Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W praktyce jesteśmy już uniwersytetem! (video)

Marcin GENCA [email protected]
- Uroczysta inauguracja roku akademickiego na Politechnice Radomskiej będzie już w przyszły czwartek – zapowiada profesor Luft.
- Uroczysta inauguracja roku akademickiego na Politechnice Radomskiej będzie już w przyszły czwartek – zapowiada profesor Luft.
Rozmowa z profesorem Mirosławem Luftem, rektorem Politechniki Radomskiej, największej i najstarszej uczelni państwowej w regionie

Mirosław Luft

Mirosław Luft

Ma 63 lata. Radomianin. Absolwent Politechniki Warszawskiej. Pracownik naukowy, wieloletni dziekan Wydziału Transportu. We wrześniu 2002 roku powołany na stanowisko profesora nadzwyczajnego Politechniki Radomskiej. W kwietniu 2005 został wybrany rektorem, obecnie kieruje uczelnią już drugą kadencję. Tytuł profesora zwyczajnego otrzymał w 2009 roku. Zainteresowania naukowe: automatyka, komputerowe wspomaganie procesu projektowego, diagnostyka urządzeń kolejowych. Żonaty, dwóch synów. Hobby: turystyka, kolekcjonuje dobre filmy i muzykę

Po wielu zmianach nazw, rozmiarów i akademickich sojuszy, uczelnia uzyskała w 1996 roku status politechniki. W tym roku świętuje jubileusz 60-lecia.

Od kilku lat coraz śmielej dąży do przekształcenia się w uniwersytet techniczno - humanistyczny. O kulisach tego procesu, a także niekonwencjonalnych decyzjach i studenckich anegdotach opowiada nam rektor Mirosław Luft.

* Wyobraźmy sobie, że jest 2015 rok. Gdzie będą studiować młodzi radomianie: na politechnice, czy może uniwersytecie?
- My już od dawna praktycznie jesteśmy uniwersytetem, choć niestety, jeszcze nie z nazwy. Mamy przecież wydziały typowo humanistyczne, to jest: ekonomiczny, nauczycielski, sztuki oraz dwa instytuty na prawach wydziału: filologiczno - pedagogiczny oraz zdrowia. Natomiast trzy wydziały techniczne: mechaniczny, transportu i elektrotechniki oraz materiałoznawstwa technologii i wzornictwa dysponują ogromnym potencjałem naukowym i doskonałą infrastrukturą. Dwa pierwsze wydziały mają już po dwa uprawnienia do doktoryzowania, a ostatnio również habilitowania, czyli prawo organizowania studiów trzeciego stopnia. Dążymy teraz do uzyskania statusu tak zwanego "uniwersytetu przymiotnikowego", czyli uczelni z co najmniej sześcioma uprawnieniami doktoryzowania, z czego cztery muszą być w głównym nurcie działalności akademickiej.

* Można się zatem domyślać, że nowe kierunki będą raczej humanistyczne?
- Nie tylko, bo ciągle szukamy swojego miejsca, swojej niszy i wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa. Mamy kierunki filologiczne, ale i kosmetologię oraz nowe kierunki techniczne. O tym, że taka oferta jest akceptowana, świadczą wyniki tegorocznej rekrutacji: liczba pierwszorocznych studentów zwiększyła się o 300 osób w porównaniu do ubiegłego roku. Przekroczyliśmy tym samym magiczną liczbę 2 tysięcy studentów pierwszego roku na studiach stacjonarnych i to przy ekstremalnym niżu demograficznym, który panuje w tym roku.

* Droga do osiągnięcia tego statusu była w pana ocenie bardzo długa czy raczej "z górki"?
- To była długa, wyboista droga, którą prostujemy jeszcze dziś. W latach dziewięćdziesiątych rektorzy czterech krajowych Wyższych Szkół Inżynierskich postanowili działać razem i naciskać na ministerstwo, aby przekształcić je w politechniki. Wtedy nikt nawet nie zdefiniował co to jest politechnika, a co uniwersytet (zrobiono to dopiero w 2005 roku). Było więc bardzo ciężko uzyskać wyższą rangę akademicką. To, że jesteśmy politechniką udało się tylko dzięki temu, że zintegrowało się w tej sprawie całe środowisko parlamentarzystów z naszego regionu. Taki klimat politycznej współpracy na rzecz uczelni już się nie powtórzył. Rektorzy, profesorowie Wasilewski i Lotko, również bardzo dużo zrobili dla rozbudowy uczelni. Był wtedy boom na studia zaoczne z ekonomii, były z tego duże pieniądze i praktycznie z nich powstał chociażby gmach Wydziału Ekonomicznego, który dziś cieszy oko, choć może przydałoby się tam jakieś malowanie (śmiech).

Cała rozmowa w papierowym wydaniu Echa Dnia, w piątek 15 października

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie