W Radomiu otwarto Muzeum Katedralne

  W Radomiu otwarto Muzeum Katedralne

  /bk/

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Muzuem zawiera szereg cennych eksponatów.

  Muzuem zawiera szereg cennych eksponatów. ©Tadeusz Klocek

  Placówka pomieści wiele cennych eksponatów z historii kultury i kościoła.
  Muzuem zawiera szereg cennych eksponatów.

  Muzuem zawiera szereg cennych eksponatów. ©Tadeusz Klocek

  Muzeum mieści w kościele katedralnym, w dawnych salach katechetycznych. Są w nim eksponowane pamiątki związane z historią katedry, biskupstwa radomskiego i męczennikami - kapłanami z okresy drugiej wojny światowej.

  Pierwsi goście zjawili się w muzeum już we wtorek. Oprowadzał ich ks. Edward Poniewierski, były proboszcz katedralny a obecnie kanclerz Kurii Biskupiej w Radomiu.

  - Zgromadziliśmy dawne szaty liturgiczne, księgi liturgiczne bogato iluminowane, czy barokowe naczynia liturgiczne - pokazywał ksiądz Edward Poniewierski - Jest też kielich, w którym Jan Paweł II celebrował Mszę świętą na radomskim lotnisku. To unikatowa pamiątka, bowiem w jego kolumnadzie znajduje się postać świętego Kazimierza Jagiellończyka, patrona Radomia.

  Ekspozycji towarzyszą stacje Drogi Krzyżowej namalowanej przez księdza Władysława Paciaka, jednego z wybitnych malarzy radomskich. Są też ponad stuletnie serca dzwonów katedralnych, które wymieniono w trakcie ostatniego generalnego remontu kościoła.

  Poświęcając muzeum biskup Henryk Tomasik podkreślił, że polska kultura jest mocno oparta na chrześcijaństwie.
  - To niezwykle ważny znak w naszej historii. Narody, które tracą pamięć, tracą życie. Muzea, pomniki, czy pamiątki odzwierciedlają naszą historię, przekonania i wiarę. Dlatego dziękuję wszystkim za piękną inicjatywę, która - miejmy nadzieję - rozpocznie proces tworzenia muzeum diecezjalnego, które jest nam bardzo potrzebne - powiedział biskup Henryk Tomasik.

  Placówka jest częścią nowego szlaku turystycznego obejmującego 23 najcenniejsze zabytki w mieście. Muzeum stanowi część wspólnego projektu gminy Radom, parafii katedralnej Opieki Najświętszej Maryi Panny i Kurii Diecezjalnej. W ramach projektu w radomskim Rynku powstał też nowy punkt informacji turystycznej. Wartość całego projektu to przeszło 607 tys. zł, z czego dofinansowanie unijne wynosi ponad 455 tys. zł.  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  EKSPERT RADZI  OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ

  EKSPERT RADZI OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ

  Wideo

  Galerie

  Jedzenie i zabawa

  Styl życia