MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Miejskiej Bibliotece Publicznej podsumowano program "Epitafium 21"

Barbara Koś
Jakub Falkiewicz z Zespołu Szkół Budowlanych został laureatem I nagrody w konkursie fotograficznym 'Epitafium 21"
Jakub Falkiewicz z Zespołu Szkół Budowlanych został laureatem I nagrody w konkursie fotograficznym 'Epitafium 21" Fot. Barbara Koś
Sala konferencyjna biblioteki miejskiej pękała w czwartek w szwach. Członkowie Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu, oraz młodzież i ich opiekunowie uczestniczący w projekcie "Epitafium 21"spotkali się aby podsumować projekt.

Epitafium 21" jak przypomnieli Barbara Pikiewicz i Janusz Wieczorek ze Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu polegał na inwentaryzacji opisowej i fotograficznej najstarszych zabytkowych nagrobków cmentarza przy ulicy Limanowskiego.

- Dokonaliśmy wspólnie pełnego przeglądu nagrobków znajdujących się w strefie konserwatorskiej cmentarza i sporządziliśmy dla nich dokumentację w formie arkuszy ewidencyjnych ze zdjęciami - mówił Janusz Wieczorek. - Szczególnie interesowały nas obiekty powstałe przed rokiem 1945 oraz groby o szczególnych walorach artystycznych i historycznych powstałe po wspomnianej dacie. W tej chwili przegląd zabytkowych grobów ograniczony został do najstarszej części cmentarza i dotyczył 21 kwater. Te kwatery są uznawane przez służby konserwatorskie za najbardziej atrakcyjne pod względem historycznym i artystycznym.
- W projekcie uczestniczyło 182 uczniów pod opieką 23
nauczycieli z 19 szkół - wyliczył Janusz Wieczorek.

Znaleziono napoleończyka i "Orlątko"

Efekt pracy młodzieży i ich opiekunów przedstawiła w formie multimedialnej Grażyna Kuncewicz, historyczka z VII Liceum Ogólnokształcącego.

Rezultaty prac są imponujące. Natrafiono na najstarszy grób cmentarza: Franciszka Truszkowskiego, żołnierza napoleońskiego z roku 1820 a także między innymi grobowce Józefa Pawlikowskiego z 1841 roku, i Walentego Staniszewskiego z 1839 roku.

Znaleziono również innego napoleończyka, dziedzica Jana Junoszy Kociszewskloego( 1856) oraz grób studenta, Wacława Kotowicza, "Orlątka Lwowskiego", który zginął 3 listopada 1918 roku podczas walk z wojskami ukraińskimi we Lwowie.

Zebrane przez uczniów materiały zostaną opracowane i ukażą się w specjalnie przygotowanej przez Społeczny Komitet publikacji.

Fotografowie otrzymali nagrody

Projektowi towarzyszył konkurs fotograficzny w ramach którego należało sfotografować zabytkowe groby. Nadesłano 201 prac wykonanych przez 48 autorów.
Jury konkursu pod kierunkiem Remigiusza Kutyły, przyznało I nagrodę Jakubowi Falkiewiczowi z Zespołu Szkół Budowlanych.
II nagrodę otrzymał Tomasz Małek z Liceum imienia Kopernika a trzecią - Anna Pyszczek z Zespołu Szkół Budowlanych.
Wyróżnieniami nagrodzono Karolinę Krzyżkowską z Zespołu Szkół Elektronicznych i Agnieszkę Dąbrowską z Liceum imienia Kopernika.
Ogółem na wystawie w bibliotecznej galerii Exlibris oglądać można 54 fotografie 25 autorów.

Inicjatorom projektu "Epitafium 21" i jego wykonawcom gratulowali i dziękowali wiceprezydent, Ryszard Fałek i ksiądz Andrzej Zarzycki, proboszcz parafii świętego Wacława, która jest gospodarzem cmentarza przy ulicy Limanowskiego.

Janusz Wieczorek, członek Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu:

- Cieszymy się, że młodzież włączyła się w ratowanie cmentarza przy ulicy Limanowskiego. Jako Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu staramy się uzyskać jak największą wiedzę o wszystkich, którzy spoczęli na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego. Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ brakuje dokumentów. Szukamy w archiwach, bibliotekach i rodzinnych zapiskach. Łatwiej jest, oczywiście, w przypadku osób znanych w Radomiu czy dla miasta zasłużonych. A o ilu pochowanych tutaj milczą archiwa, chociaż życie mieli barwne i ciekawe?
Dlatego cały czas zwracamy się z apelem do mieszkańców miasta o przesyłanie biogramów członków rodzin, bliskich i znajomych pochowanych przy ul. Limanowskiego przed rokiem 1945.

Dzięki tym informacjom uzupełnimy nasze materiały i wykorzystamy je przy planowanych publikacjach o najstarszej nekropolii Radomia i regionu, która za trzy lata będzie obchodzić 200-lecie. Warto więc z tej okazji przybliżyć mieszkańcom naszego miasta jej historię i sylwetki pochowanych tam obywateli.
Materiały prosimy wysyłać na nasz adres: Radom, ul. Malczewskiego 16 lub w formie elektronicznej: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie