienicach odbyła się akcja „Ida Czerwcowa. Stop rakowi piersi”

  Mariusz Basaj

  Echo Dnia Radomskie

  Echo Dnia Radomskie

  Na finał imprezy zagrał zespół metalowy Młot Na Czarownice.
  1/151
  przejdź do galerii

  Na finał imprezy zagrał zespół metalowy Młot Na Czarownice. ©Mariusz Basaj

  Setki osób zaangażowało się w niedzielną akcję „Ida Czerwcowa. Stop rakowi piersi”. 19 czerwca Kozienice rozbrzmiały świetną muzyką, na ulicach kwestowały dziesiątki wolontariuszy, a specjaliści przekazywali wiedzę na temat nowotworów. Wszystko po to, by wesprzeć kobiety w walce z rakiem piersi.
  Niedzielna akcja była bardzo szeroko zakrojona, a wydarzenia jej towarzyszące odbywały się w kilku miejscach jednocześnie. Już od wczesnych godzin porannych, na ulicach całego miasta można było spotkać wolontariuszy, którzy wraz ze specjalnie oznakowanymi puszkami zbierali cegiełki.

  Na szczególną uwagę zasługuje liczba osób, które włączyły się w organizację akcji jako wolontariusze i koordynatorzy. W sumie było to niemal 300 osób!

  - Ida Czerwcowa.
  Ida to nasza koleżanka, przyjaciółka, nauczycielka matematyki w I LO im. Stefana Czarnieckiego. Kiedy dowiedzieliśmy się o chorobie Idy, uznaliśmy, że trzeba pomóc. Tak tylko jak można. Gdy zaczęłam mówić o pomyśle, okazało się, że jest bardzo wiele osób, które chcą pomóc, a pomysł przerodził się w dużą imprezę – mówi Beata Smykiewicz-Różycka, prezes Fundacji Energia-Działanie i główna organizatorka akcji. - W rozmowie z Idą otrzymałam tylko jeden prosty sygnał: „dobrze, to rób ten koncert, ale pod warunkiem, że będziesz ratowała inne dziewczyny”. Na to nie ma słów, to jest bezcenne, jeżeli cudza choroba jest motywacją do tego, by zmienić myślenie kobiet w Kozienicach. Rak jest. I nie wybiera. Wręcz bije na oślep i jest absolutnie bezwzględny – dodaje.

  Akcja miała na celu nie tylko zbiórkę pieniędzy na leczenie i rehabilitację Idy Murawskiej, ale również na wczesną diagnozę raka piersi u kobiet z Ziemi Kozienickiej w przedziale wiekowym 18-49, a więc w tym, który nie jest objęty ogólnopolskim programem profilaktyki NFZ. Ogromne znaczenie miał także wymiar edukacyjny przedsięwzięcia.

  Poruszyli całe miasto  W akcję zaangażowało się dziesiątki osób, w tym lokalni sportowcy, artyści, uczniowie szkół i wielu, wielu innych.

  Jeszcze przed godziną 10:00 na krytej pływalni „Delfin” ruszyły zawody w pływaniu. Z kolei w PSP nr 3, PG nr 1 i w I LO rozegrano maraton matematyczny, a uczniowie zmierzyli się z królową nauk. Do akcji włączyli się także kozieniccy siatkarze, którzy zorganizowali turniej siatkówki.

  Kolejne atrakcje czekały na odwiedzających Ośrodek Rekreacji i Turystyki nad jeziorem, gdzie czekała wirtualna strzelnica, segway czy grill. Dzieci miały także możliwość przejażdżki polskiej.

  Idę Czerwcową wsparli również motocykliści, którzy około godziny 13:30 ruszyli na paradę ulicami miasta.

  Działo się w CKA  Wiele atrakcji czekało na odwiedzających Centrum Kulturalno-Artystyczne. To tu, w holu centrum można było wziąć udział w loterii fantowej na rzecz akcji. Do wylosowania było ponad 900 nagród ofiarowanych przez różnego rodzaju organizacje i instytucje!

  Z dużym zainteresowaniem ze strony najmłodszych spotkały się pokazy robotów. Maluchy miały możliwość zobaczyć w jaki sposób działają te urządzenia i wziąć udział w interesujących zabawach. W nagrodę uczestnicy otrzymali klocki lego.

  Po godzinie 14:00 zebrani przenieśli się do sali kameralnej, gdzie z minirecitalem wystąpili Dominik Gac i Artur Skwarek. Artyści zaprezentowali dawkę poezji wspartej klimatycznym podkładem muzycznym.

  Tuż po występie rozpoczął się wykład doktor Katarzyny Pogody. Pani doktor jest onkologiem klinicznym, a kozieniczankom opowiadała m.in. o ryzyku zachorowania i o tym, że rak piersi to jeszcze nie wyrok.

  Chwilę później, już na drugim piętrze, wolontariuszki ze stowarzyszenia Amazonki Warszawa-Centrum przeprowadziły instruktarz dotyczący samobadania piersi. Kobiety miały też okazję podyskutować ze specjalistami . W trakcie spotkania, jedna z uczestniczek zgłosiła, że wyczuwa u siebie zmiany i podejrzewa nowotwór. Na potrzeby akcji przychodnia Millenium ufundowała 10 kuponów na badania USG. Jeden z nich trafił właśnie do niej.

  Zwieńczeniem akcji w CKA była projekcja filmu „Kryształowa Dziewczyna”, w którym główną rolę gra kozienicki aktor Bartosz Sak. Choroba nowotworowa była jednym z wątków tej produkcji.

  Muzyczny finał akcji!


  Po godzinie 18:00 uczestnicy przenieśli się do amfiteatru nad jeziorem, gdzie po wręczeniu nagród dla zwycięzców zawodów, przyszła pora na koncerty. Te rozpoczęły wokalistki: Izabela Czerska, Anika Kęska i Małgorzata Kutyła.

  Kilkukrotnie swoje umiejętności pokazywał Łukasz Różycki, czyli Kudłaty SoundSystem, który tym razem na scenie mógł liczyć na wsparcie bandu. To właśnie popularny Kudłaty poprowadził część koncertową akcji.

  Kolejne wrażenia zapewnił widzom Michał Tomaszewski, któremu towarzyszyli muzycy Młota Na Czarownice.

  Zwieńczeniem imprezy były koncerty grup PowerBlues 40+ i wspomnianego wyżej Młota Na Czarownice – po świetnym bluesowym graniu, nastąpiło mroczne, metalowe uderzenie!

  Przed nimi podsumowanie  Jeszcze nie wiadomo, jaką kwotę ostatecznie udało się zebrać. Wciąż trwa liczenie pieniędzy i księgowanie przelewów. O wynikach akcji jeszcze poinformujemy.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Miss Ziemi Radomskiej 2019

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  Casting do konkursu finałowego Miss ZDJĘCIA

  Casting do konkursu finałowego Miss ZDJĘCIA

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>