Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Radomiu powstanie "miejski" urząd pracy? Decyzja należy do radnych

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
- Jesteśmy gotowi na to, żeby poprowadzić Miejski Urząd Pracy. Mama nadzieję, że ci, którym zależy na dobru radomskich przedsiębiorców poprą nasz wniosek - mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia na zdjęciu ze swoim zastępcą Jerzym Zawodnikiem.
- Jesteśmy gotowi na to, żeby poprowadzić Miejski Urząd Pracy. Mama nadzieję, że ci, którym zależy na dobru radomskich przedsiębiorców poprą nasz wniosek - mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia na zdjęciu ze swoim zastępcą Jerzym Zawodnikiem. Tadeusz Klocek
- W tej chwili jako miasto, mimo iż finansujemy działalność Powiatowego Urzędu Pracy w 60 procentach nie mamy wpływu na to jak on funkcjonuje - mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia. Na najbliższą sesję Rady Miejskiej ma być więc przygotowana przygotowana uchwała intencyjna w sprawie utworzenia miejskiego "pośredniaka". - Ma pomagać radomskim przedsiębiorcom chronić miejsca pracy - mówi prezydent.

Przypomnijmy, teraz powiatowy Urząd Pracy obsługuje miasto radom i powiat radomski. Oba samorządy wspólnie finansują jego działalność. Z tym, że Radom wykłada 60 procent potrzebnych pieniędzy, proporcjonalnie do liczby obsługiwanych mieszkańców.

Bez wpływu na "pośredniak"

- Nie mamy jednak żadnego wpływu na funkcjonowanie tego urzędu - mówi Radosław Witkowski. Przykład z ostatnich tygodni to odwołanie dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy Józefa Bakuły. Starosta radomski odwołał go ze stanowiska, bo jak argumentował były duże opóźnienia w przekazywaniu pomocy przedsiębiorcom w ramach tarczy antykryzysowej.

- Pan starosta wystąpił do mnie o opinię w sprawie odwołania dyrektora, ale sam podjął decyzję nie czekając nawet na moją odpowiedź - wyjaśniał Radosław Witkowski.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Zdaniem prezydenta sytuacja w Powiatowym Urzędzie Pracy "nie napawa optymizmem", a radomscy przedsiębiorcy czekają na wsparcie. - Urząd pracy dysponuje nie małymi pieniędzmi na pomoc dla firm - mówi Radosław Witkowski.

- Mając na uwadze sytuację, w jakiej w związku z epidemią koronawirusa znaleźli się przedsiębiorcy, chcemy, żeby w przyszłości pieniądze na ratowanie miejsc pracy były przekazywane sprawnie. Dlatego na najbliższą sesję Rady Miejskiej przygotujemy uchwałę intencyjną, która otworzy drogę do utworzenia Miejskiego Urzędu Pracy w Radomiu - zapowiada włodarz.

Początek drogi

Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia przypomniał, ze Radom jest ostatnim, dużym miastem, który urząd pracy prowadzi wspólnie z samorządem powiatowym. - Jesteśmy gotowi, żeby poprowadzić własny urząd. To nie jest nowy pomysł, już w 2010 roku prezydent Kosztowniak chciał takich zmian - przekonywał Jerzy Zawodnik.

- Mam nadzieję, że wszystkie siły polityczne, którym na sercu leży pomoc radomskim przedsiębiorcom, przychylą się do tego wniosku i w ten sposób umożliwią wzmocnienie naszego programu „Bezpieczne Miejsca Pracy. Nie ma naszej zgody na to, żeby Powiatowy Urząd Pracy trawiły konflikty personalne. W tej chwili nie jest potrzebne mnożenie „stołków” kadry zarządzającej, lecz praca u podstaw tak, by wnioski płynące od radomskich przedsiębiorców były jak najszybciej rozpatrywane. Chcemy, żeby Miejski Urząd Pracy rozpoczął działalność od 1 stycznia 2021 roku. Najpierw potrzebna jest zgoda radnych - mówił Radosław Witkowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto