Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W podstawówce w Zwoleniu podsumowali "Akademię Misia Ratownika"

/pok/
Podczas zajęć, w których uczestniczyli policjanci, dzieci uczyły się bezpiecznych zachowań.
Podczas zajęć, w których uczestniczyli policjanci, dzieci uczyły się bezpiecznych zachowań. policja
342 uczniów szkoły podstawowej w Zwoleniu brało udział w ogólnopolskim projekcie prewencyjnym "Akademia Misia Ratownika". Na jego zakończenie uczestnicy otrzymali dyplomy.

Adresowany do dzieci w młodszym wieku szkolnym projekt ma na celu zmniejszenie liczby wypadków oraz popularyzację szeroko rozumianej ochrony zdrowia. W szkole podstawowej w Zwoleniu rozpoczął się on od wręczenia uczniom - uczestnikom "Akademii" specjalnych teczek i plakatów. Następnie uczniowie wspólnie z wychowawcami urządzili w swoich klasach specjalne kąciki poświęcone Misiowi Ratownikowi.

Dzieci biorące udział w projekcie regularnie otrzymywały od niego listy, z których pierwsze cztery zostały poświęcone bezpieczeństwu ruchu drogowego. Podczas zajęć, w których uczestniczyli również policjanci dzieci miały badany wzrok, orientację przestrzenną, uczyły się odsłuchiwania dźwięków.

List piąty zrealizowano metodą dramy. Trzy znane wszystkim dzieciom bajki: "O Czerwonym Kapturku", "Królewna Śnieżka" i "O siedmiu koźlątkach i wilku" stały się pretekstem do rozmów na temat zagrożeń wynikających z przestępczości, w sposób nie naruszający ich naturalnego zaufania do świata dorosłych.
List szósty dotyczył zagrożeń związanych z koniecznością interwencji Straży Pożarnej, natomiast siódmy - umiejętności rozpoznawania sytuacji wymagających wezwania odpowiednich służb ratownictwa. Dzieci utrwaliły numery alarmowe i poznały sposób wzywania pomocy przy użyciu telefonu. Zajęcia te przeprowadzono wspólnie z przedstawicielami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu.

List ósmy to zajęcia doskonalenia umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Dzieci dowiedziały się, co to jest zdrowie, jak o nie dbać i je chronić. Uczyły się udzielania pierwszej pomocy przy niewielkich skaleczeniach, poparzeniach i krwotokach z nosa. W liście dziewiątym były pytania przypominające i scalające w świadomości dziecka elementarne zasady bezpieczeństwa dotyczące różnych dziedzin życia, poprzez odwołanie się do skojarzeń, które zainspirował Miś Ratownik.

Uczniowie klas 1-3 i klasy specjalnej objęci tym projektem poznali też piosenkę Misia Ratownika, rysowali ilustracje oraz pisali listy, które zostały wysłane do na adres Stowarzyszenia Laboratorium Troski w Krakowie.
Do projektu włączeni zostali również rodzice uczniów, którzy otrzymali certyfikaty określające sprawność wzroku i słuchu dziecka, wyniki badań oraz obserwacje psychologiczne zebrane podczas zajęć, a także nabyte umiejętności w czasie przeprowadzania "lekcji".

Każdy certyfikat wymagał podpisu rodziców, a na jego odwrocie umieszczone były informacje na temat wykonanej w szkole pracy z dziećmi oraz wskazówki do kontynuowania jej w domu. Na zakończenie projektu jego uczestnicy otrzymali dyplomy ukończenia Akademii Misia Ratownika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie