Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu otworzyło nowy plac zabaw dla dzieci. W ostatni weekend odwiedziło go ponad tysiąc osób!

Barbara Koś
Krowa jak prawdziwa!Ale tylko tu można jej dosiąść.
Krowa jak prawdziwa!Ale tylko tu można jej dosiąść. Muzeum Wsi Radomskiej
Blisko tysiąc osób, dzieci, ich rodziców i rodzin uczestniczyło w sobotę w otwarciu placu zabaw w Muzeum Wsi Radomskiej.

Plac Zabaw usytuowany niedaleko wejścia do muzeum przy Budynku Edukacji Muzealnej, a także w pobliżu parkingu ma część edukacyjną oraz rozrywkową.

- Stworzyliśmy miejsce, które pełnić będzie kilka funkcji: zabawową, edukacyjną oraz wystawienniczą - mówiła podczas otwarcia Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej. - Mamy nadzieję, że od dziś wizyta w Muzeum Wsi Radomskiej da możliwość naszym pociechom, by poprzez zabawę uczyły się historii i tradycji polskiej wsi z regionu radomskiego.

Potem, jak to podczas wernisażu, dyrektorka osobiście rozdawała przybyłym cukierki.

Plac zabaw ma tak różnorodne elementy, że dzieci nie wiedziały, dokąd najpierw się udać. Bo nie jest to zwyczajny plac. To po prostu skansenik.

Można zobaczyć, jak wyglądały kiedyś domowe narzędzia, sprzęty gospodarskie i rolnicze. Miłośnicy pszczelarstwa znajdą ule, a zielarze - ogródek z miętą, rozmarynem i tymiankiem. Podstawowy obiekt to chałupa w postaci urządzenia zabawowo-edukacyjnego wzorowanego na obiektach architektury ludowej, w odpowiedniej skali zmniejszona i dostosowana swoimi rozmiarami do wzrostu dzieci. Taki sam jest bróg na siano na świeżym powietrzu. Są domowe narzędzia, sprzęt gospodarski i rolniczy dostosowany do zabawy, studnia z żurawiem. Można wydoić krowę, wypasać gęsi.

Są nowe nasadzenia uzupełniające szatę roślinną na całym terenie inwestycji, ogródek owocowo-warzywny z poletkami edukacyjnymi dla dzieci oraz ogródek ozdobny w sąsiedztwie chałupy. Cały plac nawiązuje formą i tematyką do architektury ludowej i elementów życia wiejskiego.

Ale to jeszcze nie wszystko. Plac będzie poszerzany. Drugi etap inwestycji zakłada dalszą rozbudowę Małej Wioski. Gotowa jest dokumentacja projektowa, która zakłada powstanie budynków gospodarczych w formie urządzeń zabawowych, oczywiście także zmniejszonych do rozmiarów najmłodszych. Przewidziane są stodoła, obora i wozownia.

Budowa placu to kolejna inwestycja skansenu realizowna za unijne pieniądze, za które zmodernizowano też zabytkowy kościółek z Wolanowa, wymieniono dachy ze strzechy na budynkach i zabytkowy wiatrak z Wierzbicy. Trwa remont budynku kasy biletowej i toalet. Przy wjeździe do skansenu zamontowane będą biletomaty, parkomaty, stojaki na rowery oraz kiosk multimedialny w budynku muzeum. Cała dotacja, w tym dofinansowanie muzeum z województwa, wynosi 5,9 miliona złotych.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie