W Miejskiej Bibliotece Publicznej podsumowano program...

  W Miejskiej Bibliotece Publicznej podsumowano program "Epitafium 21"

  Barbara Koś

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Jakub Falkiewicz z Zespołu Szkół Budowlanych został laureatem I nagrody w konkursie fotograficznym 'Epitafium 21"

  Jakub Falkiewicz z Zespołu Szkół Budowlanych został laureatem I nagrody w konkursie fotograficznym 'Epitafium 21" ©Fot. Barbara Koś

  Sala konferencyjna biblioteki miejskiej pękała w czwartek w szwach. Członkowie Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu, oraz młodzież i ich opiekunowie uczestniczący w projekcie "Epitafium 21"spotkali się aby podsumować projekt.
  Jakub Falkiewicz z Zespołu Szkół Budowlanych został laureatem I nagrody w konkursie fotograficznym 'Epitafium 21"

  Jakub Falkiewicz z Zespołu Szkół Budowlanych został laureatem I nagrody w konkursie fotograficznym 'Epitafium 21" ©Fot. Barbara Koś

  Epitafium 21" jak przypomnieli Barbara Pikiewicz i Janusz Wieczorek ze Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu polegał na inwentaryzacji opisowej i fotograficznej najstarszych zabytkowych nagrobków cmentarza przy ulicy Limanowskiego.

  - Dokonaliśmy wspólnie pełnego przeglądu nagrobków znajdujących się w strefie konserwatorskiej cmentarza i sporządziliśmy dla nich dokumentację w formie arkuszy ewidencyjnych ze zdjęciami - mówił Janusz Wieczorek.
  - Szczególnie interesowały nas obiekty powstałe przed rokiem 1945 oraz groby o szczególnych walorach artystycznych i historycznych powstałe po wspomnianej dacie. W tej chwili przegląd zabytkowych grobów ograniczony został do najstarszej części cmentarza i dotyczył 21 kwater. Te kwatery są uznawane przez służby konserwatorskie za najbardziej atrakcyjne pod względem historycznym i artystycznym.
  - W projekcie uczestniczyło 182 uczniów pod opieką 23
  nauczycieli z 19 szkół - wyliczył Janusz Wieczorek.

  Znaleziono napoleończyka i "Orlątko"


  Efekt pracy młodzieży i ich opiekunów przedstawiła w formie multimedialnej Grażyna Kuncewicz, historyczka z VII Liceum Ogólnokształcącego.

  Rezultaty prac są imponujące. Natrafiono na najstarszy grób cmentarza: Franciszka Truszkowskiego, żołnierza napoleońskiego z roku 1820 a także między innymi grobowce Józefa Pawlikowskiego z 1841 roku, i Walentego Staniszewskiego z 1839 roku.

  Znaleziono również innego napoleończyka, dziedzica Jana Junoszy Kociszewskloego( 1856) oraz grób studenta, Wacława Kotowicza, "Orlątka Lwowskiego", który zginął 3 listopada 1918 roku podczas walk z wojskami ukraińskimi we Lwowie.

  Zebrane przez uczniów materiały zostaną opracowane i ukażą się w specjalnie przygotowanej przez Społeczny Komitet publikacji.

  Fotografowie otrzymali nagrody

  Projektowi towarzyszył konkurs fotograficzny w ramach którego należało sfotografować zabytkowe groby. Nadesłano 201 prac wykonanych przez 48 autorów.
  Jury konkursu pod kierunkiem Remigiusza Kutyły, przyznało I nagrodę Jakubowi Falkiewiczowi z Zespołu Szkół Budowlanych.
  II nagrodę otrzymał Tomasz Małek z Liceum imienia Kopernika a trzecią - Anna Pyszczek z Zespołu Szkół Budowlanych.
  Wyróżnieniami nagrodzono Karolinę Krzyżkowską z Zespołu Szkół Elektronicznych i Agnieszkę Dąbrowską z Liceum imienia Kopernika.
  Ogółem na wystawie w bibliotecznej galerii Exlibris oglądać można 54 fotografie 25 autorów.

  Inicjatorom projektu "Epitafium 21" i jego wykonawcom gratulowali i dziękowali wiceprezydent, Ryszard Fałek i ksiądz Andrzej Zarzycki, proboszcz parafii świętego Wacława, która jest gospodarzem cmentarza przy ulicy Limanowskiego.

  Janusz Wieczorek, członek Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu:

  - Cieszymy się, że młodzież włączyła się w ratowanie cmentarza przy ulicy Limanowskiego. Jako Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu staramy się uzyskać jak największą wiedzę o wszystkich, którzy spoczęli na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego. Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ brakuje dokumentów. Szukamy w archiwach, bibliotekach i rodzinnych zapiskach. Łatwiej jest, oczywiście, w przypadku osób znanych w Radomiu czy dla miasta zasłużonych. A o ilu pochowanych tutaj milczą archiwa, chociaż życie mieli barwne i ciekawe?
  Dlatego cały czas zwracamy się z apelem do mieszkańców miasta o przesyłanie biogramów członków rodzin, bliskich i znajomych pochowanych przy ul. Limanowskiego przed rokiem 1945.

  Dzięki tym informacjom uzupełnimy nasze materiały i wykorzystamy je przy planowanych publikacjach o najstarszej nekropolii Radomia i regionu, która za trzy lata będzie obchodzić 200-lecie. Warto więc z tej okazji przybliżyć mieszkańcom naszego miasta jej historię i sylwetki pochowanych tam obywateli.
  Materiały prosimy wysyłać na nasz adres: Radom, ul. Malczewskiego 16 lub w formie elektronicznej: jaksa3@wp.pl


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Polecamy:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  EKSPERT RADZI  OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ

  EKSPERT RADZI OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ