Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Przytyku koło Radomia odtworzyli ślub Jana Kochanowskiego z Dorotą Podlodowską

ws
W rolę Doroty Podlodowskiej wcieliła się Kinga Mizerska, a Jana Kochanowskiego - Łuksz Binkowski, gimnazjaliści.
W rolę Doroty Podlodowskiej wcieliła się Kinga Mizerska, a Jana Kochanowskiego - Łuksz Binkowski, gimnazjaliści. fot. Wojciech Szczepański
Była orkiestra, drużbowie, orszak mieszkańców, a w nim para młoda: Dorota Podlodowska i Jan Kochanowski. Tak mniej więcej 450 lat temu, wyglądał słynny ślub w Przytyku.

W piątek, 3 maja już po raz szósty w Przytyku odbyła się inscenizacja ożenku słynnej pary. To nawiązanie do prawdziwej historii, jaka odbyła się w miasteczku.

- Jest to ważne historyczne wydarzenie nie tylko dla mieszkańców naszej gminy, ale także dla całej kultury polskiej, historii, czy literatury. Jan Kochanowski ma trwałe miejsce w historii, podobnie jak znaczący wówczas ród Podlodowskich - mówił Dariusz Wołczyński, wójt gminy Przytyk.

Historyczny ślub

W rolę historycznych postaci wcielili się uczniowie Publicznego Gimnazjum w Przytyku noszącym imię poety. Rolę Doroty Podlodowskiej odtwarzała Kinga Mizerska, a Jana Kochanowskiego - Łuksz Binkowski. W roli świadków wystąpili Małgorzata Leśnowolska i Szymon Kościowski.

Najpierw młoda para przyjechała bryczką spod dworku w Zameczku. Przed budynkiem Urzędu Gminy uformował się korowód z Młodzieżową Orkiestrą Dętą z Przytyka i pocztami sztandarowymi. Następnie kroczyli państwo młodzi, a za nimi wójt Dariusz Wołczyński i proboszcz ksiądz Sławomir Fundowicz. Korowód zamykali strażacy w galowych mundurach. Razem przeszli do kościoła pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Przytyku. Gdzie kilka minut po godzinie 11 odbyła się ślubna msza święta.

Jak wieść niesie, to właśnie w Zameczku mieszkała przyszła żona Jana Kochanowskiego. Dorota Podlodowska herbu Janina z Przytyka urodziła się około 1550 roku, a zmarła najprawdopodobniej na początku 1600 roku. Data ślubu jest sporna, w literaturze można spotkać lata: 1569 lub 1570, 1574, a nawet 1577. Dorota Podlodowska miała z Janem Kochanowskim siedmioro dzieci.

Przystanek Wesele

Oryginalne widowisko było jedną z wielu atrakcji, jakie się odbywały w majówkę w Przytyku pod nazwą „Kochanowski: Przystanek - Wesele 2019”. Już we wtorek, 30 kwietnia w Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego w Słowikowie przeprowadzony został konkurs recytatorski dla uczniów. W środę, 1 maja na plebanii parafii w Przytyku rozegrano turniej szachowy.

Wczoraj, po mszy, weselnicy udali się do Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego w Słowikowie. O godzinie 15 rozpoczął się tam festyn weselny. Odbył się też przegląd kapel i zespołów ludowych, do którego zgłosiło się ponad 20 wykonawców. Rywalizowały one o nagrodę publiczności.

Potem odbyła się zabawa taneczna. O jadło i napoje postarało się Stowarzyszenie Wrzosowisko, które sprzedawało je w umiarkowanych cenach, zbierając w ten sposób pieniądze na swoją działalność.

After Party i Jagoda i Brylant w radomskim Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie