Odsłonięcie tablicy upamiętniającej postać Teodora Karscha
„W tym budynku w 1891 roku radomski przemysłowiec Teodor Karsch uruchomił nowoczesną garbarnię działającą do końca lat 20-tych XX wieku” – głosi napis na tablicy, którą mieszczono w pobliżu gruntownie zrewitalizowanego i rozbudowanego budynku.
Na tablicy znalazły się także inne informacje. Garbarnia pod koniec XIX wieku była czwartą pod względem wielkości w mieście. Fabryka dawała pracę około 350 robotnikom i ponad 80 procent swoich wyrobów eksportowała na wewnętrzny rynek rosyjski, gdzie Karsch posiadał swoje składy w Kijowie, Moskwie i Charkowie.
W pobliżu garbarni przemysłowiec wybudował również cegielnię oraz hutę szkła „Lustrzana”. W latach 1881 – 1882 z jego inicjatywy wybudowano przy Placu Cerkiewnym, a dziś Placu Konstytucji 3 Maja najbardziej chyba reprezentacyjny obiekt w Radomiu – Pałac Karschów.
Jak podaje Retropedia Radomia: „Karsch był najbogatszą osobą w Radomiu, był właścicielem garbarni, cegielni, huty szkła, wspierał finansowo (mimo że był ewangelikiem) budowę Kościoła Mariackiego w Radomiu i budynków Towarzystwa Dobroczynności przy dzisiejszej ulicy Kelles-Krauza (Dom Pracy świętej Rodziny). Karschowie zamieszkiwali I piętro budynku, na parterze znajdowały się lokale usługowe, pomieszczenia na II piętrze wynajmowano. W latach 1882-1894 w budynku mieścił się Sąd Okręgowy. Na parterze znajdowała się Apteka Feliksa Łagodzińskiego (który ożenił się córką Teodora Karscha, Janiną) oraz Cukiernia Bolesława Przybytniewskiego”.
Zobacz zdjęcia z odsłonięcia pamiątkowej tablicy:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?