Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Radomiu będą darmowe badania pod kątem WZW typu C

/mod/
Od 6 maja radomianie będą mogli bezpłatnie przebadać się w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C.

Gdzie na badania

Gdzie na badania

Centralne Medyczne Laboratorium Diagnostyczne Radomskiego Szpitala Specjalistycznego imienia Tytusa Chałubińskiego, ulica Tochtermana 1, telefon (48) 361 51 24; Laboratorium Diagnostyka, ulica Mickiewicza 6, tel. (48) 362 70 63; Laboratorium Diagnostyka, ul. Chrobrego 30c, tel. (48) 330 89 54.

Przez specjalistów jest ono nazywane "cichym zabójcą". Zakażenie zwykle bowiem przebiega bezobjawowo.

- Przez kilkadziesiąt lat może nie powodować żadnych dolegliwości. Najczęściej wykrywane jest przypadkowo, na przykład podczas akcji takiej jak ta - podkreśla Grzegorz Stolarek, ordynator oddziału zakaźnego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

WZW C MOŻE POWODOWAĆ RAKA

Do zakażenia może dojść zarówno w czasie zabiegów medycznych, jak i nie medycznych, na przykład podczas wizyty u kosmetyczki czy w studiu tatuażu. Jedynym skutecznym sposobem walki z WZW C jest wczesne wykrycie choroby, poprzez wykonanie prostego badania krwi na obecność przeciwciał anty-HCV i rozpoczęcie leczenia w jak najwcześniejszym stadium.

- Nieleczone wirusowe zapalenie wątroby typu C może doprowadzić do marskości i rozwoju raka wątroby - ostrzega doktor Stolarek.

DLA KOGO BADANIE?

Na chętnych radomian czeka aż dwa tysiące testów anty-HCV. Z badań mogą skorzystać osoby w wieku od 18 do 60 lat, które dotychczas nie były leczone w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C. Warunkiem jest okazanie dowodu tożsamości podczas rejestracji.

Organizatorzy akcji, do udziału w badaniach, zachęcają szczególnie osoby, które: były wielokrotnie w szpitalu, były poddawane zabiegom: kolonoskopii, gastroskopii, bronchoskopii czy też drobnym zabiegom medycznym na przykład usunięcia znamienia czy zęba. Test powinni zrobić także ci, którzy chociaż raz w życiu przyjęli narkotyki dożylnie lub do nosa, mieli przetaczaną krew bądź produkty krwiopochodne przed 1992 rokiem. W kręgu ryzyka znajdują się również osoby korzystające z usług fryzjerskich i kosmetycznych w salonach nie zapewniających odpowiedniej sterylizacji narzędzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie