Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W połowie roku na ulice Radomia wyjadą elektryczne autobusy. Na pętlach końcowych szykują dla nich ładowarki

ik
Na pętli na osiedlu Gołębiów I ruszyły przygotowania do montażu ładowarek dla autobusów elektrycznych.
Na pętli na osiedlu Gołębiów I ruszyły przygotowania do montażu ładowarek dla autobusów elektrycznych. MZDiK
W połowie tego roku na ulice Radomia mają wyjechać pierwsze elektryczne autobus. Pojadą nimi pasażerowie „jedynki”. Przewoźnik już szykuje ładowarki, do których będzie można podpiąć wozy na przystankach końcowych.

Ja informuje Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji przygotowania do montażu ładowarek pantografowych zaczęły się na osiedlach Gołębiów I i Południe.

Elektryczne „jedynki”

Będą tam ładowane autobusy elektryczne, które w czerwcu mają wyjechać na trasę linii numer 1. Na Gołębiowie I już została postawiona rozdzielnicę prądu.

Przypomnijmy, iż miasto zakupiło 10 ładowarek zajezdniowych oraz dwie pantografowe, które zostaną ustawione we wspomnianych miejscach do zawracania autobusów.

Czas ładowania pojazdu na pętli to około 10 minut. Autobus nie będzie oczywiście wtedy naładowany w pełni, ale pozwoli to na przejechanie 80 kilometrów, zatem kolejne ładowanie odbędzie się po trzech albo nawet czterech kursach. Całkowity czas ładowania na terenie zajezdni to około sześć godzin.

Z unijnym wsparciem

Elektryczne autobusy, to jeden z elementów tak zwanego projektu multimodalnego, realizowanego w Radomiu dzięki unijnemu wsparciu.

Za pieniądze z projektu Miejskie Przedsiębiorstwo komunikacji kupił 10 elektrycznych autobusów marki Solaris Urbino 12. Kosztują one niemal 32 miliony złotych!

Nowe autobusy trafią na linię 1. To ona została wytypowana na podstawie różnych uwarunkowań jako pierwsza do „elektryfikacji”. W nowych Solarisach będzie około 70 miejsc dla pasażerów. Wozy będą zaopatrzone w dodatkowe źródło energii. Nowością na skalę europejską jest fakt, że będzie ono na gaz ziemny, a nie - jak to zazwyczaj bywa w tego typu pojazdach - na olej napędowy. Ma to pozwolić na zasilanie na przykład ogrzewania nie zmniejszając jednocześnie mocy baterii.

Elektryczne solarisy będą wyposażone w System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Nowością będą w nich kasowniki dualne - czyli nie z przyciskami, lecz z ekranem dotykowym. W autobusach nie zabraknie również monitoringu czy ładowarek USB. Diodowe wyświetlacze czołowe w pojazdach będą świeciły na biało, co ma zapewnić ich lepszą czytelność dla pasażerów, także tych słabo widzących.

Elektryczna będzie też „trójka”

Jak już pisaliśmy Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji ma już też pieniądze na zakup kolejnych dziewięciu autobusów elektrycznych. To kolejna unijna dotacja na wymianę taboru miejskiej spółki.

Dostawa autobusów jest planowana na koniec II kwartału 2021 roku. Przedsiębiorstwo chce kupić wozy klasy maxi, o długości 12 metrów wraz z pięcioma stacjami mobilnymi ładowania. Będzie też budowana stacja szybkiego ładowania pantografowego przy ulicy Królowej Jadwigi. W ramach projektu będzie też kupiony nowy samochód techniczny wyposażony w mobilną stację ładowania autobusów.

Nowymi wozami pojadą pasażerowie miejskiej linii numer 3. Wozy mają zastąpić najstarsze autobusy spalinowe MPK.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie