Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Radomiu interweniują w sprawie barszczu Sosnowskiego

/mod/
Właściciele gruntów, na których rosną, mają obowiązek usunąć szkodliwą dla zdrowia roślinę.

Co to jest barszcz Sosnowskiego?

Co to jest barszcz Sosnowskiego?

Gatunek rośliny zielnej należący do rodziny selerowatych. Pochodzi z rejonu Kaukazu, skąd został rozprzestrzeniony na rozległych obszarach Europy środkowej i wschodniej, gdzie stał się rośliną inwazyjną. Od lat 50. do 70. XX wieku wprowadzany był do uprawy w różnych krajach bloku wschodniego jako roślina pastewna. Po niedługim czasie, z powodu problemów z uprawą i zbiorem, głównie ze względu na zagrożenie dla zdrowia, uprawy były porzucane. Roślina w szybkim tempie zaczęła rozprzestrzeniać się spontanicznie. Gatunek okazał się bardzo kłopotliwym przybyszem, ponieważ sok ze świeżych roślin wywołuje zmiany skórne, jest niezwykle trudny do zwalczenia, powoduje degradację środowiska przyrodniczego i ogranicza dostępność terenu. Barszcz Sosnowskiego objęty jest prawnym zakazem hodowli, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski.

Coraz większa świadomość radomian na temat szkodliwości barszczu Sosnowskiego, sprawia, że straż miejska odbiera częściej interwencje dotyczące tej rośliny. Raodmianie domagają się zazwyczaj usunięcia jej z prywatnych, głównie nie ogrodzonych działek.

O podobnej sprawie opowiedzieli nam nasi Czytelnicy, mieszkańcy jednej z posesji na Ustroniu. Ich działka graniczy z nie grodzonym placem, należącym do prywatnego właściciela. Niestety, teren ten pokrył się szkodliwym dla zdrowia barszczem Sosnowskiego. Roślina bardzo się rozrosła.

- Teren jest nie ogrodzony - mówią nasi Czytelnicy. - Wystarczy moment nieuwagi, żeby samemu niechcący dotknąć rośliny nie mówiąc już o dzieciach, o które boimy się najbardziej.

Nasi rozmówcy nie pozostawili sprawy samej sobie. Po jakiś czasie udało im się dotrzeć do właścicielki terenu. Ostatecznie wyrwała rośliny, choć nie obyło się bez narzekań z jej strony.

Piotr Stępień, rzecznik straży miejskiej w Radomiu mówi tymczasem, że obowiązkiem właścicieli terenów, na których rośnie barszcz Sosnowskiego, jest jego jak najszybsze usunięcie.

- W ostatnim czasie otrzymywaliśmy zgłoszenia dotyczące tej szkodliwej rośliny - przyznaje Piotr Stępień. - O interwencję prosili głównie sąsiedzi prywatnych działek, ale właśnie nie ogrodzonych.
Czasami sami mieli problemy z dotarciem do właściciela i wyegzekwowaniem od niego usunięcia barszczu Sosnowskiego.

Piotr Stępień dodaje, że radomianie mają większą świadomość co do szkodliwości tej rośliny i stąd większa liczba interwencji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie