Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu otwarto wystawę pokonkursową 47 Salonu Zimowego

Barbara Koś
Grand Prix Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (20 tysięcy złotych) oraz nagrodę dziekana Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno- Humanistycznego, profesora Andrzeja Markiewicza ,w formie wystawy w Galerii Akademickiej Rogatka podczas następnego Salonu Zimowego otrzymała Violetta Kulikowska z Olsztyna. Artystka jest autorką  trzech rysunków z cyklu "Mandale Przejścia", wykonanych ołówkiem.
Grand Prix Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (20 tysięcy złotych) oraz nagrodę dziekana Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno- Humanistycznego, profesora Andrzeja Markiewicza ,w formie wystawy w Galerii Akademickiej Rogatka podczas następnego Salonu Zimowego otrzymała Violetta Kulikowska z Olsztyna. Artystka jest autorką trzech rysunków z cyklu "Mandale Przejścia", wykonanych ołówkiem. Marcin Kucewicz, Elektrownia
W Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia otwarto w niedzielę, 18 grudnia, wystawę pokonkursową Ogólnopolskiego Biennale Sztuki 47. Salon Zimowy. Na wernisaż przyszli przedstawiciele władz miejskich i kulturalnych, Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego w Radomiu, autorzy prac, a także - w bardzo szerokiej grupie - miłośnicy sztuki.

W Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu otwarto wystawę pokonkursową 47 Salonu Zimowego

Tym razem leżący wokół śnieg cieszył wszystkich. Salon Zimowy ma nareszcie właściwą oprawę ! - mówiono w kuluarach wystawy,
w których powitał przybyłych Włodzimierz Pujanek, dyrektor Elektrowni. Potem o wystawie mówił jej kurator, profesor Andrzej Markiewicz, który podkreślił rosnącą rangę organizowanego w Radomiu Salonu Zimowego. A także bogactwo tegorocznego Salonu, zarówno pod względem tematyki prac, jak i zastosowanych technik.

- Widać tutaj przekrój całej współczesnej sztuki - mówił profesor Markiewicz. - 47 Salon jest bardzo różnorodny. Wśród prac jest awangarda, ale też sztuka realistyczna i tematyka społeczna. Jest surrealizm, ekspresjonizm... I co ważne - znajduje się dużo rzeźby. Widać, że polska sztuka współczesna ma się naprawdę dobrze.

Profesor Markiewicz podkreślił też, że Salon ma już swoje trwałe miejsce na arenie polskiej sztuki. Świadczy o tym już nie podwojenie liczby uczestniczących w Salonie, jak było stało się podczas poprzedniego Salonu, ale "podwojenie tamtego” – prace nadesłało bowiem aż 298 autorów. 47. Salon Zimowy”, jak przypomina profesor Andrzej Markiewicz, kurator Salonu, kontynuuje tradycyjną formułę konkursu, której celem jest stworzenie artystom forum wypowiedzi oraz umożliwienie konfrontacji nie tylko warsztatu twórczego, ale także twórczej myśli, artystycznych interpretacji rzeczywistości.

- Jesteśmy niezwykle dumni, bo Salon Zimowy to najstarsza wystawa w Polsce - podkreślił prezydent Radomia, Radosław Witkowski. - Pierwsza miała miejsce już w 1945 roku. Przez te lata w naszym mieście były prezentowane prace wybitnych twórców jak Magdalena Abakanowicz, Tadeusz Kantor, Tadeusz Brzozowski czy Adam Myjak. Co bardzo ważne, i co wciąż buduje rangę tego wydarzenia, organizatorzy salonu kontynuują tradycyjną formułę konkursu, który daje twórcom możliwość konfrontacji nie tylko warsztatu, ale także twórczej myśli. Sądzę, że zarówno bogata historia i niezwykła atmosfera Salonu Zimowego stawia to wydarzenie wśród najważniejszych wydarzeń kulturalnych organizowanych w naszym kraju - mówił Radosław Witkowski.

O pracach tegorocznego Salonu mówili też Łukasz Rudecki, dyrektor artystyczny Elektrowni i Kazimierz Łyszcz z Wydziału Sztuki radomskiego uniwersytetu. Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło 745 prac 298 artystów. Jury zakwalifikowało do wystawy 231 prac 122 autorów.

Decyzją jury, któremu przewodniczyła profesor Urszula Ślusarczyk, z Instytucie Sztuk Pięknych Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach. Grand Prix Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (20 tysięcy złotych) oraz nagrodę dziekana Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno- Humanistycznego, profesora Andrzeja Markiewicza ,w formie wystawy w Galerii Akademickiej Rogatka podczas następnego Salonu Zimowego otrzymała Violetta Kulikowska z Olsztyna. Artystka jest autorką trzech rysunków z cyklu "Mandale Przejścia", wykonanych ołówkiem.

Nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego otrzymała Martyna Kozłowska z Kielc. Nagrodę Prezydenta Miasta Radomia - Dariusz Mlącki z Warszawy.

Pozostałe nagrody otrzymali:

  • Maja Krysiak,
  • Adam Gillert,
  • Paulina Rega,
  • Magdalena Kalinin.

Wyróżnienia:

  • Dominika Stręciwilk,
  • Kamil Winnicki.

Wyróżnienia honorowe:

  • Hanna Wojdała – Markowska,
  • Damian Kucaba,
  • Stefan Paruch.

Tradycja Salonów Zimowych sięga 1945 roku, kiedy to Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Radomiu zorganizowało pierwszą ogólnopolską wystawę, która miała służyć promocji polskiej sztuki. Salony odbywały się aż do 1988 roku. W 41 edycjach wzięło udział blisko trzy tysiące twórców, wśród których znaleźli się m.in. Magdalena Abakanowicz, Eugeniusz Eibisch, Tadeusz Kantor, Tadeusz Brzozowski, Stanisław Fijałkowski, Józef Gielniak, Czesław Rzepiński ,Stefan Gierowski, Alfons Karny, Jan Lebenstein, Zbigniew Lutomski, Tymon Niesiołowski, Teresa Pągowska i Adam Myjak.

W 2009 roku konkurs reaktywowano i od tego czasu odbywa się w formule biennale. W bieżącym roku Ogólnopolską Wystawę Sztuki „47. Salon Zimowy” honorowym patronatem objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent Miasta Radomia oraz Rektor Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego w Radomiu.

Ogólna pula nagród wyniosła 58 tysięcy złotych.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie