W Miejskiej Bibliotece Publicznej podsumowano program...

  W Miejskiej Bibliotece Publicznej podsumowano program "Epitafium 21"

  Barbara Koś

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Jakub Falkiewicz z Zespołu Szkół Budowlanych został laureatem I nagrody w konkursie fotograficznym 'Epitafium 21"

  Jakub Falkiewicz z Zespołu Szkół Budowlanych został laureatem I nagrody w konkursie fotograficznym 'Epitafium 21" ©Fot. Barbara Koś

  Sala konferencyjna biblioteki miejskiej pękała w czwartek w szwach. Członkowie Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu, oraz młodzież i ich opiekunowie uczestniczący w projekcie "Epitafium 21"spotkali się aby podsumować projekt.
  Jakub Falkiewicz z Zespołu Szkół Budowlanych został laureatem I nagrody w konkursie fotograficznym 'Epitafium 21"

  Jakub Falkiewicz z Zespołu Szkół Budowlanych został laureatem I nagrody w konkursie fotograficznym 'Epitafium 21" ©Fot. Barbara Koś

  Epitafium 21" jak przypomnieli Barbara Pikiewicz i Janusz Wieczorek ze Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu polegał na inwentaryzacji opisowej i fotograficznej najstarszych zabytkowych nagrobków cmentarza przy ulicy Limanowskiego.

  - Dokonaliśmy wspólnie pełnego przeglądu nagrobków znajdujących się w strefie konserwatorskiej cmentarza i sporządziliśmy dla nich dokumentację w formie arkuszy ewidencyjnych ze zdjęciami - mówił Janusz Wieczorek.
  - Szczególnie interesowały nas obiekty powstałe przed rokiem 1945 oraz groby o szczególnych walorach artystycznych i historycznych powstałe po wspomnianej dacie. W tej chwili przegląd zabytkowych grobów ograniczony został do najstarszej części cmentarza i dotyczył 21 kwater. Te kwatery są uznawane przez służby konserwatorskie za najbardziej atrakcyjne pod względem historycznym i artystycznym.
  - W projekcie uczestniczyło 182 uczniów pod opieką 23
  nauczycieli z 19 szkół - wyliczył Janusz Wieczorek.

  Znaleziono napoleończyka i "Orlątko"


  Efekt pracy młodzieży i ich opiekunów przedstawiła w formie multimedialnej Grażyna Kuncewicz, historyczka z VII Liceum Ogólnokształcącego.

  Rezultaty prac są imponujące. Natrafiono na najstarszy grób cmentarza: Franciszka Truszkowskiego, żołnierza napoleońskiego z roku 1820 a także między innymi grobowce Józefa Pawlikowskiego z 1841 roku, i Walentego Staniszewskiego z 1839 roku.

  Znaleziono również innego napoleończyka, dziedzica Jana Junoszy Kociszewskloego( 1856) oraz grób studenta, Wacława Kotowicza, "Orlątka Lwowskiego", który zginął 3 listopada 1918 roku podczas walk z wojskami ukraińskimi we Lwowie.

  Zebrane przez uczniów materiały zostaną opracowane i ukażą się w specjalnie przygotowanej przez Społeczny Komitet publikacji.

  Fotografowie otrzymali nagrody

  Projektowi towarzyszył konkurs fotograficzny w ramach którego należało sfotografować zabytkowe groby. Nadesłano 201 prac wykonanych przez 48 autorów.
  Jury konkursu pod kierunkiem Remigiusza Kutyły, przyznało I nagrodę Jakubowi Falkiewiczowi z Zespołu Szkół Budowlanych.
  II nagrodę otrzymał Tomasz Małek z Liceum imienia Kopernika a trzecią - Anna Pyszczek z Zespołu Szkół Budowlanych.
  Wyróżnieniami nagrodzono Karolinę Krzyżkowską z Zespołu Szkół Elektronicznych i Agnieszkę Dąbrowską z Liceum imienia Kopernika.
  Ogółem na wystawie w bibliotecznej galerii Exlibris oglądać można 54 fotografie 25 autorów.

  Inicjatorom projektu "Epitafium 21" i jego wykonawcom gratulowali i dziękowali wiceprezydent, Ryszard Fałek i ksiądz Andrzej Zarzycki, proboszcz parafii świętego Wacława, która jest gospodarzem cmentarza przy ulicy Limanowskiego.

  Janusz Wieczorek, członek Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu:

  - Cieszymy się, że młodzież włączyła się w ratowanie cmentarza przy ulicy Limanowskiego. Jako Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu staramy się uzyskać jak największą wiedzę o wszystkich, którzy spoczęli na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego. Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ brakuje dokumentów. Szukamy w archiwach, bibliotekach i rodzinnych zapiskach. Łatwiej jest, oczywiście, w przypadku osób znanych w Radomiu czy dla miasta zasłużonych. A o ilu pochowanych tutaj milczą archiwa, chociaż życie mieli barwne i ciekawe?
  Dlatego cały czas zwracamy się z apelem do mieszkańców miasta o przesyłanie biogramów członków rodzin, bliskich i znajomych pochowanych przy ul. Limanowskiego przed rokiem 1945.

  Dzięki tym informacjom uzupełnimy nasze materiały i wykorzystamy je przy planowanych publikacjach o najstarszej nekropolii Radomia i regionu, która za trzy lata będzie obchodzić 200-lecie. Warto więc z tej okazji przybliżyć mieszkańcom naszego miasta jej historię i sylwetki pochowanych tam obywateli.
  Materiały prosimy wysyłać na nasz adres: Radom, ul. Malczewskiego 16 lub w formie elektronicznej: jaksa3@wp.pl


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Miss Ziemi Radomskiej 2019

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  ZAGŁOSUJ na kandydatkę do korony Miss!

  ZAGŁOSUJ na kandydatkę do korony Miss!

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>