Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Radomiu będą powszechne punkty szczepień przeciw COVID-19? Miasto jest gotowe utworzyć cztery, czeka na decyzję wojewody

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Pixabay
Już nie 17, a 25 kwietnia mają ruszyć tak zwane powszechne punkty szczepień przeciw COVID-19 organizowane przez samorządy. Radom zaproponował cztery lokalizacje i poinformował o tym urząd wojewódzki. To wojewoda zdecyduje ile ostatecznie będzie ich funkcjonować w Radomiu.

Włączenie samorządów do akcji szczepień przeciw COVID-19 zapowiedział rząd. To ma przyspieszyć akcję w związku ze spodziewanymi większymi dostawami szczepionek do Polski. Ale diabeł, jak zwykle tkwi w szczegółach. Bo o ile to gminy mają takie punkty wskazać i utworzyć to już zgodę na ich uruchomienie musi podjąć wojewoda i Narodowy Fundusz Zdrowia.

Pierwotnie zapowiadano, że samorządy mają być gotowe do 19 kwietnia, teraz już wiadomo, że punkty mają ruszyć po 25 kwietnia. Zmieniła się zresztą nie tylko data, ale i nazwa punktów. Już nie są masowymi, a powszechnymi. Samorządy odpowiadając na apel rządu przygotowały się do utworzenia kilku czy nawet kilkunastu takich miejsc w swoich miastach. Teraz, zgodnie z zapowiedziami z ostatniego piątku słyszą, że w każdym powiecie ma być jeden taki punkt.

Radom szykował cztery takie miejsca, przypomnijmy, w: Publicznej Szkole Podstawowej numer 30, Domu Kultury "Idalin", Resursie Obywatelskiej oraz sali sportów walki Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji na Borkach.

- Wysłaliśmy listę do wojewody. Czekamy na decyzję, ile z nich ostatecznie powstanie - mówi Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia.

Jak już pisaliśmy miasto zakładało, że w każdym z nich dziennie można byłoby szczepić około 500 osób. Wstępne planowano, że będą działały w godzinach od 8 do 18. Ale mogłyby pracować także w weekendy, pod warunkiem, że szczepionek nie będzie brakowało i będą chętni do ich przyjęcia.

W nowych punktach mieliby szczepić medycy z Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Zresztą samorząd musi takie punkty tworzyć wspólnie z podmiotem prowadzącym działalność medyczną i to miejska lecznica musiałaby podpisać umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Miasto zadbałoby o organizację i logistykę oraz zapewniłoby sprzęt komputerowy do obsługi punktów.

- Mamy listę chętnych, którzy chcą szczepić w naszych punktach. Ale czekamy też na informację ile osób potrzeba do ich obsługi - mówi Jerzy Zawodnik. - My zakładaliśmy, że w punktach byłoby od czterech do sześciu zespołów szczepiennych.

Teraz w Radomiu jest 27 punktów szczepień, w szpitalach i przychodniach zdrowia. Dla przykładu w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym od grudnia zaszczepiono już około 23 tysięcy osób. Jak już pisaliśmy lecznica uruchamia dodatkowe miejsce szczepień przy laboratorium analitycznym.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie