Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Nowym Mieście nad Pilicą powstanie park przyrodniczo-edukacyjny. Podpisano umowę i niebawem ruszą pierwsze prace. Zobacz wizualizację

Aleksandra Szymańska
Aleksandra Szymańska
Opiewająca na prawie 12 milionów umowa została podpisana we wtorek, 29 listopada.
Opiewająca na prawie 12 milionów umowa została podpisana we wtorek, 29 listopada. Urząd Miasta i Gminy Nowe Miasto nad Pilicą
We wtorek, 29 listopada w Urzędzie Miasta i Gminy w Nowym Mieście nad Pilicą została podpisana umowa na realizację inwestycji pod nazwą "Zagospodarowanie terenu nad brzegiem rzeki Pilicy przy ulicy Pilicznej w Nowym Mieście nad Pilicą poprzez budowę Parku Przyrodniczo-Edukacyjnego Park Nadpiliczny”.

Tereny nad brzegiem rzeki w Nowym Mieście nad Pilicą zostaną zagospodarowane

W drugiej połowie sierpnia nastąpiło otwarcie ofert na realizację tego zadania, a teraz podpisano umowę w sprawie wykonania inwestycji. Umowa została podpisana przez przedstawiciela gminy - burmistrza, Mariusza Dziubę w obecności skarbnika, Ewy Bator oraz przedstawiciela firmy Giermakowska roboty drogowe i brukarskie budowa kortów tenisowych, która przedstawiła najkorzystniejszą ofertę na realizację tego przedsięwzięcia.

Burmistrz Miasta i Gminy w Nowym Mieście nad Pilicą, Mariusz Dziuba zamierza przeznaczyć na to zadanie kwotę w wysokości prawie 12 000 000,00 złotych brutto. Zaplanowany okres realizacji zamówienia to czas około 14 miesięcy od momentu podpisania umowy między stronami.

Wszystkie prace budowalne będą polegały na stworzeniu tego miejsca od podstaw. W ramach inwestycji zostanie wykonanych wiele prac, dzięki którym tereny nadpiliczne zmienią się nie do poznania. Pierwszym punktem inwestycji będą konieczne roboty przygotowawcze oraz roboty ziemne, między innymi wyrównywanie i profilowanie terenu. W planach zadania jest również wykonywanie różnych rodzajów nawierzchni w określonych miejscach. Dodatkowo zostaną zagospodarowane i utworzone tereny zielone - nowe trawniki. Kolejnym ważnym punktem realizacji inwestycji będzie wykonanie oraz montaż pomostów, mostu oraz kładek drewnianych. Na miejscu zostanie zrobiona górka saneczkowa, na której dostępny będzie punkt widokowy. Zaplanowane prace obejmują też dostawę oraz zamontowanie kontenera gastronomiczno-sanitarnego.

Nad Pilicą zostanie wykonany też podest z zadaszeniem oraz miejsce plenerowe przeznaczone dla widowni. Prace nad terenami nadpilicznymi zakładają również wykonanie oświetlenia terenu oraz zasilania w przypadku organizacji na miejscu imprez zewnętrznych. Dodatkowo powstanie oświetlenie terenu w postaci latarni parkowych. Oprócz tego mieszkańcy Nowego Miasta nad Pilicą będą mogli też skorzystać z pumptracku, boisk wielofunkcyjnych przeznaczonych do różnych sportów, elementów małej architektury, na przykład trzy altanki ze stolikiem i ławkami oraz siłowni na powietrzu z drabinkami, drążkami i innymi maszynami. Na najmłodszych będzie czekać nowoczesny plac zabaw z różnorodnych sprzętem.

Zakres zamówienia obejmuje również inne prace oraz koszty niezbędne do wykonania zamówienia, między innymi przygotowanie, utrzymanie i zabezpieczenie terenu budowy wraz z zapleczem budowy, koszty doprowadzenia i zużycia energii i wody oraz innych niezbędnych mediów dla potrzeb technologicznych, zaplecza i terenu budowy, utrzymanie w należytym porządku dróg dojazdowych na teren budowy, usuwanie na bieżąco zbędnych materiałów, odpadów i śmieci, przeprowadzenia szkolenia pracowników w zakresie właściwej obsługi. Dodatkowo wykonawca zobowiązany jest zapewnić dostęp do obszarów położonych w pobliżu miejsca wykonywania robót, oznakować prowadzone roboty, zachować porządek w miejscu realizacji robót, zapewnić warunki bezpieczeństwa.

Zamówienie oraz realizacja tego zadania prowadzone będą w trybie "zaprojektuj i wybuduj", w ramach którego, jeden podmiot wykonuje prace projektowe, jak i budowlane w jednym zadaniu, na podstawie jednego zamówienia. Podana formuła ma wiele zalet, ponieważ realizacja całego procesu jest znacznie krótsza, a wydatki są niższe, ponieważ jedna instytucja wykonuje dwie czynności na raz, a tym samym nie ma problemu z komunikacją między projektantem a wykonawcą zadania.

- Niezmiernie cieszy nas fakt, że „machina ruszyła” i niebawem będziemy się mogli cieszyć z tej jakże ważnej dla naszej gminy i jej mieszkańców inwestycji. Jest to kolejny etap zagospodarowania tego terenu, uporządkowania go, wybudowania ciekawych i atrakcyjnych urządzeń dla turystyki i form spędzania wolnego czasu

- napisano na profilu Urzędu Miasta i Gminy Nowe Miasto nad Pilicą w mediach społecznościowych.

Podobne inwestycje rozwojowe miały miejsce na terenie Nowego Miasta nad Pilicą w ubiegłym roku. Wtedy powstała między innymi ścieżka pieszo-spacerowa. W ramach zrealizowanego zadania wybudowano ciąg pieszo-spacerowy o długości około 200 metrów łączący ulicę Targową z ulicą Bielińskiego. Ciąg pieszo-spacerowy „Hiszpanka” niegdyś prowadził do Zakładu Przyrodoleczniczego doktora Bielińskiego. Jak legenda głosi, była to ścieżka usypana przez Kuracjuszy zakładu, żeby połączyć dolną część miasta, w której usytuowane było uzdrowisko z górną częścią, na której z kolei znajdował się kościół parafialny. Obecny ciąg pieszo-spacerowy stanowi kontynuację ścieżki z lat ubiegłych.

Zobacz wizualizacje:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie