Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lipsku po raz pierwszy odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych pod nazwą „Tropem Wilczym”

koz
Bieg Pamięci Żołnierzom Wyklętym "Tropem Wilczym" W Lipsku.
Bieg Pamięci Żołnierzom Wyklętym "Tropem Wilczym" W Lipsku. Kamil Kozieł
W minioną niedzielę, 26 lutego w całej Polsce odbyła się największa otwarta impreza sportowo – edukacyjna towarzysząca obchodom Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Ponad 60 tysięcy biegaczy w 230 miejscowościach, po raz piąty oddało hołd naszych narodowym bohaterom. W Lipsku bieg odbył się po raz pierwszy.

Ideą tego niecodziennego projektu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia, propagowanie wiedzy o historii najnowszej w sposób atrakcyjny dla każdego pokolenia oraz promocja biegania jako formy rodzinnego spędzania wolnego czasu. W tej edycji bieg odbył się także poza granicami Polski, miedzy innymi w: Żytomierzu na Ukrainie, Wilnie, Londynie, Nowym Jorku, Chicago. Jak informują organizatorzy to największa tego typu impreza w całej Polsce. Dystans obejmuje trasę o długości 1963 metry i jest to odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak pseudonim Lalek. W Lipsku trasa była nieco dłuższa i wynosiła ponad 2000 metrów.

Tuż przed 12 ponad 70 zarejestrowanych uczestników biegu zebrało się przy wiatraku na ulicy Nowe Pole. Mimo wietrznej aury wszystkim dopisywał wyjątkowy nastrój. Bieg rozpoczął się w samo południe na dźwięk wystrzału z petardy. Poszczególne etapy biegu były urozmaicone. Uczestnicy musieli pokonać trasą na terenie z podłożem miękkim - droga piaszczysta, jak i drogą asfaltową. Meta znajdowała się na górnej płycie stadionu w Lipsku, przy Strzelnicy „Korynka”.

Organizatorzy zapewnili wiele atrakcji. Wszyscy uczestnicy otrzymali koszulkę z grafiką o tematyce Żołnierzy Wyklętych oraz pamiątkowy medal. Strażacy przygotowali grochówkę. Były pamiątkowe puchary dla zwycięzców w kategorii mężczyzn i kobiet za zajęcie pierwszego miejsca oraz pamiątkowe dyplomy dla tych, którzy dobiegli do mety zajmując miejsca na podium.

W kategorii kobiet pierwsze miejsce zajęła Karolina Kozieł, drugie Małgorzata Kwiecień, a trzecie Katarzyna Czesna. Z kolei w kategorii mężczyzn na pierwszym miejscu uplasował się Michał Lasota. Miejsce drugie zajął Michał Rusin, a trzecie Konrad Kępczyk. Przyznana została również nagroda specjalna dla Jakuba Mroza, który był najmłodszym uczestnikiem biegu.

Wyróżnienia przyznali: major Artur Łęcki - szef Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Radomiu, Jacek Wielorański – burmistrz Lipska, Paweł Jędraszek – wicestarosta powiatu lipskiego, Janusz Witczak – prezes powiatowej Ochotniczej Straży Pożarnej, brygadier Tomasz Krzyczkowski – komendant w jednostce Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku oraz podinspektor Wojciech Brandt – komendant z Komendy Powiatowej Policji w Lipsku.

Uczestnicy dzięki przychylności burmistrza Lipska otrzymali również dodatkowe nagrody w postaci pakietów informacyjnych na temat Żołnierzy Wyklętych oraz samego biegu.

W imprezie wzięli udział przedstawiciele Solidarności ziemi radomskiej oraz wszystkich organizacji, które funkcjonują na terenie powiatu lipskiego i powiatów sąsiednich. Tego dnia zostały również przyznane świadectwa zakończenia kursu podstawowego dla strażaków ochotników z powiatu lipskiego, którzy wcześniej odbyli egzamin w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku.

Organizatorem biegu była Jednostka Strzelecka numer 1005 imienia pułkownika Dionizego Czachowskiego w Lipsku Związek Strzelecki „Strzelec”. Wydarzenie wsparli także: Urząd Miasta i Gminy Lipsko, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku oraz Komenda Powiatowa Policji w Lipsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie