Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Radomiu kończą się Spotkania z Kulturą Żydowską „Ślad”, które i w tym roku w większości odbywają się w wirtualnej przestrzeni

Barbara Koś
Podczas festiwalu pokazano spektakl „Pokój Jakuba”  Teatru „Resursa”, w reżyserii Roberta Stępniewskiego (on-line).W roli głównej Dariusz Wróbel.(W środku).
Podczas festiwalu pokazano spektakl „Pokój Jakuba” Teatru „Resursa”, w reżyserii Roberta Stępniewskiego (on-line).W roli głównej Dariusz Wróbel.(W środku). Facebook Resursy
Taki też charakter miało spotkanie autorskie z pisarzem Mikołajem Łozińskim, zatytułowane "Stramer", które transmitowano na YouTube Resursy w piątek, 16 kwietnia.

„Stramer” to najbardziej dotąd znana powieść Mikołaja Łozińskiego, pisarza, scenarzysta, fotografika, laureat Nagrody Fundacji imienia Kościelskich i Paszportu „Polityki”.

Wprawdzie autor napisał inne utwory: „Reisefieber”, „Prawdziwa bajka” i „Prezent dla dwojga”, właśnie "Stramer", był nominowany do Nagrody Nike. Wydana w 2019 roku powieść o XX-wiecznych losach żydowskiej rodziny z Tarnowa została wybrana także Książką Roku przez „Magazyn Książki”.

O tej powieści, jak również pisarstwie rozmawiał z gościem Marcin Kępa. Mikołaj Łoziński napisał książkę inspirowaną historią swojej rodziny, wywodzącej się z Tarnowa. Uboga żydowska rodzina Stramerów (nazwisko jest autentyczne), to całkiem zwyczajna rodzina. Rodzice wychowują szóstkę dzieci, które szybko dorastają. Choć potem każde idzie swoją drogą, więź rodzinna pozostaje silna.

Powieść odsłania tajemnice i losy trzech pokoleń. To przejmująca opowieść o skomplikowanych, naznaczonych przez zakręty historii, ludzkich związkach i uczuciach. Pokazuje osobiste dramaty, miłości, zdrady i rozstania, świecące pustkami kieszenie i marzenia o fortunie. Nadzieja na sprawiedliwy świat, do którego nieuchronnie wdziera się zagłada.

Swoją powieść autor pisał 8 lat, w ciągu których odwiedził mnóstwo archiwów i naturalnie, miasto Tarnów. Całą rozmowę Marcina Kępy z pisarzem obejrzeć można na Facebooku Resursy.

W sobotę, 17 kwietnia, zaprezentowano spektakl „Pokój Jakuba” Teatru „Resursa”, w reżyserii Roberta Stępniewskiego (on-line).

„Pokój Jakuba” to nowa wersja spektaklu w wykonaniu działającego w „Resursie” amatorskiego teatru dla dorosłych. Ta sceniczna adaptacja prozy Brunona Schulza jest, jak mówi reżyser Robert Stępniewski, próbą oddania niszczącej pasji i gęstości uczuć w bławatnym sklepie i skromnym domu tytułowego Jakuba, bohatera kilku opowiadań pisarza z Drohobycza

Premiera odbyła się w października 2016 r. Teraz teatr zaprezentował ostatnią wersję przedstawienia, które było wystawione na Scenie Kotłownia w Teatrze Powszechnym w Radomiu podczas XIV Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego.

W niedziela, 18 kwietnia, odbyło się też spotkanie z Beatą Niewczas (on-line) – „Dziecko w myśli Janusza Korczaka”.
Spotkanie stało się okazją do powrotu do głównych założeń korczakowskiego spojrzenia na dziecko, które to spojrzenie warunkowało kierunki podejmowanych przez niego na rzecz dzieci inicjatyw.

Można było również zastanowić się, jakie miejsce ma myśl Korczaka w pierwszych dziesięcioleciach XXI wieku oraz co każdy z nas – rodzic, pedagog, nauczyciel, opiekun – może zatrzymać z niej dla siebie.

W poniedziałek, 19 kwietnia, o godzina 18 ostatnie wydarzenie „Śladu” – „Duszy szeptane tajemnice” – spektakl Teatru Poszukiwań z „Resursy”, w reżyserii Katarzyna Sasal (on-line)

„Duszy szeptane tajemnice” to premierowy spektakl działającego w „Resursie” młodzieżowego Teatru Poszukiwań, wg autorskiego scenariusza Katarzyny Sasal, opartego o teksty Janusza Korczaka („Sam na sam z Bogiem”, „Bezwstydnie krótkie”) i Horacego Safrina („Przy szabasowych świecach”).

Wydarzenia on-line dostępne będą na kanale YouTube „Resursy Obywatelskiej”. Materiały będzie można również znaleźć na Facebooku „Resursy” i stronie internetowej www.resursa.radom.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie