Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Przytyku po konsultacjach, mieszkańcy powiedzieli „tak” dla przywrócenia praw miejskich

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Przytłaczająca większość mieszkańców Przytyka popiera wniosek o przywrócenie praw miejskich.
Przytłaczająca większość mieszkańców Przytyka popiera wniosek o przywrócenie praw miejskich. Archiwum
10 marca zakończyły się konsultacje społeczne w gminie w sprawie wystąpienia z wnioskiem o nadanie statusu miasta Przytykowi. Znaczna część biorących udział w konsultacjach wspiera ideę, by Przytyk ponownie był miastem. Teraz będzie skierowany wniosek do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o wszczęcie procedury prawnej.

Ważny krok dla przywrócenia praw miejskich Przytykowi

- Biorąc pod uwagę mieszkańców wszystkich sołectw, aż 83,54 procent wszystkich głosujących opowiedziało się za przywróceniem praw miejskich dla Przytyka. Jeżeli natomiast chodzi o samą miejscowość Przytyk to prawie 95 procent, a dokładniej 94,52 procent mieszkańców biorących udział w konsultacjach opowiedziało się na „tak” dla zmiany statusu naszej największej miejscowości – informuje Dariusz Wołczyński, Wójt Gminy Przytyk.

Gospodarz gminy dziękuje wszystkim mieszkańcom gminy, którzy poświęcili swój czas i wyrazili swoje stanowisko w konsultacjach na temat odzyskania praw miejskich.

- Państwa zdanie jest naprawdę ważne i będzie stanowiło podstawę dalszych staraniach o zmianę statusu miejscowości Przytyk – dodaje Dariusz Wołczyński.

Sam proces przywracania praw miejskich jeszcze potrwa jakiś czas. Do tej pory obowiązujące przepisy blokowały starania się o odzyskanie praw miejskich takim miejscowościom, jak Przytyk. Trudno było sprostać wymogom, choćby liczby ludności w danej miejscowości. Potrzeba było przynajmniej dwóch tysięcy mieszkańców. Jednak specjalna ścieżka prawno-administracyjna związana z rocznicą 160-lecia powstania styczniowego pozwala teraz ominąć ten wymóg liczby ludności. Obecnie w samym Przytyku mieszka ponad 1000 osób, ale gminę, dla której Przytyk jest siedzibą – zamieszkuje około 7 300 osób.

Przywrócenie praw miejskich Przytykowi, poza historyczną sprawiedliwością i niewątpliwym prestiżem dla mieszkańców, nie stanowi dodatkowych obciążeń dla gminy. W czasie prowadzonych konsultacji Urząd Gminy wyjaśniał, że nie wzrosną choćby podatki z faktu przekształcenia wsi w miasto, a gmina nadal może korzystać z takich programów wsparcia finansowego, jak Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Przytyk może jeszcze zyskać na przywróceniu praw miejskich, bo może skorzystać z programów rewitalizacji i zdobyć dofinansowanie na kolejne projekty.

Przytyk ma bardzo długą historię. Prace historyków wskazują że w roku 1393 wydano decyzję o lokacji miasta. Przytyk od początku istnienia należał do rodziny Podlodowskich herbu Janina, których siedzibą był Zameczek - dawniej zwany Ostrów. Przywilej Kazimierza Jagiellończyka z 1463 roku wspomina o opłatach targowych i mostowych w Przytyku w czasie tygodniowych targów.

W 1868 roku Przytyk zamieszkiwało 1440 osób. Jednym z najważniejszych wydarzeń w wielowiekowej historii Przytyka stało się ogłoszenie ukazu carskiego z 1 czerwca 1869 roku, mocą którego Przytyk utracił prawo miejskie. Ten sam los spotkał jeszcze 335 miast z Królestwa Polskiego, jako represje po powstaniu styczniowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie