Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W ponad połowie firm z regionu radomskiego pogorszyła się sytuacja finansowa. Powodem epidemia koronawirusa

Janusz Petz
Archiwum
Właściciele 57,6 procent firm w regionie radomskim przyznali, że kondycja ich firm pogorszyła się i zanotowali oni co najmniej 25 procentowy spadek przychodów, ale 25 procent firm nie odczuło wpływu epidemii i prowadzi działalność bez większych problemów – taki jest wynik ankiety przeprowadzonej przez Izbę Przemysłowo – Handlową Ziemi Radomskiej wśród przedsiębiorców naszego regionu.

#AntywirusBiznesu jest projektem zainicjowanym przez radomski samorząd gospodarczy w związku z pandemią koronawirusa. W ramach projektu przeprowadzono anonimowa ankiete wśród przedsiębiorców regionu radomskiego. Badanie odbyło się w okresie od 4 maja  do 22 maja 2020 roku i wzięło w nim udział 144 przedsiębiorców.

Nieznaczna część ankietowanych zawiesiła swoją działalność - to firmy reprezentujące branże, którym zakazy związane z epidemią uniemożliwiły prowadzenie działalności gospodarczej. Żadna z firm, które brały udział w badaniu nie zgłosiła wniosku      o upadłość ani nie wyrejestrowała działalności.

Z różnych propozycji wsparcia oferowanych w ramach tarczy antykryzysowej skorzystało niemal 77 procent ankietowanych przedsiębiorstw, z czego najwięcej bo ponad trzy czwarte firm wykorzystała możliwość zwolnienia ze składek ZUS, a niemal co trzecia złożyła wnioski o subwencje do Polskiego Funduszu Rozwoju. Te dwie formy wsparcia zostały zresztą najlepiej ocenione przez ankietowanych. 

Warto podkreślić, iż badanie prowadzone było w drugim i trzecim tygodniu od uruchomienia subwencji z Polskiego Funduszu Rozwoju, narzędzia funkcjonującego od 29 kwietnia.

Lokalne firmy nie są natomiast zadowolone z pomocy oferowanej przez samorząd lokalny. Prawie 90 procent nie skorzystało z żadnych ulg proponowanych przez samorządy regionu radomskiego. Wśród wszystkich przedstawionych przez władze rządowe i samorządowe form wsparcia, propozycje samorządu lokalnego dobrze oceniło tylko 5,6 procent  przedsiębiorców.

W ocenie przedsiębiorców brakuje nowych instrumentów i  rozwiązań,  które pozwolą w dłuższym czasie zmniejszyć koszty pracy, między innymi wydłużenia czasu przyznana ulg składek ZUS i  zwolnienia  z podatków PIT i CIT. Przedsiębiorcy podkreślają, że należałoby znacząco ograniczyć biurokrację, po to, żeby skrócić  czas oczekiwania na wsparcie finansowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie