Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W niedzielę odsłonięto dwa patriotyczne murale na osiedlu Gołębiów w Radomiu. Był poseł Marek Suski. Zobaczcie zdjęcia i film

Joanna Gołąbek
Joanna Gołąbek
W niedzielę, 10 października, odbyło się uroczyste odsłonięcie murali patriotycznych, które powstały na ścianach bloków przy ulicach Powstańców Śląskich 7 oraz Orląt Lwowskich 6. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 14.30. W jej trakcie odbył się koncert pieśni historycznych w wykonaniu Orkiestry Wojskowej i Chóru Campanella z II Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu. W uroczystości uczestniczyli między innymi Katarzyna Kalinowska, wiceprezydent Radomia, Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej oraz poseł Marek Suski.

Patriotyczne murale w Radomiu powstały w ramach zwycięskiego projektu zgłoszonego do konkursu Ministerstwa Obrony Narodowej – „Mur, ale historia w drodze do szkoły’’. Była to inicjatywa społeczności II Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Konopnickiej w Radomiu przy współpracy z Zarządem Radomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która wydała pozwolenie na namalowanie murali.

W trakcie uroczystości Dariusz Żytnicki, dyrektor "Konopnickiej" przyznał, że murale nawiązują do estetyki sprzed stu lat.

- Sprzedawano takie pocztówki kwestowe. Jedna z tych pocztówek, którą można zobaczyć na bloku przy ulicy Orląt Lwowskich 6, przedstawia orła białego na czerwonym tle. Jest biel i czerwień oraz napis „MŁODZIEŻ RADOMSKA MŁODZIEŻY LWOWSKIEJ”. Jest to pamięć o orlętach lwowskich, którzy walczyli o polski Lwów. Ktoś może powiedzieć, że orzeł jest bez krony. Kiedy toczyły się walki o Lwów, to trwał również spór o to, czy Polska ma być monarchą czy republiką. Jeśli jest korona, to wtedy przyjmowano tę symbolikę monarchiczną, a zdecydowana większość społeczeństwa nawiązywała do tradycji republikańskiej. Dlatego ten orzeł jest przedstawiony tak, jak orzeł Legionów Polskich komendanta Józefa Piłsudskiego – tłumaczył Dariusz Żytnicki w trakcie uroczystego odsłonięcia murali.

W trakcie uroczystego odsłonięcia murali patriotycznych delegacje zaproszonych gości złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą radomian uczestniczących w obronie Lwowa, która znajduje się w kościele Chrystusa Króla na osiedlu Gołębiów I. Orkiestra Wojska oraz Chór Campanella z II Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Konopnickiej w Radomiu zapewniły oprawę muzyczną w trakcie uroczystości. Oprócz tego wystąpił zespół rockowy „Lustro’’. Uroczystość zakończyła się projekcją filmu „Radomianie dla niepodległej” w kościele. 

<< Przeglądaj zdjęcia klikając w strzałki na klawiaturze bądź za pomocą gestów. >>
<script async defer class="XlinkEmbedScript"  data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/2cf5352b-e598-1cc3-f870-3029d6f4fb95,933f11dd-be42-aef0-4f3a-5293fe707f3b,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1" ></script>
W niedzielę, 10 października, odbyło się uroczyste odsłonięcie murali patriotycznych, które powstały na ścianach bloków przy ulicach Powstańców Śląskich 7 oraz Orląt Lwowskich 6. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 14.30. W jej trakcie odbył się koncert pieśni historycznych w wykonaniu Orkiestry Wojskowej i Chóru Campanella z II Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu. W uroczystości uczestniczyli między innymi Katarzyna Kalinowska, wiceprezydent Radomia, Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej oraz poseł Marek Suski. Patriotyczne murale w Radomiu powstały w ramach zwycięskiego projektu zgłoszonego do konkursu Ministerstwa Obrony Narodowej – „Mur, ale historia w drodze do szkoły’’. Była to inicjatywa społeczności II Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Konopnickiej w Radomiu przy współpracy z Zarządem Radomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która wydała pozwolenie na namalowanie murali. W trakcie uroczystości Dariusz Żytnicki, dyrektor "Konopnickiej" przyznał, że murale nawiązują do estetyki sprzed stu lat. - Sprzedawano takie pocztówki kwestowe. Jedna z tych pocztówek, którą można zobaczyć na bloku przy ulicy Orląt Lwowskich 6, przedstawia orła białego na czerwonym tle. Jest biel i czerwień oraz napis „MŁODZIEŻ RADOMSKA MŁODZIEŻY LWOWSKIEJ”. Jest to pamięć o orlętach lwowskich, którzy walczyli o polski Lwów. Ktoś może powiedzieć, że orzeł jest bez krony. Kiedy toczyły się walki o Lwów, to trwał również spór o to, czy Polska ma być monarchą czy republiką. Jeśli jest korona, to wtedy przyjmowano tę symbolikę monarchiczną, a zdecydowana większość społeczeństwa nawiązywała do tradycji republikańskiej. Dlatego ten orzeł jest przedstawiony tak, jak orzeł Legionów Polskich komendanta Józefa Piłsudskiego – tłumaczył Dariusz Żytnicki w trakcie uroczystego odsłonięcia murali. W trakcie uroczystego odsłonięcia murali patriotycznych delegacje zaproszonych gości złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą radomian uczestniczących w obronie Lwowa, która znajduje się w kościele Chrystusa Króla na osiedlu Gołębiów I. Orkiestra Wojska oraz Chór Campanella z II Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Konopnickiej w Radomiu zapewniły oprawę muzyczną w trakcie uroczystości. Oprócz tego wystąpił zespół rockowy „Lustro’’. Uroczystość zakończyła się projekcją filmu „Radomianie dla niepodległej” w kościele. << Przeglądaj zdjęcia klikając w strzałki na klawiaturze bądź za pomocą gestów. >> <script async defer class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/2cf5352b-e598-1cc3-f870-3029d6f4fb95,933f11dd-be42-aef0-4f3a-5293fe707f3b,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1" ></script> Joanna Gołąbek
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto