Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W powstaniu tej wystawy uczestniczyli radomianie

/bk/
Jedną z baz danych wykonanych przy współudziale widzów w ramach projektu "Człowiek jako baza danych
Jedną z baz danych wykonanych przy współudziale widzów w ramach projektu "Człowiek jako baza danych Elektrownia
"Geometria w dyskursie", to tytuł wystawy prac Wiesława Łuczaja, która zostanie otwarta w piątek, 16 listopada, w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" przy ulicy Domagalskiego 5 w Radomiu.

Wiesław Łuczaj

Plakal wystawy
Plakal wystawy Elektrownia

Plakal wystawy
(fot. Elektrownia)

Wiesław Łuczaj

Ur. w 1960 r. W latach 1980-1985 odbył studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał na Wydziale Grafiki, aneks do dyplomu na Wydziale Malarstwa. Od 1986 roku jest zatrudniony na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP, w Pracowni Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych.
Od roku 2001 związany jest także z Instytutem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
W roku 2012 otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych.
Tworzy w zakresie malarstwa, rysunku, instalacji i intermediów. Autor ponad 30 wystaw indywidualnych oraz uczestnik ponad 200 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą.
Coroczny uczestnik plenerów dla Artystów Posługujących się Językiem Geometrii organizowanych przez Bożenę Kowalską.

Wystawa "Geometria w dyskursie" składa się z trzech części, odpowiadających trzem przestrzeniom ekspozycyjnym "Elektrowni".

W największej sali przedstawione będą prace z serii "Człowiek jako baza danych" powstałe przy współudziale widzów, mieszkańców Radomia, Warszawy i Kielc, którzy wskazywali na mapie swojego miasta dziesięć miejsc szczególnie im bliskich. Na przykład. miejsce zamieszkania, szkoła, uczelnia, miejsce pracy, ulubione miejsce odpoczynku, miejsce pierwszej randki…

Autor, łącząc wskazane na mapie punkty linią, tworzył w ten sposób rysunki, które są wizualizacją danych odnoszących się do konkretnych miejsc i osobistych historii widzów.

Człowiek traktowany jest tu jako baza danych, a powstałe rysunki, mimo abstrakcyjnej formy, są wizualizacją otrzymanych informacji.

Powstałe prace wpisują się w artystyczną strategię mappingu - nurtu w sztuce współczesnej opartego na wizualizowaniu informacji zawartych w rozmaitych bazach danych (przykładami mappingu są m.in.: mapy zachowań, rysowanie z użyciem GPS czy wizualizacje sieci www).

W sali środkowej planowana jest prezentacja obrazów statystycznych inspirowanych zachowaniami społecznymi Polaków (m. in.: zadowolenie z życia, zachowania proekologiczne, zdrady i romanse, przesądy, nawyki żywieniowe, itp.).

Przeciwstawione im zostaną obrazy oparte na liczbach losowych, generowanych przez komputerowy generator liczb losowych oraz obrazy, w których statystyka i losowość będą tylko potencjalne.

W najmniejszej sali przedstawione zostaną prace oparte na datach z życiorysów dyrekcji i kuratorów MCSW Elektrownia oraz wybranych artystów polskich i zagranicznych.

Wernisaż rozpocznie się o godzinie 18. Wystawa będzie czynna do 9 grudnia.Wstęp wolny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie